KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Mieszkanie dla młodych do maja 2014 – analiza

FacebookTwitter

Wykres słupkowyMieszkanie dla młodych to niedawno wdrożony nowy program rzędowy, którego celem jest wspomaganie ludzi do 35 roku życia w nabywaniu pierwszego mieszkania. Zastąpił on wygaszony z końcem 2012 roku Program Rodzina na swoim. Program MDM został uchwalony przez Sejm RP w drugiej połowie 2013 roku, natomiast jego wdrożenie dla klientów detalicznych nastąpiło z dniem 1 stycznia 2014.

Pięć pełnych miesięcy, które do tej pory minęły od uruchomienia programu dofinansowania kredytów, to wystarczający okres aby pokusić się o pierwsze statystyki i podsumowania. Analiza danych dotyczących programu preferencyjnych kredytów Mieszkanie dla młodych wskazuje bowiem, że do końca maja 2014 roku beneficjentami programu MDM stało się ponad 5 tysięcy kredytobiorców.

Ile osób stara się  o dofinansowanie MDM i gdzie program Mieszkanie dla młodych cieszy się największym zainteresowaniem? Oto garść danych na temat popularności tego programu.

Ponad 7 tysięcy beneficjentów programu MDM

Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego – zarządzający funduszami przeznaczonymi na dopłaty do kredytów Mieszkanie dla młodych – do końca maja o wsparcie w ramach programu MDM wystąpiło ponad 7 100 klientów banków. W samym tylko maju 2014 stosowne wnioski o dopłaty złożyło ponad 1500 osób. Z raportu wynika, że jak do tej pory na dopłaty wyasygnowano ponad 162 miliony złotych, z czego ponad 133 miliony zostaną wypłacone kredytobiorcom w 2014 roku.

Gdzie największe zainteresowanie dopłatami w ramach MDM?

Największe zainteresowanie programem Mieszkanie dla młodych obserwuje się w trzech województwach – mazowieckim, pomorskim oraz wielkopolskim – na dopłaty do kredytów MDM wykorzystano w nich jedną trzecią wszystkich wydatkowanych w bieżącym roku środków budżetowych.

Wśród miast przoduje Warszawa – do tej pory w tym mieście złożono ponad 750 wniosków o kredyt MDM, odpowiadających kwocie dopłat w wysokości około 21 milionów złotych, co stanowi około 13 procent wszystkich wydanych jak do tej pory na ten cel środków. Jednym z prawdopodobnych przyczyn tak żywego zainteresowania dopłatami w stolicy są obniżone limity cenowe MDM, jak również stopniowe obniżanie cen mieszkań przez deweloperów.

Aktualnie w programie uczestniczy już kilkanaście banków. Pierwsze dwa – PKO BP (sprawdź aktualną ofertę tej instytucji) oraz Pekao SA (karta charakterystyki) zaczęły przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach MDM już 2 stycznia 2014 roku. Natomiast ostatnim jak do tej pory, jedenastym bankiem, który zgłosił akces do programu MDM, jest Deutsche Bank (zobacz obecną ofertę).