KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Mieszkanie dla młodych 2016 – koniec dopłat? Niezupełnie

FacebookTwitter

MDM - młoda rodzinaMieszkanie dla młodych – rządowy program dopłat funkcjonujący od początku 2014 roku – pozwala osobom do 35 roku życie uzyskać dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania spełniającego określone wymagania. Program ten szczególnie w ostatnich miesiącach zyskał na popularności.

Niestety, niezbyt optymistyczne informacje płyną z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zarządza programem MDM. 15 marca podał on, że pula środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie w ramach programu MDM w roku 2016 uległa wyczerpaniu.

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które nie posiadają wkładu własnego do kredytu hipotecznego, oznacza to rezygnację z marzeń o własnym M przynajmniej na kilka miesięcy. Ale czy aby na pewno?

Jakie są powody wstrzymania dopłat w ramach MDM

Jaka jest przyczyna wyczerpania funduszy na dopłaty? Otóż program MDM w wynika nowelizacji stosownej ustawy w połowie zeszłego roku otworzył się na rynek wtórny. Wcześniej można było uzyskać dofinansowanie tylko w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym (np. kupna nieruchomości w bloku wybudowanym przez dewelopera). Tymczasem po znowelizowaniu ustawy o dofinansowanie z ramach MDM można się starać nawet wtedy, gdy jest się zainteresowanym zakupem mieszkania z tzw. drugiej ręki. Powyższe rozszerzenie katalogu nieruchomości sprawiło, że znacząco wzrosła popularność kredytów przyznawanych w ramach tego programu. Ustawa nakazuje wstrzymanie wypłaty środków przeznaczonych na dofinansowanie wkładu własnego w sytuacji, gdy pula środków przeznaczonych na dopłaty w danym roku ulegnie wyczerpaniu w 95 procentach (w przypadku środków zaplanowanych na 2016 roku odpowiada to kwocie wypłat w wysokości niespełna 694 mln zł z całkowitej puli przeznaczonej na 2016 rok, która wynosiła 730 milionów zł). Tak też się stało ostatnich dniach.

W pewnych wypadkach można jeszcze uzyskać dofinansowanie

Jednak nie w każdym wypadku osoby planujące zakup mieszkania będą musiały czekać tak długo. Istnieje bowiem możliwość uzyskania dofinansowanie wkładu własnego dla części nieruchomości z rynku pierwotnego. Warunkiem jest jednak to, aby budowa takiej nieruchomości została zakończona w roku 2017. Jeżeli więc planujesz zakup mieszkania którego oddanie do użytki planowane jest na 2017 rok, to możesz starać się o dofinansowanie ze środków zaplanowanych na przyszły rok.

Pozostali muszą poczekać na Mieszkanie dla młodych w 2017 roku

W dużo gorszej sytuacji są ci, którzy planowali teraz kupić gotowe mieszkania od dewelopera lub mieszkanie na rynku wtórnym. W konsekwencji wyczerpania puli środków przeznaczonych na dofinansowanie będą oni musieli poczekać do roku 2017, kiedy to otworzy się nowa pula dopłat. W przyszłym roku na dopłaty do wkładu własnego przeznaczonych zostało 746 milionów złotych. Ciekawostką jest fakt, że w tej chwili z przyszłorocznego budżetu MDM do dyspozycji pozostało już niespełna 700 milionów złotych.