KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Mieszkanie dla młodych od 2014 roku

FacebookTwitter

Rodzinka Wygląda na to, że Mieszkanie dla młodych - następca programu kredytów preferencyjnych Rodzina na swoim - wystartuje na dobre w 2014 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął niedawno stosowną ustawę, niezbędną do uruchomienia tegoż systemu dopłat. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Jeżeli więc dobrze pójdzie, to od stycznia 2014 program MdM na dobre rozpocznie funkcjonowanie. Aktualnie trwają przygotowania do wdrożenia programu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przygotowują się też banki komercyjne, za pośrednictwem których będą przyznawane dopłaty. Jak na razie kilkanaście banków zgłosiło swój akces do MdM, przy czym BGK chciałby widzieć w nim 16 instytucji.

Czym charakteryzuje się program Mieszkanie dla młodych? - oto jego charakterystyka.

Dla kogo stworzono ten program?

Jak sama nazwa wskazuje program MdM stworzony został z myślą o ludziach młodych - górną granicą wieku jest 35 lat. Jeżeli o kredyt Mieszkanie dla młodych starają się obydwoje małżonkowie, wtedy wieku 35 nie może przekroczyć młodszy z nich (bez względu na wiek starszego z małżonków).

Na czym on polega?

Program ten polega na możliwości uzyskania dopłaty do kredytu mieszkaniowego w wysokości zależnej od powierzchni użytkowej mieszkania oraz liczby posiadanych dzieci.

Jaka jest wysokość dopłat?

Wysokość dopłat w programie MdM waha się w zakresie od 10% do 20% wartości kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania.

Single, partnerzy lub małżeństwa nie posiadający dzieci otrzymają zwrot 10 procent kwoty kredytu, obliczonej jako iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania lub domu oraz średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

W przypadku singli, partnerów lub małżeństw wychowujących dzieci dopłata wyniesie 15 procent wspomnianego wyżej wskaźnika. Natomiast, jeżeli urodzi im się kolejne dziecku w ciągu 5 pierwszych lat, uzyskają oni dopłatę w wysokości dodatkowych 5% (w sumie wyniesie więc ona 20% wartości).

Jakie mieszkanie można kupić na kredyt z dopłatą?

Może to być nieruchomość zakupiona na rynku pierwotnym od dewelopera. W przypadku singli, bezdzietnych małżeństw oraz rodzin z jednym lub z dwójką dzieci powierzchnia użytkowa takiego mieszkania nie może być wyższa aniżeli 75 metrów kwadratowych. Rodzina z co najmniej trójką dzieci może natomiast uzyskać dopłaty MdM do kredytu na mieszkanie o powierzchni do 85 m2. Jednak jeżeli mieszkanie ma więcej niż 50 m2, to dopłata będzie realizowana tylko dla pierwszych 50 m2.

Czy można uzyskać dopłatę do kredytu na dom?

TAK. Program MdM obejmuje także możliwość uzyskania dopłat do kredytu na dom. Generalnie powierzchnia użytkowa takiego domu nie może przekraczać 100 m2. Wyjątkiem są rodziny z co najmniej trójką dzieci - wtedy powierzchnia użytkowa domu nie może być wyższa niż 115 m2.

Czy można kupować mieszkanie na rynku wtórnym?

NIE. Program nie pozwala na uzyskanie dopłat do kredytu na zakup mieszkania za rynku wtórnym.

Kiedy program wejdzie w życie?

Program MdM ma wejść w życie od 2014 roku.

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi

Pełny tekst Ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, określający zasady programu Mieszkanie dla młodych, opublikowany jest w Internetowym Systemie Aktów Prawnych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pod adresem http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130001304.