KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

W Raiffeisen Polbanku dostaniesz MDM

FacebookTwitter

Młoda rodzina © drubig-photo FotoliaProgram MDM na stałe już zadomowił się na rynku instrumentów przeznaczonych do finansowania zakupu mieszkania czy domu. I choć funkcjonujący od ponad dziesięciu miesięcy program dopłat  skrótowo określany mianem MDM nie zyskuje być może w ostatnim czasie najlepszej prasy, to jednak z miesiąca na miesiąc jego zasięg w instytucjach finansujących zakup nieruchomości mieszkalnych staje się coraz większy.

Trzy dni temu do grupy banków, które zaoferować mogą kredyt z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla młodych dołączył bowiem Raiffeisen Polbank.

Czy młodzi ludzie zainteresowani dopłatami w ramach MDM mogą już brać pod uwagę ofertę przygotowaną przez Raiffeisen Polbank?

Dopłaty w ramach MDM od 2015 roku

Niestety, na konkretną ofertę i rzeczywistą możliwość skorzystania z kredytu z dopłatami klienci Raiffeisen Banku będą musieli nieco poczekać. Wspomniana wcześniej data podpisania umowy między Raiffeisen Polbankiem a Bankiem Gospodarstwa Krajowego nie jest bowiem jednoznaczna z możliwością ubiegania się o dopłaty. Oficjalną datą rozpoczęcia przyjmowania przez Raiffeisen Polbank wniosków o finansowe wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania jest 31 grudnia 2014 roku. W praktyce oznacza to, że Raiffeisen będzie udzielał kredytów z dopłatą dopiero od 2015 roku.

Gdzie uzyskasz kredyt Mieszkanie dla młodych?

Tym samym Raiffeisen Polbank dołączył do grona 12 banków, które już wcześniej podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Oto zatem pełny wykaz banków oferujących kredyty z finansowym wsparciem popularnie określanym jako Mieszkanie dla młodych (w kolejności od banków, które najwcześniej zaczęły przyjmować wnioski o kredyt z dopłatą MDM):

L.p.Nazwa banku Od kiedy można składać wniosek o kredyt MDM
1 PKO BP 2 styczeń 2014
2 Pekao SA 2 styczeń 2014
3 Alior Bank 3 luty 2014
4 Getin Noble Bank 4 luty 2014
5 SGB-Bank 10 luty 2014
6 Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) 19 luty 2014
7 Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) 31 marzec 2014
8 Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS) 1 kwiecień 2014
9 Bank Millennium 14 kwiecień 2014
10 Eurobank 19 maj 2014
11 Deutsche Bank 10 czerwiec 2014
12 Bank Zachodni WBK 28 lipiec 2014
13 Raiffeisen Polbank 31 grudzień 2014

Czy bycie trzynastym bankiem w programie MDM będzie dla Raiffeisen Polbanku i jego klientów szczęśliwe? Na razie za wcześnie o tym wyrokować, bowiem na razie trwają przygotowania do wdrożenia oferty i systemu dopłat w życie. W szczególności wypada mieć nadzieję, że wymagania odnośnie wysokości wkładu własnego będą nieco bardziej łagodne aniżeli obowiązujące w standardowej ofercie tego banku.

Elastyczny kredyt mieszkaniowy jako oferta standardowa

Tymczasem w ofercie Raiffeisen Polbanku znaleźć można standardowy kredyt mieszkaniowy (link), który można między innymi przeznaczyć na kupno mieszkania lub domu, zarówno na rynku wtórnym, jak i zakup mieszkania czy domu od dewelopera.

Oferta o nazwie Elastyczny Kredyt Mieszkaniowy, pozwala dwa razy w ciągu roku zmienić wysokość 3 miesięcznych rat kredytowych. Polega to na możliwości obniżenia wysokości rat o połowę lub dwukrotnego ich zwiększenia, co sprawia, że mamy większą dowolność w kształtowaniu swojego budżetu domowego obciążonego spłatą zadłużenia hipotecznego. Dodajmy, że bank nie wymaga uiszczania żadnych płat za dyspozycję zmiany wysokości raty. Zawarta w nazwie tej oferty „elastyczność”, jest bez wątpienia jedną z największych korzyści tego rozwiązania.

Do największych niedogodności zaliczyć natomiast można, wspomniane już wcześniej w kontekście programu MDM, stosunkowo wysokie wymagania odnośnie wkładu własnego – kredytobiorca powinien dysponować własnymi środkami w wysokości co najmniej 20% wartości kupowanego na kredyt mieszkania czy domu.

Inne charakterystyczne cechy tego rozwiązania to między innymi możliwość starania się o kredyt jednocześnie nawet przez 4 kredytobiorców – pozwala to na znaczne podwyższenie zdolności kredytowej i tym samym na zwiększenie szans bezproblemowej spłaty zobowiązania kredytowego. A skoro o zdolności mowa, to bank deklaruje również znaczne uproszczenia w obliczaniu zdolności kredytowej w przypadku przedstawicieli wielu grup profesjonalistów. Atutem oferty Raiffeisen Polbanku jest ponadto akceptacja dochodów uzyskiwanych z równych źródeł, takich jak umowa o pracę, działalność gospodarcza, umowa o dzieło, umowa - zlecenie czy emerytura. Na uwagę zasługuje także zabezpieczenie hipoteczne, które może być realizowane na bazie kilku nieruchomości naraz.

Minimalna kwota, o którą w tym przypadku można wnioskować,  to 50 000 złotych. Marża kredytowa zaczyna się obecnie w tym banku od 1,7%, prowizja zaś - od 0%. Szczegółowe parametry tego kredytu zależne są, rzecz jasna, od wysokości finansowania, czy poziomu wkładu własnego. Rzeczywistą wysokość prowizji, marży czy oprocentowania dla określonych parametrów kredytowych prezentuje nasza porównywarka kredytowa.