KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

mieszkanie dla młodych

Mieszkanie dla młodych 2016 – koniec dopłat? Niezupełnie

MDM - młoda rodzina

Niezbyt optymistyczne doniesienia płyną z Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem Mieszkanie dla młodych. 15 marca 2016 poinformował on, że pula pieniędzy na MDM na rok 2016 uległa wyczerpaniu. Jednak w pewnych przypadkach można jeszcze uzyskać kredyt z dofinansowaniem MDM. Sprawdź, kiedy jest to możliwe.

Millennium – Mieszkanie dla młodych MDM bez prowizji

Młoda rodzinaProgram Mieszkanie dla młodych, który uruchomiony został na początku 2014 roku, przez dłuższy okres nie cieszył się specjalnie wielką popularnością. Po części wynikało to z braku objęcia tym programem dopłat rynku wtórnego, co znacząco ograniczało dostępność mieszkań, które kwalifikowały się do finansowania w ramach MDM.

Atrakcyjność programu MDM uległa jednak ostatnio znaczącej poprawie, a to za sprawą nowelizacji stosownej ustawy regulującej funkcjonowanie systemu dopłat do wkładu własnego. Objęcie tym programem od września 2015 również mieszkań z drugiej ręki to tylko jedna z wielu nowości w MDM (szczegółowe informacje na temat zmian w programie Mieszkanie dla młodych zamieściliśmy niedawno w tym artykule).

Część banków najwyraźniej wyczuła, że po tych zmianach zwiększy się zainteresowanie kredytami z dofinansowaniem wkładu własnego w ramach MDM i zaczęła uatrakcyjniać swoje oferty kredytowe. Do takich ofert należy chociażby kredyt MDM w Bank Millennium, który - jak ogłoszono w banku - obecnie można uzyskać bez prowizji. Ale to nie wszystko. Oto garść informacji na temat zmian w ofercie MDM w Millennium.

Limity cen MDM (Mieszkanie dla młodych) – wrzesień 2015

młodziOd 1 września 2015 nastąpiły znaczące zmiany w zasadach przyznawania dofinansowania wkładu własnego w ramach programu MDM (po szczegółowe informacje na temat ostatnio wprowadzonych zmian w programie MDM odsyłamy do tego artykułu).

Wśród najważniejszych modyfikacji zasad tego programu na szczególną uwagę zasługuje objęcie dopłatami mieszkań kupowanych na rynku wtórnym. W chwili obecnej można starać się o kredyt MDM (kredyt z dofinansowaniem brakującego wkład własnego) nie tylko na mieszkanie kupowane na rynku pierwotnym (np. od dewelopera), ale także na mieszkanie z tzw. drugiej ręki (np. zakupione od obecnego właściciela). Podstawowym warunkiem starania się o dofinansowanie w ramach MDM pozostaje jednak cena metra kwadratowego nabywanej w ten sposób nieruchomości. W dalszym ciągu w każdej gminie obowiązują zróżnicowane maksymalne ceny metra kwadratowego lokalu mieszkalnego uprawniające do starania się o kredyt MDM.

Oto, jak kształtują się limity cenowe MDM obowiązujące we wrześniu 2015 roku.

Mieszkanie dla młodych – zmiany 2015

Domek z rodzinąW końcu się doczekaliśmy. Długo wyczekiwana nowelizacja ustawy regulującej funkcjonowanie programu Mieszkanie dla młodych weszła w życie. Obowiązujące od 1 września 2015 roku prawo zmienia między innymi te aspekty MDM, które były najgłośniej krytykowane. Z pewnością takim był fakt nieuwzględnienia w programie dopłat lokali mieszkalnych z rynku wtórnego.

Bez wątpienia największymi wygranymi tej nowelizacji są rodziny wielodzietne. Zyskają one znacznie większe dofinansowanie wkładu własnego. Prawodawca ponadto bardziej pobłażliwym okiem popatrzył na kwestię ograniczeń wiekowych kredytobiorców mających na utrzymaniu trójkę lub więcej dzieci.

Oto, jakie szczegółowe zmiany w programie Mieszkanie dla młodych pojawiły się w omawianej ustawie.

Mieszkanie dla młodych 2015 – limity cen na I kwartał

Budynek wielorodzinnyW dniu 31 grudnia 2014 roku Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował zestawienie maksymalnych cen metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkań i domów uprawniających do starań o dopłaty do wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

Powyższe limity MDM ustalone zostały na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m²powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego po powiększeniu o współczynnik 1.1.

Oto jak kształtują się zatem aktualne limity cen mieszkań w programie MDM.

W Raiffeisen Polbanku dostaniesz MDM

Młoda rodzina © drubig-photo FotoliaProgram MDM na stałe już zadomowił się na rynku instrumentów przeznaczonych do finansowania zakupu mieszkania czy domu. I choć funkcjonujący od ponad dziesięciu miesięcy program dopłat  skrótowo określany mianem MDM nie zyskuje być może w ostatnim czasie najlepszej prasy, to jednak z miesiąca na miesiąc jego zasięg w instytucjach finansujących zakup nieruchomości mieszkalnych staje się coraz większy.

Trzy dni temu do grupy banków, które zaoferować mogą kredyt z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla młodych dołączył bowiem Raiffeisen Polbank.

Czy młodzi ludzie zainteresowani dopłatami w ramach MDM mogą już brać pod uwagę ofertę przygotowaną przez Raiffeisen Polbank?

Mieszkanie dla młodych do maja 2014 – analiza

Wykres słupkowyMieszkanie dla młodych to niedawno wdrożony nowy program rzędowy, którego celem jest wspomaganie ludzi do 35 roku życia w nabywaniu pierwszego mieszkania. Zastąpił on wygaszony z końcem 2012 roku Program Rodzina na swoim. Program MDM został uchwalony przez Sejm RP w drugiej połowie 2013 roku, natomiast jego wdrożenie dla klientów detalicznych nastąpiło z dniem 1 stycznia 2014.

Pięć pełnych miesięcy, które do tej pory minęły od uruchomienia programu dofinansowania kredytów, to wystarczający okres aby pokusić się o pierwsze statystyki i podsumowania. Analiza danych dotyczących programu preferencyjnych kredytów Mieszkanie dla młodych wskazuje bowiem, że do końca maja 2014 roku beneficjentami programu MDM stało się ponad 5 tysięcy kredytobiorców.

Ile osób stara się  o dofinansowanie MDM i gdzie program Mieszkanie dla młodych cieszy się największym zainteresowaniem? Oto garść danych na temat popularności tego programu.

Mieszkanie dla młodych w Deutsche Banku od czerwca 2014

Domek z rodziną Do programu Mieszkanie dla młodych (MDM) wciąż dołączają kolejne banki, chcące posiadać w swojej ofercie kredyty z dopłatami. Niedawno pisaliśmy o eurobanku, który jako dziesiąty bank z kolei włączył do swojej oferty tego typu kredyty. Tymczasem 10 czerwca 2014 roku o przystąpieniu do programu MDM poinformował Deutsche Bank Polska.

Przedstawiciel banku zwrócił uwagę na fakt, iż z badań przeprowadzonych wśród młodych ludzi do 35 roku życia wynika, że około 20% ludzi planujących kupno mieszkania chciałoby uzyskać dofinansowanie do kredytu mieszkaniowego. Stąd włączenie się Deutsche Banku w funkcjonujący od początku 2014 roku i zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego system dopłat do kredytów.

Na jakie marże oraz prowizje można liczyć w przypadku kredytu z dopłatami w tym banku? Oto jaką ofertę kredytową przygotował Deutsche Bank (charakterystyka oferty).

Program dopłat w PKO BP – kampania na kwiecień 2014

Wycinanka - © ashumskiy - Fotolia.comNa kwiecień 2014 roku Bank PKO BP zorganizował akcję promocyjną poświęconą kredytowi udzielanemu w tym banku w ramach rządowego programu Mieszkanie dla młodych.

Kampanii promocyjnej o nazwie „Weź kredyt hipoteczny z dofinansowaniem w programie MdM i odetchnij pełną piersią!” towarzyszą reklamy prezentowane między innymi w Internecie oraz w radiu. Kluczowym medium reklamowym jest jednak w tym wypadku telewizja.

Czym charakteryzuje się kredyt z dopłatą udzielany w PKO BP w ramach programu MDM?

MDM 2014 – 5 nowych banków w programie Mieszkanie dla młodych

Uśmiechy16 stycznia 2014 roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformował o fakcie przyłączenia się kolejnych 5 banków do programu MDM.

BGK, który zarządza funduszami przeznaczonymi na realizację dopłat do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla młodych, zaprezentował tego dnia na swoich stronach internetowych zaktualizowaną listę banków, które przyjmować będą wnioski o finansowe wsparcie na zasadach określonych w "Ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi". Z opublikowanych informacji wynika więc, że jak do tej pory do programu MDM przystąpiło w sumie 7 banków.

W jakim banku można dostać kredyt Mieszkanie dla młodych?

Mieszkanie dla młodych w Pekao SA – styczeń 2014

logo_peo3_oddz Program Mieszkanie dla młodych dopiero raczkuje na rynku kredytowym. Co prawda Bank Gospodarstwa Krajowego – instytucja zarządzająca środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację dopłat do kredytów - szacuje, że do programu MDM przystąpi kilkanaście instytucji finansowych. Kilka dni temu opublikowaliśmy listę banków, które planują przystąpić do programu Mieszkanie dla młodych.

Jednakże jak do tej pory jedynie 2 banki komercyjnie oficjalnie oferują kredyty z dopłatą MDM – to PKO BP oraz Pekao SA – dwa największe banki komercyjne działające w naszym kraju. Przed trzema dniami szczegółowo scharakteryzowaliśmy kredyt MDM oferowany przez Bank PKO BP.

Pora na zaprezentowanie warunków udzielania kredytu Mieszkanie dla młodych u jego największego konkurenta – Pekao SA.

Mieszkanie dla młodych 2014 – limity cenowe MdM

Budynek wielorodzinny Mieszkanie dla młodych – rządowy program wspierania młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania – oficjalnie ruszył 1 stycznia 2014 roku. W ramach programu, skrótowo zwanego MdM, osoby w wieku do 35 lat mogą uzyskać dopłaty do wkładu własnego w przypadku wzięcia kredytu o na zakup nieruchomości mieszkalnej na rynku pierwotnym na okres minimum 15 lat. Dopłata przysługuje za pierwszych 50 metrów kwadratowych mieszkania lub domu i wynosi 10 lub 15% w zależności od sytuacji rodzinnej kredytobiorcy (po szczegóły odsyłamy tutaj). Jest także możliwość uzyskania dodatkowych 5% - w sytuacji gdy w ciągu 5 lat urodzi się nam trzecie lub kolejne dziecko.

Jednakże program ten ma kilka ograniczeń – jednym z nich jest metraż kupowanej nieruchomości – w większości przypadków górnym limitem powierzchni użytkowej mieszkania jest 75 metrów kwadratowych (w przypadku rodzin z trójką lub więcej dzieci – 85 m2), natomiast górną granicą metrażu powierzchni użytkowej domów jest 100 metrów kw. (100 m2 w przypadku rodzina z trójką lub więcej dzieci).

Innym ważnym  ograniczeniem jest limit cenowy MdM określający maksymalną cenę metra kwadratowego mieszkania lub domu, powyżej której nie możemy starać się o kredyt MdM. W niniejszym artykule prezentujemy aktualne limity cen dla programu Mieszkanie dla młodych w poszczególnych województwach obowiązujące od początku 2014 roku.

Mieszkanie dla młodych – szczegóły oferty w PKO BP

Rodzinka

W naszym niedawnym artykule opisywaliśmy, że bank PKO BP jako pierwszy podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w myśl której kredyt w PKO BP będzie mógł być oferowany w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

W komunikacie Banku PKO BP dotyczącym podpisania umowy z BGK zawarta była także informacja o spodziewanej dacie wprowadzenia MdM do oferty tej instytucji – 2 styczeń 2014.

Trzeba przyznać, że PKO BP należycie wywiązał się z obietnicy wprowadzenia kredytu Mieszkanie dla młodych z początkiem 2014 roku – właśnie opublikował on szczegóły dotyczące tego produktu.

Jakie są więc zasady udzielania kredytu MdM w PKO BP? Przedstawiamy je poniżej.

Dopłaty dla młodych w PKO BP od stycznia 2014

logo_pobp2 W dniu 19 grudnia 2013 dowiedzieliśmy się, że PKO BP podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę o współpracy dotyczącą finansowego wsparcia i pomocy państwa w zakupie pierwszego mieszkania.

Pod tym enigmatycznym określeniem kryje się program „Mieszkanie dla młodych”, który po wielu perypetiach związanych z licznymi konsultacjami, w końcu ujrzy światło dzienne z początkiem przyszłego roku. Niestety, ze względu na opóźnienia legislacyjne, stosowna ustawa została podpisana przez prezydenta w październiku bieżącego roku. Dopiero od tego momentu możliwe było rozpoczęcie wdrażania tego programu w bankach.

Właśnie banki komercyjne i spółdzielcze będą instytucjami udzielającymi kredytów w ramach tego programu, natomiast zarządzaniem środkami na dopłaty do kredytów zajmować się będzie BGK. Jak do tej pory tylko część banków zgłosiła akces do tego programu. Jednak pierwszym bankiem, który oficjalnie przystąpił do programu i ogłosił w nim swoje uczestnictwo jest właśnie PKO BP.

Kiedy konkretnie będziemy w nim mogli zaciągnąć kredyt MdM?

Mieszkanie dla młodych w rządowym serwisie informacyjnym

Rodzinka Na prowadzonej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju witrynie pojawił się serwis informacyjny popularyzujący rządowy program dopłat do kredytów - Mieszkanie dla młodych (MdM).

Na opublikowanych do tej pory stronach można znaleźć ogólną charakterystykę programu MdM. Ponadto znajdują się tam informacje na temat tego, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt z dopłatą w ramach tego programu. Dowiemy się także tego, na jakie dofinansowanie można liczyć.

Serwis zawiera ponadto stronę, będącą zbiorem najpopularniejszych pytań związanych z programem MdM wchodzącym w życie 1 stycznia 2014. Znajdziemy tam wiele odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, m.in. o okres obowiązywania tego programu, limit zarobków uprawniających do skorzystania z programu dopłat do kredytów, wysokość dopłat w ramach Mieszkania dla młodych, możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym, o to czy z dopłat mogą skorzystać osoby żyjące bez ślubu czy o różnice między MdM a wygaszonym programem Rodzina na swoim.

Mieszkanie dla młodych od 2014 roku

Rodzinka Wygląda na to, że Mieszkanie dla młodych - następca programu kredytów preferencyjnych Rodzina na swoim - wystartuje na dobre w 2014 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął niedawno stosowną ustawę, niezbędną do uruchomienia tegoż systemu dopłat. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Jeżeli więc dobrze pójdzie, to od stycznia 2014 program MdM na dobre rozpocznie funkcjonowanie. Aktualnie trwają przygotowania do wdrożenia programu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przygotowują się też banki komercyjne, za pośrednictwem których będą przyznawane dopłaty. Jak na razie kilkanaście banków zgłosiło swój akces do MdM, przy czym BGK chciałby widzieć w nim 16 instytucji.

Czym charakteryzuje się program Mieszkanie dla młodych? - oto jego charakterystyka.