KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

mieszkanie dla młodych

Mieszkanie dla młodych 2016 – koniec dopłat? Niezupełnie

MDM - młoda rodzinaMieszkanie dla młodych – rządowy program dopłat funkcjonujący od początku 2014 roku – pozwala osobom do 35 roku życie uzyskać dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania spełniającego określone wymagania. Program ten szczególnie w ostatnich miesiącach zyskał na popularności.

Niestety, niezbyt optymistyczne informacje płyną z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zarządza programem MDM. 15 marca podał on, że pula środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie w ramach programu MDM w roku 2016 uległa wyczerpaniu.

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które nie posiadają wkładu własnego do kredytu hipotecznego, oznacza to rezygnację z marzeń o własnym M przynajmniej na kilka miesięcy. Ale czy aby na pewno?

Millennium – Mieszkanie dla młodych MDM bez prowizji

Młoda rodzinaProgram Mieszkanie dla młodych, który uruchomiony został na początku 2014 roku, przez dłuższy okres nie cieszył się specjalnie wielką popularnością. Po części wynikało to z braku objęcia tym programem dopłat rynku wtórnego, co znacząco ograniczało dostępność mieszkań, które kwalifikowały się do finansowania w ramach MDM.

Atrakcyjność programu MDM uległa jednak ostatnio znaczącej poprawie, a to za sprawą nowelizacji stosownej ustawy regulującej funkcjonowanie systemu dopłat do wkładu własnego. Objęcie tym programem od września 2015 również mieszkań z drugiej ręki to tylko jedna z wielu nowości w MDM (szczegółowe informacje na temat zmian w programie Mieszkanie dla młodych zamieściliśmy niedawno w tym artykule).

Część banków najwyraźniej wyczuła, że po tych zmianach zwiększy się zainteresowanie kredytam z dofinansowaniem wkładu własnego w ramach MDM i zaczęła uatrakcyjniać swoje oferty kredytowe. Do takich ofert należy chociażby kredyt MDM w Bank Millennium, który - jak ogłoszono w banku - obecnie można uzyskać bez prowizji. Ale to nie wszystko. Oto garść informacji na temat zmian w ofercie MDM w tym banku.

Limity cen MDM (Mieszkanie dla młodych) – wrzesień 2015

młodziOd 1 września 2015 nastąpiły znaczące zmiany w zasadach przyznawania dofinansowania wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla młodych (po szczegółowe informacje na temat ostatnio wprowadzonych zmian w programie MDM odsyłamy do tego artykułu).

Wśród najważniejszych modyfikacji zasad tego programu na szczególną uwagę zasługuje objęcie dopłatami mieszkań kupowanych na rynku wtórnym. W chwili obecnej można starać się o kredyt MDM (kredyt z dofinansowaniem brakującego wkład własnego) nie tylko na mieszkanie kupowane na rynku pierwotnym (np. od dewelopera), ale także na mieszkanie z tzw. drugiej ręki (np. zakupione od obecnego właściciela). Podstawowym warunkiem starania się o dofinansowanie w ramach MDM pozostaje jednak cena metra kwadratowego nabywanej w ten sposób nieruchomości. W dalszym ciągu w każdej gminie obowiązują zróżnicowane maksymalne ceny metra kwadratowego lokalu mieszkalnego uprawniające do starania się o kredyt MDM.

Oto, jak kształtują się limity cenowe MDM obowiązujące we wrześniu 2015 roku.

Mieszkanie dla młodych – zmiany 2015

Domek z rodzinąW końcu się doczekaliśmy. Długo wyczekiwana nowelizacja ustawy regulującej funkcjonowanie programu Mieszkanie dla młodych weszła w życie. Obowiązujące od 1 września 2015 roku prawo zmienia między innymi te aspekty MDM, które były najgłośniej krytykowane. Z pewnością takim był fakt nieuwzględnienia w programie dopłat lokali mieszkalnych z rynku wtórnego.

Bez wątpienia największymi wygranymi tej nowelizacji są rodziny wielodzietne. Zyskają one znacznie większe dofinansowanie wkładu własnego. Prawodawca ponadto bardziej pobłażliwym okiem popatrzył na kwestię ograniczeń wiekowych kredytobiorców mających na utrzymaniu trójkę lub więcej dzieci.

Oto, jakie szczegółowe zmiany w programie Mieszkanie dla młodych pojawiły się w omawianej ustawie.

Mieszkanie dla młodych 2015 – limity cen na I kwartał

Budynek wielorodzinnyW dniu 31 grudnia 2014 roku Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował zestawienie maksymalnych cen metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkań i domów uprawniających do starań o dopłaty do wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

Powyższe limity MDM ustalone zostały na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m²powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego po powiększeniu o współczynnik 1.1.

Oto jak kształtują się zatem aktualne limity cen mieszkań w programie MDM.

W Raiffeisen Polbanku dostaniesz kredyt MDM

Młoda rodzina © drubig-photo FotoliaProgram Mieszkanie dla młodych na stałe już zadomowił się na rynku instrumentów przeznaczonych do finansowania zakupu mieszkania czy domu. I choć funkcjonujący od ponad dziesięciu miesięcy program dopłat  skrótowo określany mianem MDM nie zyskuje być może w ostatnim czasie najlepszej prasy, to jednak z miesiąca na miesiąc jego zasięg w instytucjach finansujących zakup nieruchomości mieszkalnych staje się coraz większy.

Trzy dni temu do grupy banków, które zaoferować mogą kredyt z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla młodych dołączył bowiem Raiffeisen Polbank.

Czy młodzi ludzie zainteresowani dopłatami w ramach MDM mogą już brać pod uwagę ofertę przygotowaną przez Raiffeisen?

Mieszkanie dla młodych do maja 2014 – analiza

Wykres słupkowyMieszkanie dla młodych to niedawno wdrożony nowy program rzędowy, którego celem jest wspomaganie ludzi do 35 roku życia w nabywaniu pierwszego mieszkania. Zastąpił on wygaszony z końcem 2012 roku Program Rodzina na swoim. Program MDM został uchwalony przez Sejm RP w drugiej połowie 2013 roku, natomiast jego wdrożenie dla klientów detalicznych nastąpiło z dniem 1 stycznia 2014.

Pięć pełnych miesięcy, które do tej pory minęły od uruchomienia programu dofinansowania kredytów, to wystarczający okres aby pokusić się o pierwsze statystyki i podsumowania. Analiza danych dotyczących programu preferencyjnych kredytów Mieszkanie dla młodych wskazuje bowiem, że do końca maja 2014 roku beneficjentami programu MDM stało się ponad 5 tysięcy kredytobiorców.

Ile osób stara się  o dofinansowanie MDM i gdzie program Mieszkanie dla młodych cieszy się największym zainteresowaniem? Oto garść danych na temat popularności tego programu.

Mieszkanie dla młodych w Deutsche Banku od czerwca 2014

Domek z rodziną Do programu Mieszkanie dla młodych (MDM) wciąż dołączają kolejne banki, chcące posiadać w swojej ofercie kredyty z dopłatami. Niedawno pisaliśmy o eurobanku, który jako dziesiąty bank z kolei włączył do swojej oferty tego typu kredyty. Tymczasem 10 czerwca 2014 roku o przystąpieniu do programu MDM poinformował Deutsche Bank Polska.

Przedstawiciel banku zwrócił uwagę na fakt, iż z badań przeprowadzonych wśród młodych ludzi do 35 roku życia wynika, że około 20% ludzi planujących kupno mieszkania chciałoby uzyskać dofinansowanie do kredytu mieszkaniowego. Stąd włączenie się Deutsche Banku w funkcjonujący od początku 2014 roku i zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego system dopłat do kredytów.

Na jakie marże oraz prowizje można liczyć w przypadku kredytu z dopłatami w tym banku? Oto jaką ofertę kredytową przygotował Deutsche Bank Polska.

Strona 1 z 3