KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Tani kredyt w Citi Handlowym

FacebookTwitter

Wejście do oddziałuKońcówka ubiegłego roku na rynku bankowym stała pod znakiem podwyżek marż. Niemal wszystkie banki oferujące kredyty hipoteczne zdecydowały się na zwiększenie poziomu marż. Pomimo tego, że nikt oficjalnie tego nie potwierdzał, podwyżki oprocentowania odbierane były jako odpowiedź banków na wprowadzenie tzw. podatku bankowego.

Czy jest szansa, że jednak w niedalekiej przyszłości banki zdecydują się obniżyć koszty kredytów hipotecznych? Wiele wskazuje na to, że tak, chociaż raczej nie do poziomu obserwowanego przed kilkoma lata kiedy to marże częstokroć nie przekraczały poziomu 1%.

Zwiastunem takich zmian mogą być aktualne warunki, na jakich można uzyskać kredyt hipoteczny w banku Citi Handlowy. W połowie lutego 2016 zdecydowano się tam na obniżkę marży.

Skala obniżki niestety nie jest szczególnie imponująca. Marża w przypadku kredytu pod zastaw nieruchomości jest niższa o 0,15 punktu procentowego. Aktualnie więc, kredyt hipoteczny w Citibanku Handlowym charakteryzuje się marżą w wysokości 1,49%, przy czym jej wysokość zależy od wielkości środków pieniężnych zgromadzonych na lokacie, koncie czy funduszu inwestycyjnym w tym banku. Na wspomniane 1,49% marży mogą liczyć ci, którzy w tym banku trzymają ponad 1 500 000 złotych oszczędności. Przy zgromadzonych środkach na kwotę od 200 000 do 1 500 000 zł marża wyniesie 1,54%. Z kolei posiadanie środków w kwocie w zakresie od 30 000 do 200 000 złotych pozwoli uzyskać marżę na poziomie 1,85%. Jeżeli zaś nasze oszczędności nie przekraczają 30 tysięcy złotych, wtedy marża wyniesie 2,05%. Taką samą zresztą marżę uzyskamy nie posiadając żadnych oszczędności w tym banku.

Warto sobie przypomnieć, że pod koniec 2015 roku Citi Handlowy podwyższył marże aż o 0.6 punktu procentowego, więc obecna obniżka to ma wymiar raczej symboliczny. Wcześniej, przy bardzo wysokich kwotach oszczędności na rachunku, lokacie lub funduszu inwestycyjnym można tu było uzyskać ofertę z marżą 1,04%

Jednak to, na co zwrócić należy największą uwagę, to sama decyzja o obniżce marż, która być może będzie oznaczać powrót do większego współzawodnictwa między bankami. Być może nie będzie to jakaś spektakularna wojna na rynku kredytowym, ale z pewnością skłoni inne banki to zrewidowania swoich propozycji dla kredytobiorców

O ile więc stanieją hipoteki w Banku Citi Handlowy w wyniku dokonanej obniżki? Posługując się tym narzędziem możemy przyjąć, że przykładowy kredyt na 300 tysięcy złotych rozłożony na 360 rat równych (30 lat spłaty) będzie miał sumaryczne odsetki niższe o nieco ponad 1000 złotych (obniżka całkowitej kwoty odsetek ze 185 571,33 zł do 176 567,63 zł). Natomiast wysokość raty (przy założeniu że żadne dodatkowe koszty takie, jak np. prowizja, nie zostaną doliczone do pożyczanej kwoty) niemal dokładnie obniży się o 25 złotych - z 1348,81 zł do 1323,80 zł.

Citi Handlowy to nie pierwszy bank, który zdecydował się na uatrakcyjnienie swojej oferty. Wcześniej uczynił to Bank PKO BP – szczegóły podawaliśmy w tym artykule. W tym przypadku mamy do czynienia z ograniczoną czasowo promocją – termin jej zakończenia ustalono na 31 marca 2016. Miejmy nadzieję, że wkrótce inne banki zaczną podążać tym tropem.

Oferta w Citi Handlowym – charakterystyka ogólna

Kredyt hipoteczny Citi Handlowego udzielany jest wyłącznie w złotówkach (bank nie pożycza w euro ani innych walutach obcych). Minimalna kwota pożyczanych środków nie powinna być niższa od 80 000 złotych, natomiast maksymalny kredyt nie może być wyższy niż 6 000 000 zł. Maksymalny okres spłaty zobowiązania to 30 lat (360 miesięcznych rat równych lub malejących). Minimalny wkład własny w tej instytucji od 1 stycznia 2016 roku wynosi 15%. Oprocentowanie w Citi Handlowym zależne jest od poziomu stawki WIBOR 3M oraz od wysokości marży. Minimalna prowizja wynosi 1,20%

Przeczytaj również: