KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt mieszkaniowy - ranking na maj 2011

FacebookTwitter

Domeczki Coraz droższy staje się kredyt mieszkaniowy w złotych. Ta smutna konstatacja jest prostą konsekwencją ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Przypomnijmy, iż kilka dni temu RPP po raz trzeci w tym roku dokonała podwyżki stóp procentowych, która między innymi skutkuje wzrostem oprocentowania ofert w rodzimej walucie. Obecnie stopa referencyjna wynosi 4,25% w skali roku, a więc uległa ona podwyższeniu o 0,75 punktu procentowego w stosunku do ubiegłego roku. To z kolei powoduje podwyżkę rynkowej stopy WIBOR, wykorzystywanej przez banki do ustalania oprocentowania takich instrumentów finansowych jak kredyty hipoteczne. Efektem tego jest wzrost oprocentowania hipotek w porównaniu z kwietniem 2011 roku.

Często jednak wzrost kosztów obsługi pożyczonych od banku środków nie jest w stanie powstrzymać potencjalnych kredytobiorców przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania wobec banku na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dotyczy to zwłaszcza osób, które biorą kredyt mieszkaniowy na realizację podstawowych potrzeb lokalowych, takich jak na przykład zakup pierwszego samodzielnego lokum.

Oczywiście konieczność zakupu mieszkania na kredyt, w warunkach postępujących podwyżek stóp procentowych, wymusza poszukiwanie najlepszych ofert kredytowych, stąd nasz majowy ranking kredytów hipotecznych, wskazujący na banki, które aktualnie oferują najtańsze kredyty mieszkaniowe.

Marże bankowe i oprocentowanie w maju

Jak wypadło porównanie hipotek? Zacznijmy od tego, wszystkie kredyty, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu to oferty promocyjne banków. Nie znajdziemy tutaj żadnego rozwiązania, które oparte byłoby na standardowych warunkach, z marżami bankowymi pochodzącymi z regularnej tabeli marż.

Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem przy obecnych wysokościach stopy WIBOR 3M (4,45%) czy WIBOR 6M (4,58%) i typowej marży standardowej banków oscylującej wokół 2 – 2,5%, oprocentowanie nominalne takiego kredytu wyniosłoby 6,5% i więcej. Nie wspominając już o wysokości oprocentowania rzeczywistego, w które wkalkulowane są ewentualne koszty prowizji kredytowej, ubezpieczeń czy innych opłat okołokredytowych.

Tymczasem zawarte poniżej oferty promocyjne charakteryzują się oprocentowaniem rzeczywistym nieprzekraczającym 6 procent. Warunkiem zaproponowania tak niskiego oprocentowania jest obniżenie marży – i tak uczyniły wszystkie banki uwzględnione w dzisiejszym zestawieniu. Dzięki temu oferta kredytowa zamykająca pierwszą dziesiątkę najtańszych kredytów charakteryzuje się właśnie oprocentowaniem wynoszącym równe 6%.

Istotnym spostrzeżeniem z analizy niniejszego rankingu jest fakt, iż czołówka ofert kredytowych nie zmieniła się od kwietniowego porównania kredytów, choć, jak już wcześniej wspomnieliśmy, od poprzedniego miesiąca po raz kolejny wzrosło oprocentowanie za sprawą ostatnich modyfikacji stóp procentowych.

Kto przewodzi w stawce banków oferujących kredyt mieszkaniowy?

Najlepszy kredyt hipoteczny na maj

Pierwsze miejsce zajmuje Bank DnB NORD, ze swoją wiosenną ofertą promocyjną pozwalającą na spłatę kredytu bez marży przez pierwszy rok obsługi zadłużenia. Natomiast w późniejszych latach oprocentowanie kredytu zawierać będzie marżę wynoszącą 1%. Summa summarum, oprocentowanie rzeczywiste takiego kredytu wynosi aktualnie 5,61%.

Jeżeli pożyczymy w DnB NORD środki na kwotę 200 tysięcy złotych na 30 lat po to, aby kupić mieszkanie o wartości 250 000 PLN (LTV równe 80%), wtedy miesięczna rata wyniesie w zaokrągleniu 1128 złotych.

Na drugiej pozycji kredyt z marżą jeden procent

Na drugim miejscu majowego porównania naszej porównywarki kredytowej uplasował się Eurobank, który w dalszym ciągu oferuje promocyjną ofertę hipoteczną z marżą wynoszącą równe 1%. Do korzystnej marży dorzuca on również zwrot kosztów przeprowadzki. Oprocentowanie rzeczywiste wynosi w tym przypadku 5,83%, a miesięczna rata pożyczki w wysokości 200 000 PLN zaciągniętej na 30 lat przy LTV równym 80% wyniesie 5,83%.

Trzecie miejsce - kredyt z marżą 0,79%, ale tylko przez 3 lata

Trzecią pozycję dzierży BNP Paribas (dawniej BNP Paribas Fortis) oferując kredyt mieszkaniowy z marżą 0,79% przez pierwsze 3 lata, oraz 1,29% w pozostałym okresie kredytowania. Oprocentowanie rzeczywiste wynosi w tym przypadku 5,90%, a miesięczna rata zobowiązania finansowego – 1165 PLN.

Pełny ranking najlepszych ofert na maj 2011 przedstawiony jest poniżej.

Ranking kredytów mieszkaniowych

Zestawienie PLN 5/2011

W niniejszym rankingu porównywaliśmy kredyty mieszkaniowe w oparciu o następujące założenia: wartość nieruchomości wynosi 250 000 PLN, wysokość pożyczonych środków: 200 000 PLN, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: równe, prowizja wliczona w kredyt.

Podstawowym kryterium niniejszego rankingu jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa biorąca pod uwagę całkowity koszt finansowania (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez dany bank opłat okołokredytowych - prowizji, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu oferta o niższej wysokości raty może się znajdować na dalszej pozycji w naszym porównaniu.

Zobacz na tej stronie, gdzie kredyt hipoteczny w 2017 roku posiadał będzie najlepsze warunki - zobacz najnowsze promocje oparte o obniżkę marży czy oprocentowania lub odstąpienie od pobierania prowizji kredytowej. Kredyty w poszczególnych bankach możesz również obliczyć za pomocą naszego kalkulatora na górze serwisu. Jeśli z kolei chcesz przeczytać informacje dotyczące zasad przyznawania kredytów hipotecznych, sprawdź ten link.