KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt w CHF - ranking na marzec 2011

FacebookTwitter

Frank szwajcarskiOstatnie wydarzenia na świecie – takie jak trzęsienie ziemi w Japonii oraz gwałtowne zamieszki w wielu krajach muzułmańskich - bez wątpienia wywarły silny wpływ na rynek finansowy. W szczególności wpłynęły one na rynek walutowy, w tym na najbezpieczniejszą walutę na świecie, jaką w dalszym ciągu pozostaje frank szwajcarski.

Jak to zwykle bywa w momentach kryzysowych, również i teraz obserwujemy wzrost wartości franka w związku z wycofywaniem innych aktywów i lokowaniem ich w bezpieczniejsze formy inwestowania. Drogi frank to generalnie sygnał, pod wpływem którego warto zastanowić się nad możliwością zaciągnięcia kredytu w tej walucie.

Stąd właśnie dzisiejszy ranking kredytów hipotecznych w CHF.

Kłopoty frankowiczów

Nie ulega wątpliwości że gwałtowny wzrost kursu CHF przyprawił o mocny ból głowy niejednego posiadacza kredytu w tej właśnie walucie. Zwłaszcza, jeśli uzyskał on kredyt mieszkaniowy w połowie 2008 roku, kiedy to frank był historycznie najsłabszy w stosunku do złotego i kosztował 2,02 PLN. Przed tygodniem natomiast cena franka skoczyła nawet do 3,27 PLN i brakowało jej raptem 5 groszy do pobicia rekordu wszech czasów. To oznacza nie tylko znaczący wzrost wysokości raty kredytowej, ale także generalny wzrost zadłużenia, a nawet sytuację, w której realna wartość objętej hipoteką nieruchomości jest znacząco niższa niż wysokość zadłużenia.

Nowi mają lepiej

Jednak to, co jest przekleństwem dla aktualnych posiadaczy kredytów mieszkaniowych w CHF, potencjalnie może być błogosławieństwem dla osób, które dopiero przymierzają się do uzyskania z banku środków na wymarzone i często długo wyczekiwane własne mieszkanie. Błogosławieństwem - dlatego, iż skorzystanie z kredytu w momencie, gdy wartość waluty jest wysoka, daje duże szanse na to, iż w przyszłości kurs tej waluty będzie słabnąć, a tym samym topnieć będzie nasze zadłużenie wobec banku. Potencjalnie – ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie stanie się coś co sprawi, że cena franka stanie się jeszcze wyższa, a my w związku z tym jeszcze bardziej zadłużeni. Należy więc z dużą ostrożnością szacować szanse na korzyści z posiadania takiego kredytu, co oczywiście nie oznacza, że nie powinno się w ogóle rozważać takiego wariantu. Pomocnym w tych rozważaniach może okazać się publikowane poniżej porównanie kredytów we frankach na zakup mieszkania.

Który bank zaoferuje najlepszy kredyt hipoteczny w franku?

Tytuł najlepszego kredytu spośród obecnie dostępnych kredytów we frankach bez wątpienia należy się ofercie Banku Nordea. Wygrywa ona przede wszystkim najbardziej atrakcyjną ze wszystkich banków marżą kredytową, bo ta wynosi 2,7%. Taka wartość marży byłaby zdecydowanie niekorzystna, jeśli chodzi o kredyty w PLN, ale nie przy kredytach we franku, gdzie jeszcze kilka, czy kilkanaście miesięcy po wybuchu kryzysu finansowego, marże przekraczające 5% były czymś oczywistym w przypadku tej waluty. Oprocentowanie nominalne tego kredytu - biorąc pod uwagę stosowaną przez Nordea Bank stopę LIBOR 3M – wynosi więc 2,88%. Po uwzględnieniu prowizji wynoszącej 2%, daje to oprocentowanie rzeczywiste wynoszące 3,08%, które sprawia, że pod tym względem oferta w Nordea Banku jest zdecydowanie najtańszy. Natomiast rata miesięczna kredytu wyniesie około 921 PLN.

Jaki jest wicelider zestawienia

Na drugiej pozycji znalazła się oferta przygotowana przez Bank Przemysłowo-Handlowy. W tym przypadku kredyt obciążony jest marżą wynoszącą 3,5 procenta. Oprocentowanie nominalne wynosi więc 3,68%. Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoką prowizję kredytową (3,5%), oprocentowanie rzeczywiste wyniesie w tym przypadku 3,91%.

Trzecia lokata Polbanku

Trzecie miejsce marcowego rankingu w CHF zajął Polbank z ofertą, w której oprocentowanie rzeczywiste wynosi 4,18%. Sama marża kredytu ma wartość wynoszącą 3,8%. Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki spread walutowy obowiązujący w Polbanku (9,97%), miesięczna rata kredytu będzie tu niewiele niższa niż zajmujących 4 i 5 miejsce w naszym rankingu banków z grupy BRE (Multibank i mBank).

Poniżej prezentujemy porównanie najlepszych kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich aktualnie dostępnych w bankach komercyjnych działających na terenie naszego kraju. Założenia rankingu zostały opisane pod tabelą porównawczą.

Ranking kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich

Zestawienie CHF 3/2011

W powyższym rankingu porównaniu poddany został kredyt hipoteczny w oparciu o następujące założenia: wartość nieruchomości: 250 000 PLN, wysokość finansowania: równowartość 200 000 PLN, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe.

Podstawowym kryterium niniejszego zestawienia jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa biorąca pod uwagę całkowity koszt kredytu (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez dany bank opłat okołokredytowych). Z tej przyczyny oferta banku o niższej wysokości raty kredytowej może się znajdować na niższej pozycji.

Jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny, zajrzyj także na stronę początkową, gdzie znajdziesz między innymi aktualne informacje z rynku kredytów mieszkaniowych i pożyczek hipotecznych. Dodatkowo poznasz marżę czy oprocentowanie kredytów hipotecznych. Poszczególne oferty będziesz mógł również obliczyć za sprawą naszego kalkulatora kredytu na górze strony. Jeżeli natomiast pragniesz poznać informacje odnoszące się do procedur przyznawania kredytu krok po kroku, sprawdź to miejsce.