KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Na co można przeznaczyć kredyt pod hipotekę?

FacebookTwitter

Dom Zarówno kredyt hipoteczny jak i pożyczka pod zastaw nieruchomości to instrumenty finansowe, których istotną cechą jest zabezpieczenie wierzytelności w formie hipoteki założonej na określonej nieruchomości. Pomimo wielu punktów wspólnych znajdziemy także takie, które w łatwy sposób pozwalają na odróżnienie kredytu od pożyczki. Jedną z takich cech jest przeznaczenie pożyczki i kredytu.

Kredyt jest tym instrumentem finansowym, którego przeznaczenie jest w dużej mierze zdeterminowane. Tym właśnie różni się kredyt od pożyczki, że w przypadku tego drugiego rozwiązania środki finansowe powierzone przez bank mogą być wykorzystane na dowolny cel.

Na co zatem możemy przeznaczyć kredyt hipoteczny? Innymi słowy, jaki cel kredytowania można zrealizować za pośrednictwem takiego kredytu?

Zakup mieszkania lub domu

Ogólnie rzecz ujmując, przeznaczenie kredytu hipotecznego jest ściśle związane z określoną nieruchomością (podczas gdy w przypadku pożyczki hipotecznej możemy ją przeznaczyć także na cele, które nie są związane z finansowaniem samej nieruchomości, np. na zakup samochodu, wakacje za granicą, zakup sprzętu AGD itp.). Najbardziej powszechnym sposobem wykorzystania kredytu jest sfinansowanie za jego pośrednictwem zakupu mieszkania czy domu – stąd często kredyt ten jest utożsamiany z kredytem mieszkaniowym.

Budowa domu

Niektórzy zamiast kupować gotowy dom, wolą go jednak wybudować. Stąd niejednokrotnie pożyczają od banku pieniądze po to, aby zrealizować powyższy cel w stosunkowo krótkim czasie, bez konieczności mozolnego gromadzenia oszczędności. W takim przypadku kredyt przeznaczony na wybudowanie domu określa się mianem kredytu budowlanego bądź kredytu na budowę domu.

Zakup działki budowlanej

Aby jednak wybudować dom trzeba dysponować własną działką budowlaną. Jeżeli jeszcze jej nie posiadamy, a brakuje nam pieniędzy na jej zakup możemy postarać się o kredyt na zakup działki. Tak więc zakup działki może być kolejnym celem, na który wykorzystać można nasz kredyt.

Remont nieruchomości

Niejednokrotnie obecni posiadacze nieruchomości takich, jak dom czy mieszkanie mogą także potrzebować kredytu. Przykładem jest konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu. W takim przypadku, jeżeli nasza hipoteka jest "czysta" (czyli nie obciążona wierzytelnościami), możemy postarać się w banku o kredyt remontowy.

Cele szczegółowe

Banki jednak często doprecyzowują przeznaczenie kredytu, który mają w ofercie. Stąd poniższa lista przedstawiająca szczegółowy wykaz celów, na które można przeznaczyć taki kredyt, jest o wiele szersza i obejmuje:

 1. zakup mieszkania lub domu od dewelopera (ponieważ jest to nowe, nie zamieszkiwane wcześniej mieszkanie, taki zakup określa się mianem zakupu na rynku wtórnym, w odróżnieniu od zakupu używanego mieszkania na tzw. rynku wtórnym),
 2. kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej (rynek pierwotny lub wtórny),
 3. zakup mieszkania od osoby prywatnej (rynek wtórny),
 4. nabycie udziału w określonej nieruchomości (np. w kamienicy),
 5. przekształcenie lokatorskiego, spółdzielczego prawa do lokalu we własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
 6. wykupienie mieszkania komunalnego lub zakładowego,
 7. zakup nieruchomości rolnej z posiadaną zabudową (np. zakup siedliska),
 8. kupno działki budowlanej,
 9. zakup działki budowlanej z rozpoczętą budową,
 10. budowa domu prowadzona we własnym zakresie (tzw. budowa domu systemem gospodarczym),
 11. budowa domu prowadzona przez dewelopera,
 12. budowa domu realizowana przez spółdzielnię mieszkaniową,
 13. prowadzona przed dewelopera budowa mieszkania w budynku wielorodzinnym,
 14. prowadzona przez spółdzielnię mieszkaniową budowa lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym,
 15. budowa domu całorocznego znajdującego się na działce rekreacyjnej,
 16. remont domu lub mieszkania,
 17. rozbudowa domu,
 18. przekształcenie nieruchomości niemieszkalnej na lokal mieszkalny (np. adaptacja strychu).

Jak najlepiej wybrać kredyt?

Decyzja o wyborze najlepszego kredytu powinna być podyktowana nie tylko jego przeznaczeniem. Ważne są bowiem także między innymi koszty zaciągnięcia zobowiązania kredytowego (na które wpływa między innymi wycenia mieszkania, wysokość marży czy prowizji), czy składniki kosztów decydujących o kosztach jego późniejszej obsługi (np. prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu). Między innymi o tym traktuje poradnik Kred.pl poświęcony kredytowi hipotecznemu, w którym krok po kroku przedstawiamy etapy starań o kredyt w banku, haczyki i pułapki czyhające na przyszłego kredytobiorcę, jak również porównujemy oferty kredytowe pod kątem kilkunastu parametrów.