KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Na ile lat dostaniesz kredyt na mieszkanie?

FacebookTwitter

Przeliczanie Zmiany w kredytach mieszkaniowych w 2014 roku przede wszystkim kojarzą się z wprowadzeniem w życie przepisów umożliwiających starania o wsparcie w ramach programu MDM, dzięki którym uzyskać można środki finansowe z budżetu państwa pozwalające na zmniejszenie ogólnych kosztów kredytowych.

Znacznie mniej osób ma świadomość tego, iż także standardowe kredyty mieszkaniowe oferowane są od początku 2014 roku na zmienionych zasadach. Wszystko za sprawą znowelizowanej w zeszłym roku Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wśród istotnych dla kredytobiorców zmian, na szczególną uwagę zasługuje przepis nakazujący bankom skrócenie maksymalnego okresu kredytowania do 35 lat. Myliłby się jednak ten, kto myśli, że wszystkie banki stosują ten sam maksymalny okres spłaty zobowiązań kredytowych.

W niniejszym poradniku informujemy, które banki skróciły okres, na który oferują kredyt mieszkaniowy. Podpowiadamy również, gdzie można uzyskać najdłuższy kredyt pod względem liczby lat spłaty.

Które instytucje skróciły maksymalny okres spłaty?

W stosunku do obowiązującego w 2013 roku maksymalnego okresu kredytowania daje się zauważyć, że większość banków w mniejszym czy większym stopniu dokonała skrócenia liczby lat, na które można maksymalnie rozłożyć spłatę zadłużenia.

Do kredytów, w przypadku których należało dokonać największych cięć należy kredyt w BOŚ jak również kredyt w Getin Noble Bank. W tych instytucjach jeszcze niedawno można się było starać o kredyt na 50 lat. Tymczasem obowiązująca Rekomendacja S zmusiła je do skrócenia maksymalnego okresu kredytowania aż o 15 lat.

Z kolei w 2013 roku w Nordea Banku można było uzyskać kredyt mieszkaniowy na 45 lat – w tym przypadku bank zdecydował się na skrócenie okresu kredytowania o 10 lat.

Kredyt na 40 lat w 2013 roku można było dostać aż w 6 bankach – PKO BP, mBanku, ING, Deutsche Banku, Banku Pocztowym oraz BPH. Niemal wszystkie z nich zdecydowały się na ograniczenie okresu kredytowania do dozwolonych prawem 35 lat. Wyjątkiem jest tu jednak BPH, który zdecydował się skrócić maksymalny okres spłaty kredytu do 30 lat.

Na dalsze skrócenie okresu, na który maksymalnie można rozłożyć spłatę kredytu, zdecydowały się dwa banki, które jeszcze w 2013 roku spełniały aktualne rekomendacje KNF w zakresie maksymalnej liczby lat spłaty kredytu – BGŻ oraz Citi Handlowy. O ile więc w 2013 roku można w nich było dostać kredyt na 35 lat, to w 2014 możemy tam starać się o finansowanie rozłożone co najwyżej na 30 lat spłaty.

W których bankach uzyskasz najdłuższy kredyt?

W rezultacie zmian wywołanych między innymi nowelą Rekomendacji S, banki komercyjne oferują obecnie kredyty maksymalnie na 35 lub 30 lat. Nieznaczna większość banków ujętych w naszym porównaniu (11 z 19) jest w stanie zaoferować najdłuższy kredyt, jaki obecnie jest prawnie dopuszczony – kredyt na 35 lat. Banki, w których znajdziemy taki maksymalny okres spłaty kredytu  to (w kolejności alfabetycznej) BNP Paribas, Bank Pocztowy, BOŚ, Credit Agricole, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, ING, mBank, Millennium Bank, Nordea Bank oraz PKO BP.

W poniższej tabeli zaprezentowaliśmy porównanie maksymalnego okresu kredytowania w poszczególnych bankach a także zestawienie maksymalnego okresu spłaty obowiązującego w tych bankach w roku poprzednim.

Porównanie maksymalnego długości kredytu w bankach komercyjnych

MOS KM2014 r.

Uważaj na minimalny okres spłaty w MDM!

Uruchomiony 1 stycznia 2014 roku program Mieszkanie dla młodych pozwala osobom do 35 roku życia na uzyskanie kredytu z dopłatami pod warunkiem zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym. Warto jednak wiedzieć, że warunków będących podstawą do skorzystania z kredytu z dopłatą jest znacznie więcej.

Jednym z nich jest warunek określający minimalny okres kredytowania. W przypadku standardowych kredytów praktycznie nie ma ograniczeń co do najkrótszego okresu spłaty kredytu. Natomiast osoba starająca się o dofinansowanie w ramach MDM musi mieć świadomość, że aby go otrzymać, trzeba się zadeklarować, iż zadłużenie będzie spłacane przez minimum 15 lat.

To ma prawo nie podobać się wielu młodym ludziom, który mając odpowiednie możliwości finansowe, chcieli by spłacić kredyt w krótszym czasie. Prawda jest jednak taka, że tacy kredytobiorcy należą do rzadkości, większość bowiem poszukuje kredytu na 15 lat lub na dłużej.