KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Jak negocjować cenę mieszkania i obniżyć kwotę kredytu?

FacebookTwitter

KluczeZnalazłeś interesujący Cię dom lub mieszkanie, lecz nie wiesz, czy dostaniesz w banku pieniądze, ktore wystarczą na ich kupno? Podejmij negocjacje, które doprowadzą do zmniejszenia ceny zakupu i zwiększą Twoje szanse na kredyt. Jak powinieneś prowadzić negocjacje ceny zakupu nieruchomości, aby zakończyły się one sukcesem? Jakiego rzędu obniżkę ceny możesz uzyskać?

KluczeZnalazłeś interesujące Cię mieszkanie, ale nie wiesz, czy dostaniesz w banku kredyt hipoteczny, który wystarczy na jego zakup? Możesz podjąć kroki, które sprawią, iż uda Ci się obniżyć cenę upatrzonej nieruchomości, a w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie w banku satysfakcjonującej kwoty środków na pokrycie kosztów zakupu takiej nieruchomości. Pamiętaj, że obecnie na rynku nieruchomości mieszkalnych lepszą pozycję mają kupujący. Sprzedający doskonale o tym wiedzą, niejednokrotnie bowiem ich mieszkania nie mogą się sprzedać przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Na co zwrócić uwagę, aby negocjacje ceny mieszkania zakończyły się powodzeniem? Jakich argumentów możesz użyć aby obniżyć cenę nieruchomości. Jaką obniżkę ceny możesz uzyskać?

Gdy już upatrzyłeś sobie odpowiednie mieszkanie dom czy inną nieruchomość, na którą chcesz pożyczyć pieniądze od banku, skontaktuj się ze sprzedającym celem rozpoczęcia procedury kupna nieruchomości. Jeżeli jest to mieszkanie w stanie deweloperskim, udaj się do biura sprzedaży danego dewelopera, jeżeli natomiast sprzedającym jest osoba prywatna, skontaktuj się z nią (przez telefon, email czy osobiście) i umów na spotkanie.

Powinieneś się dobrze do takiego spotkania przygotować, bo od tego zależy, czy i za jaką cenę sprzedający będzie skłonny zbyć nieruchomość. Pamiętaj, że jak najbardziej masz prawo do negocjowania ceny, tym bardziej, że aktualnie na rynku nieruchomości sprzedających jest znacznie więcej, aniżeli kupujących. Toteż jako osoba kupująca, jesteś w znacznie lepszym położeniu i to Ty możesz dyktować warunki.

Oto, niektóre przykładowe argumenty, jakie możesz wykorzystać w negocjacjach:

  • znasz ceny podobnych nieruchomości w okolicy i wiesz, że cena, jaką zaproponował sprzedający jest zbyt wygórowana;
  • mieszkanie jest nieustawne, przez co jego cała powierzchnia użytkowa nie może być wykorzystana w maksymalnym stopniu;
  • nieruchomość nie jest w najlepszym stanie technicznym i wymaga remontu;
  • brak jest własnego miejsca parkingowego lub nie ma dostatecznej liczby miejsc do parkowania;
  • okolica jest głośna, mieszkanie znajduje się na przykład bardzo blisko ruchliwej ulicy;
  • brak jest terenów rekreacyjnych (np. nie ma parku w okolicy);
  • okolica jest słabo skomunikowana (np. brak w okolicy przystanków komunikacji miejskiej);
  • w okolicy nie ma przydatnej infrastruktury handlowej i usługowej (np. brak lub mała liczba sklepów);
  • w danym rejonie nie ma obiektów takich, jak przychodnia czy szkoła.

Powyższe argumenty absolutnie nie wyczerpują listy możliwych kwestii, jakie możesz poruszyć w negocjacjach ze sprzedającym. Każde mieszkanie i każdy dom ma swoje mocne ale także i słabe punkty, w wielu wypadkach są to indywidualne i specyficzne kwestie charakterystyczne tylko dla tej właśnie nieruchomości. Dlatego tak ważne jest, abyś „na zimno” analizował wszelkie argumenty „za” i „przeciw” danej nieruchomości.

O ile będziesz w stanie obniżyć cenę mieszkania za pomocą negocjacji? W przeważającej większości przypadków typowe negocjacje prowadzą do obniżki ceny nieruchomości średnio o 5%. Wskazuje na to porównanie cen ofertowych oraz cen transakcyjnych domów czy mieszkań. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego (z reguły deweloperzy zgodzą się na taką obniżkę bez zająknięcia - ich ceny ofertowe przeważnie mają wkalkulowaną zgodę na obniżkę), jak również mieszkań i domów „z drugiej ręki” (chociaż tu ze sprzedającymi różnie bywa - część właścicieli jest bowiem święcie przekonana, że ich mieszkanie jest najlepsze i najatrakcyjniejsze w okolicy – w takim przypadku negocjacje mogą być niezwykle trudne).

Na co powinieneś uważać?

Pamiętaj, że najważniejszym przeciwnikiem w negocjacjach najczęściej nie jest sprzedający, ale Ty sam. Tak, to nie pomyłka. Częstokroć silna chęć lub potrzeba kupna nieruchomości a czasami także „zauroczenie” daną nieruchomością sprawiają, że może zabraknąć Ci dystansu do negocjacji i podświadomie będziesz bagatelizował pewne mankamenty danego mieszkania. Sprzedający to doskonale wyczuje i nie tak łatwo zejdzie z ceny. Dlatego też, w trakcie negocjacji powinieneś „trzymać emocje na wodzy” i w żadnym wypadku nie dać po sobie poznać, że zależy Ci na tym lokalu mieszkalnym.