KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Aukcje kredytowe - szansa na najtańszy kredyt

FacebookTwitter

W dobie relatywnie wysokiej marży kredytowej klienci banków coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na alternatywne sposoby uzyskania kredytu. W tym przypadku pomocny może się okazać internet. Znacznym ułatwieniem dla kredytobiorcy są w chwili obecnej serwisy internetowe porównujące kredyty oferowane przez różne banki.

Serwisy takie jak Comperia czy Hipermarket Finansowy w zbiorczej formie przedstawiają orientacyjne warunki kredytowania przy określonych założeniach dotyczących wartości np. wartości nieruchomości, wysokości wkładu własnego czy długości okresu kredytowania. Pozwala to na w miarę szybkie zorientowanie się w aktualnym gąszczu ofert kredytowych. Pamiętać jednak należy, że te tak zwane porównywarki kredytów prezentują standardowe oferty, które równie dobrze możemy znaleźć udając się osobiście do każdego z banków. Nie znajdziemy w tym przypadku kredytu czy pożyczki na korzystniejszych, indywidualnie dla nas ustalonych warunkach.

Alternatywą dla takich serwisów internetowych są natomiast Aukcje Kredytowe. Korzystanie z tego typu serwisu pozwala nam wynegocjować niższą marżę kredytową, a tym samym niższe oprocentowanie kredytu, czy też niższą prowizję od jego udzielenia. System aukcji kredytowych zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych za sprawą serwisu finansowego Lending Tree. Od momentu jego powstania w 1998 roku do chwili obecnej serwis ten skutecznie przeprowadził kilkadziesiąt milionów aukcji kredytowych, w ramach których jego klienci pożyczyli od amerykańskich banków prawie 200 miliardów dolarów.

Taka filozofia konkurencji między bankami poprzez internet trafiła do Polski w 2006 roku za sprawą serwisu aukcjekredytowe.pl. W chwili obecnej serwis ten posiada ponad 10 tysięcy użytkowników. Całkowita kwota udzielonych kredytów przekroczyła natomiast poziom 150 milionów złotych.

Na czym polegają aukcje kredytowe?

Można powiedzieć, iż aukcje kredytowe kierują się podobną filozofią, jak inne serwisy aukcyjne. Zasadnicza różnica jest taka, że to klient (potencjalny kredytobiorca) ustala warunki kredytowania, natomiast sprzedawcy (banki) współzawodniczą ze sobą o klienta starając się przedstawić mu atrakcyjniejszą ofertę niż konkurencja.

Użytkownik serwisu aukcjekredytowe.pl w pierwszej kolejności ustala, jaki rodzaj kredytu go interesuje. Spośród różnych rodzajów kredytowania dostępne są: kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny, refinansowy, pożyczka pod zastaw nieruchomości oraz pożyczki społecznościowe. Następnie zakładając nową aukcje użytkownik wprowadza dane na temat pożądanej wysokości kredytu, celu kredytowania oraz okresu, na jaki chce wziąć kredyt. Po ustaleniu tych warunków i rozpoczęciu aukcji o kredyt współzawodniczą banki oraz firmy pożyczkowe. Taka aukcja jest bowiem swego rodzaju ogłoszeniem, które klient do banków na zasadzie: "poszukuję kredytu – czekam na oferty". Po zakończeniu aukcji lub w trakcie jej trwania klient wybiera najkorzystniejszą dla niego ofertę, po czym kieruje swoje zgłoszenie do wybranej instytucji finansowej. Dalszy etap rozpatrywania i przyznawania kredytu przebiega już standardowo, poprzez bezpośredni kontakt z danym bankiem lub inną instytucja finansową.

Jak stać się użytkownikiem serwisu aukcjekredytowe.pl?

1) Otwieramy bezpłatne konto w serwisie aukcjeKredytowe.pl;

2) Jako nazwę użytkownika wpisujemy swój adres e-mail;

3) Następnie musimy podać swoje dane osobowe (nazwisko i imię, adres zamieszkania, numer telefonu);

4) Po podaniu tych danych możemy już w pełni korzystać z serwisu.

Rejestracja oraz korzystanie z serwisu są całkowicie bezpłatne. Serwis utrzymuje się bowiem z opłat wnoszonych przez banki uczestniczące w licytacjach.

Jak rozpocząć aukcje kredytową?

1) Po założeniu konta w serwisie aukcjekredytowe.pl logujemy się i wchodzimy do panelu użytkownika;

2) Klikamy przycisk "Otwórz aukcję" i wybieramy rodzaj kredytu: hipoteczny, konsolidacyjny, gotówkowy itd.;

3) W dalszej kolejności wypełniamy formularz dotyczący danego rodzaju kredytowania. W przypadku kredytu pod hipotekę podać należy m.in. cel kredytowania, wartość nieruchomości, wysokość wkładu własnego, liczbę kredytobiorców, okres kredytowania, czy datę zakończenia aukcji.

Jak wygląda dalsza procedura aukcji kredytowej?

Od tej chwili aukcja jest otwarta i pozostaje cierpliwie czekać na oferty. Informacje o preferowanych warunkach kredytu, którego aukcję rozpoczęliśmy, przekazywane są do banków oraz firm doradczych w celu przygotowania odpowiednich propozycji ofert kredytowych. Jeśli uznają one, że dana aukcja jest warta uwagi, wtedy wysyłają swoją propozycję. Potencjalny kredytobiorca natomiast sprawdza otrzymane oferty i wybiera propozycję najlepszego banku. Od doradcy serwisu Aukcje kredytowe otrzymuje on następnie Certyfikat z informacjami o ofercie, którą jest zainteresowany. Z takim Certyfikatem klient udaje się do najbliższego oddziału banku lub czeka na kontakt telefoniczny doradcy bankowego, który powinien nastąpić w ciągu jednego dnia roboczego od zakończenia licytacji.

Należy podkreślić, nawet po zamknięciu aukcji nie jesteśmy w żaden sposób zobligowani do zaciągnięcia kredytu. Z drugiej strony zamknięcie aukcji nie oznacza też, że otrzymamy pożyczkę na takich samych warunkach, jakie zostały nam zaoferowane w aukcji. Bank, przed podjęciem decyzji o jego udzieleniu, musi bowiem dokonać weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy, w tym sprawdzić dokumenty o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach oraz zweryfikować inne istotne fakty, na przykład status nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Jednym z elementów procedury kredytowej jest także sprawdzenie zdolności kredytowej, czyli maksymalnej wysokości kredytu w danym banku. Klient serwisu aukcjekredytowe.pl może również samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową przed wizytą w banku. W tym celu powinien on zaznaczyć tę opcję w trakcie otwierania aukcji.

Jakie instytucje biorą udział w aukcjach kredytowych?

Aktualnie w aukcjach kredytowych uczestniczą następujące banki: Millennium Bank, Getin Bank, Deutsche Bank, BPH,  Bank Zachodni Wielkopolski Bank Kredytowy, BNP Paribas Fortis, Polbank, Santander Consumer Bank, Bank Pocztowy oraz Bank Gospodarki Żywnościowej. Ponadto partnerem aukcji kredytowych jest także Dom Kredytowy Notus posiadający w swojej ofercie kredyty oferowane przez 25 banków komercyjnych, jak również Smava oferująca pożyczki społecznościowe.

Pozostaje zadać pytanie, czy kredyty udzielane za pośrednictwem tego serwisu są bardziej atrakcyjne od standardowej oferty banków? Z informacji użytkowników na forach internetowych wynika, że tak. W ciągu pierwszych 12 miesięcy działalności serwisu aukcje kredytowe.pl jego użytkownikom udało się obniżyć koszt kredytów o około 20 procent. W przypadku kredytu w wysokości 300 tys. zł udzielonego na 30 lat, można zaoszczędzić kwotę rzędu kilkunastu tysięcy złotych.