KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt refinansowy

Poradniki poświęcone refinansowaniu kredytu hipotecznego zaciągniętego wcześniej w innym banku. Traktują one między innymi o tym czym jest kredyt refinansowy, jakie są jego koszty i parametry. Prezentujemy także analizy opłacalności refinansowania kredytów we frankach, euro czy złotych w aspekcie zarówno różnic w kursach walut jak również różnic w wysokości oprocentowania poszczególnych kredytów.

Czy refinansowanie kredytu jest opłacalne?

Latające domki Refinansowanie kredytu hipotecznego to czynność polegająca na spłacie wcześniej zaciągniętego zobowiązania nowym uzyskanym w innym banku kredytem pod zastaw nieruchomości. Rozwiązanie to, wdrożone i oferowane przez większość banków, określane jest jako kredyt refinansowy.

Jest on są dosyć popularnym rozwiązaniem w Europe Zachodniej czy Ameryce Północnej. Natomiast w naszym kraju cieszą się one jednak raczej niewielkim zainteresowaniem. Nikłe zainteresowanie po części wynika z tego, iż nasz rynek finansowy jest na stosunkowo wczesnej fazie rozwoju, w końcu wyraźny strumień kredytów hipotecznych tak naprawdę zaczął u nas płynąć dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Z początkiem 2013 roku, po przeszło 8 latach od energicznego odkręcenia hipotecznego kurka z pewnością coraz więcej osób, które brały wcześniej kredyt, może zastanawiać się, czy nie warto zrefinansować swojego dotychczasowego zobowiązania wobec banku. Czy zatem kredyt refinansowy to dobre rozwiązanie na teraz?

Kredyt refinansowy, czyli jak ulżyć swojej kieszeni

Spadek Każdy, kto od kilku lat spłaca kredyt hipoteczny, z pewnością nieraz zadawał sobie pytanie: jak obniżyć jego comiesięczną ratę. Pytanie to coraz silniej zaprząta głowy kredytobiorców. Potrzeba sprawienia, aby kredyt był mniejszym obciążeniem domowego budżetu ma swoje uzasadnienie w coraz większej niepewności co do sytuacji gospodarczej w naszym kraju. To w konsekwencji każe nam brać pod uwagę prawdopodobieństwo obniżenia się naszych dochodów.

Jest wiele sposobów na to, by obniżyć ratę zaciągniętego przez nas wcześniej kredytu. Do najpowszechniejszych należy wydłużenie okresu spłaty, polegające na tym, iż całkowite zadłużenie rozkładamy na większą liczbę rat, sprawiając, że pojedyncze raty kredytu będą miały mniejszą wysokość. Niestety ten sposób od początku 2012 roku stał się niedostępny dla wielu osób, które uzyskały finansowanie zakupu mieszkania czy domu na okres dłuższy niż 25 lat, a ich dochody są na granicy akceptowalności przez banki.

W takim przypadku skutecznym sposobem obniżenia obciążenia domowego budżetu obsługą zadłużenia bankowego jest kredyt refinansowy. O refinansowaniu kredytu hipotecznego właśnie będzie traktował niniejszy poradnik kredytowy portalu Kred.pl.

Ranking kredytów refinansowych - lipiec 2013

Waga Refinansowanie kredytu hipotecznego, o którym obszernie piszemy w poradniku zatytułowanym "Kredyt refinansowy" (czytaj), to rozwiązanie coraz bardziej zyskujące na popularności. Polega ono na zamianie kredytu uzyskanego niegdyś w banku na inny, korzystniejszy, jest jednym z efektywniejszych sposobów poprawy sytuacji finansowej w gospodarstwie domowym obciążonym kosztami obsługi zadłużenia. W dobie wysokiej konkurencyjności między bankami, tanie kredyty refinansowe, często w ramach specjalnych promocji, pojawiają się także w Polsce. Nie są może one tak bardzo popularne, jak w krajach Europy Zachodniej, czy po drugiej stronie Atlantyku, niemniej jednak wydarzenia ostatnich miesięcy, a konkretnie obniżka stóp procentowych, każą bliżej przypatrzeć się tego typu rozwiązaniu.

Od 8 miesięcy obserwujemy trend spadkowy, jeżeli chodzi o stopy procentowe, czego zwieńczeniem jest ostatnia obniżka stóp z dnia 3 lipca 2013 roku. Sprawiła ona, iż mamy aktualnie historycznie najniższe stopy procentowe (stopa referencyjna wynosi 2,5%), powoli zbliżające się do rekordowo niskich stóp w Eurolandzie czy Szwajcarii. To sprawia, że zamiana niektórych produktów walutowych, obciążonych wysoką marżą, na aktualnie oferowane kredyty złotowe może być warta rozważenia, na co zwracaliśmy uwagę w jednym z naszych tegorocznych poradników dotyczących opłacalności refinansowania kredytów we frankach, euro czy ich złotowych odpowiedników.

Jeżeli jednak nasze kalkulacje wskazują, że taki kredyt może przynieść oszczędności w naszym domowym budżecie, to warto zastanowić się nad tym, który kredyt jest najkorzystniejszy. Traktuje o tym nasz ranking najlepszych kredytów refinansowych na lipiec 2013 roku.

"Obniż swoją ratę" w Eurobanku

logo_euban_oddzRefinansowanie kredytu hipotecznego to rozwiązanie polegające na spłacie dotychczasowego kredytu nowym kredytem. Pisaliśmy o tym szczegółowo pod tym adresem. Jednak, aby takie rozwiązane było korzystne, kredyt refinansowy musi być tańszy, aniżeli dotychczas posiadane zobowiązanie kredytowe.

Nie w każdym wypadku refinansowanie kredytu się aktualnie opłaca - zwracaliśmy na to uwagę w naszym poradniku, w którym dyskutowaliśmy nad aktualnymi zaletami i wadami refinansowania kredytu we frankach czy euro, ale także w złotych. Nie ominęliśmy także kwestii opłacalności refinansowania zobowiązań zaciągniętych w ramach rzędowego programu Rodzina na swoim.

Ogólny kryzys ekonomiczny i spadająca siła nabywcza Polaków zmusza do coraz intensywniejszego poszukiwania oszczędności w domowym budżecie. Jednym z wariantów poprawy parametrów budżetu domowego jest - dla osób posiadających kredyt pod zastaw mieszkania czy domu - poszukiwanie możliwości zmniejszenia wysokości raty kredytowej.

Wydaje się, iż zaproponowany w Eurobanku pod koniec maja kredyt refinansowy może być rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które zaciągnęły kilka lat temu kredyt w złotych, kiedy to marże oscylowały wokół 2-3%. Oto czym charakteryzuje się niniejsza promocja Eurobanku zatytułowana "Obniż swoją ratę".