KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA Porównania

Zestawienie dla EUR - LUTY 2011

FacebookTwitter

Rank022011Kredyty hipoteczne w euro nie cieszą się już takim powodzeniem, jak w zeszłym roku. Po części oczywiście wynika to ze wzrostu popularności programu Rodzina na swoim, pozwalającego na uzyskanie dopłat do odsetek w wysokości do 50%. Nie to jednak najbardziej przyczyniło się do spadku popularności hipotek w euro.

Jednym z powodów zmniejszenia akcji kredytowej w przypadku pożyczania w euro była wydana w zeszłym roku przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja T, która precyzyjnie uregulowała zasady badania zdolności kredytowej. W myśl tej rekomendacji, kredytobiorca o średnich dochodach może przeznaczyć na spłatę zadłużenia do 50% swojego wynagrodzenia netto, natomiast u lepiej zarabiających - rata może wynosić do 65% wynagrodzenia netto.

W dodatku, w przypadku kredytu w walucie obcej parametr ten musi być obliczany tak, jakby kredytobiorca ubiegał się o finansowanie w złotych o wartości podwyższonej o 20%.

Powyższe obostrzenia sprawiają, że aby dostać tani kredyt hipoteczny w walucie obcej takiej jak euro, trzeba uzyskiwać o wiele wyższe dochody, aniżeli w przypadku pożyczania pieniędzy w złotówkach.

Inne natomiast kwestią jest, kto w chwili obecnej zaoferuje najwyższy kredyt w euro. Odpowie na to pytanie nasz lutowy ranking kredytowy znajdujący się poniżej.

Czy stać Cię na kredyt? Sprawdź!

O kredyt w euro będzie coraz trudniej

Nic nie wskazuje na to, aby dostępność finansowania w euro mogła w przyszłości ulec poprawie. Tendencje są raczej odwrotne, bowiem Komisja Nadzoru Finansowego wydała ostatnio nowelizację Rekomendacji S, która skupia się właśnie na kredytach walutowych. Zgodnie z jej założeniami, raty kredytowe łącznie z innymi zobowiązaniami spłacanymi przez danego kredytobiorcę nie mogą być wyższe, niż 42% jego dochodów netto. Ponadto, bez względu na długość okresu, na który kredyt zostanie udzielony, banki będą musiały obliczać zdolność kredytową w taki sposób, jakby był on zaciągany na 25 lat. Wydłużenie okresu kredytowania ponad 25 lat nie będzie już miało wpływu na wzrost tego parametru kredytowego. Te przepisy wejdą jednak w życie dopiero w przyszłym roku.

W jaki sposób dokonano porównania?

W niniejszym porównaniu kredytów hipotecznych, do celów obliczania omawianego parametru, jako model posłużyła przykładowa 3-osobowa rodzina, składająca się z dwóch osób dorosłych oraz dziecka, która posiada miesięczne dochody netto w wysokości 6000 PLN.

Zwycięzcy rankingu hipotek

W chwili obecnej przedstawiona powyżej modelowa rodzina jest w stanie najczęściej uzyskać kredyt w kwocie pomiędzy 400 000 złotych a pół miliona.  Są jednak banki które zaoferują więcej. Czasem nawet znacznie więcej...

Spośród trzynastu banków pożyczających aktualnie w euro zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o najbardziej liberalnie obliczaną kwotę maksymalną kredytu, jest Kredyt Bank. Trzyosobowa rodzina o dochodach 6000 PLN netto otrzyma w tym banku pożyczkę w euro w wysokości będącej równowartością  607 tysięcy złotych. Na drugiej pozycji w niniejszym rankingu uplasował się Polbank EFG, który takiej rodzinie skłonny będzie pożyczyć 509 tysięcy złotych. Jak widać, wicelider porównania znajduje się już daleko w tyle za Kredyt bankiem. Trzecie miejsce zajęły ex-aequo dwa banki - Bank Nordea oraz Raiffeisen. W obydwu przypadkach hipotetyczna 3-osobowa rodzina o dochodach netto rzędu 6000 PLN będzie mogła otrzymać kredyt w euro o równowartości 501 tysięcy złotych. Powyższa czwórka to jednocześnie jedyne banki, które w takich warunkach udzielą pożyczki w EUR na kwotę przekraczającą pół miliona złotych. Większość banków, które posiadają w swojej ofercie rozwiązania w walucie europejskiej, wylicza zdolność kredytową dla rodziny zarabiającej 6 tysięcy złotych w przedziale od 400 do 500 tysięcy złotych.

Najniższy kredyt dostaniesz w Lukas Banku i DnB NORD

W zestawieniu znajdziemy także dwa banki, w przypadku których maksymalny poziom środków finansowych przyznanych naszej przykładowej rodzinie będzie niższy od 400 tysięcy złotych: w banku DnB NORD dostanie ona 347 000 PLN kredytu, a w Lukas Banku jeszcze mniej, bo 335 tysięcy złotych.

Zbiorcze zestawienie rezultatów analizy

Miejsce w rankinguNazwa bankuMaks. kwota dla kredytu w euro
1 Kredyt Bank 607 000 zł
2 Polbank EFG 509 000 zł
3 Nordea Bank 501 000 zł
4 Raiffeisen Bank 501 000 zł
5 Alior Bank 493 000 zł
6 Deutsche Bank 480 000 zł
7 PKO BP 422 000 zł
8 mBank 415 000 zł
9 Multibank 415 000 zł
10 Getin Noble Bank 412 000 zł
11 BOŚ 406 000 zł
12 DnB NORD 347 000 zł
13 Lukas Bank 335 000 zł

* maksymalna kwota kredytowania dla rodziny 2+1 o całkowitych dochodach netto wynoszących 6000 PLN dla kredytu w EUR na 30 lat. Wysokość maksymalnego finansowania zaokrąglono do pełnych tysięcy złotych.

Sprawdź także aktualne wartości tego wskaźnika w poszczególnych bankach - pod symulatorem Kred.pl znajdziesz szczegółową tabelę porównawczą, zestawiającą zdolność kredytową w Alior Banku, BOŚ, BGŻ, BNP Paribas, Millennium oraz kilkunastu innych bankach oferujących kredyty hipoteczne.