KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Rodzaj kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA Porównania

Zestawienie dla PLN - marzec 2010

FacebookTwitter

Po okresie widocznego zakręcenia kurka z kredytami mieszkaniowymi w walutach obcych, jaki obserwowaliśmy w 2009 roku, przyszedł czas stopniowej, ale systematycznej liberalizacji warunków przyznawania kredytów przez banki. Coraz częściej można natrafić na promocje kredytów hipotecznych, w których marża osiąga wartości zbliżone do 2 punktów procentowych. Najlepszym tego przykładem jest wprowadzona 1 marca 2010 roku promocja kredytu mieszkaniowego Deutsche Banku, w ramach której to oferty można uzyskać kredyt z marżą wynoszącą 1.97%, a ponadto brak jest prowizji za udzielenie kredytu.

Tak atrakcyjne warunki uzyskania kredytu w walutach obcych, dla wielu klientów banków są jednak w wielu przypadkach nie do osiągnięcia. Z jednej strony bowiem barierą jest częsta konieczność posiadania odpowiedniego wkładu własnego. Częstą normą w bankach oferujących kredyt w walutach obcych jest konieczność posiadania własnych oszczędności w kwocie rzędu 10-20% wartości nieruchomości. Z drugiej strony podaż kredytów w euro czy frankach szwajcarskich ograniczają bardziej restrykcyjne metody obliczania zdolności kredytowej, w ramach których klient pragnący skorzystać z kredytu w walucie obcej musi posiadać o około 20% wyższą wartość tego wskaźnika, niż w przypadku kredytu w PLN.

Jak zatem w chwili obecnej banki obliczają ten parametr dla walut innych niż złotówka? W poniższym artykule znajdziecie ranking banków udzielających kredytów mieszkaniowych w EUR, opierający się na kryterium maksymalnej wysokości kredytu w relacji do dochodów kredytobiorcy (lub kredytobiorców - jeśli o kredyt stara się np. dwójka małżonków).

Na jaki kredyt Cię stać? Zobacz!

Założenia rankingu, czyli co poddaliśmy analizie

W niniejszym rankingu, podobnie jak w opublikowanym wcześniej zestawieniu zatytułowanym Porównanie zdolności kredytowej w PLN - luty 2010 założono, że o kredyt hipoteczny stara się 3-osobowa rodzina o średnich miesięcznych dochodach netto wynoszących 7000 złotych.

Najwyższą kwotę otrzymasz w Polbanku

Nasz ranking kredytów mieszkaniowych w euro ma jednego bezsprzecznego lidera - jest nim Polbank, który nadzwyczaj liberalnie oblicza ten parametr. Hipotetyczna 3-osobowa rodzina z dochodami wynoszącymi 7 tysięcy złotych jest w tym banku w stanie otrzymać kredyt na kwotę 754 tysięcy złotych! A więc znacznie wyższy niż w przypadku kolejnych banków zaprezentowanych w niniejszej klasyfikacji. Skąd taka hojność? Głównym powodem tak korzystnego wyliczenia zdolności kredytowej est niestosowanie się Polbanku do rekomendacji Komisji Nadzoru Bankowego narzucającej 20-procentowe obniżenie poziomu tego parametru dla kredytów denominowanych lub indeksowanych w walutach obcych. Polbank jest zresztą jedynym bankiem, który nie podlega nadzorowi KNF, a tym samym nie ma obowiązku stosowania się do jego rekomendacji.

Wysoki kredyt dostaniesz także w Nordea Banku

O ile pierwsza pozycja Polbanku w tej klasyfikacji nie powinna dziwić, o tyle drugie miejsce dla banku Nordea jest pewnym zaskoczeniem. Rok 2009 był bowiem okresem, w którym Nordea znacznie podniosła poprzeczkę odnośnie obliczania analizowanego tu wskaźnika. Niemniej jednak w styczniu miały miejsce spore modyfikacje w warunkach kredytowania, które, oprócz obniżenia marży kredytu, poskutkowały także o wiele bardziej łagodną polityką oceny dochodów potencjalnych kredytobiorców. Zatem w przypadku dochodów rzędu 7000 na miesiąc i kredytu w euro na 30 lat, Nordea "wycenia takiego klienta" na 579 000 PLN.

Niewiele niższy kredyt zaoferuje Ci PKO BP

Niewiele mniejszą kwotę przy dochodach w wysokości 7 tysięcy można otrzymać w banku zajmującym trzecie miejsce w niniejszym rankingu - PKO BP jest w stanie przyznać nam kredyt w wysokości 578000 PLN.

Gdzie jeszcze liberalnie podchodzą do obliczeń?

Dalsze miejsca w tej klasyfikacji zajęły: Bank Ochrony Środowiska (575 000 PLN), Bank Pekao SA (ale w przypadku tego banku kredyt w euro przyznany zostanie tylko tym, którzy w tej walucie otrzymują wynagrodzenie) oraz Deutsche Bank (550 000 PLN). Ostatnie miejsce przypadło (podobnie jak w przypadku analogicznego rankingu  dla kredytu złotowego) Bankowi Zachodniemu WBK, który maksymalny kredyt w tych warunkach obliczył na kwotę niespełna 240 000 PLN.

Pełne porównanie wysokości maksymalnego kredytu mieszkaniowego w bankach przedstawiamy poniżej.

Ranking kredytów w EUR pod względem maksymalnej kwoty

MiejsceBankMaksymalna kwota (PLN)
1 Polbank EFG 754000
2 Nordea Bank 579000
3 PKO BP 578000
4 BOŚ 575000
5 Pekao SA 563000
6 Deutsche Bank 550000
7 Kredyt Bank 543000
8 DnB Nord 536018
9 Raiffeisen Bank 524000
10 Bank BPH 515000
11 Getin Noble Bank 430000
12 Alior Bank 406000
13 mBank 276000
14 MultiBank 276000
15 WBK 238000

Opracowano na podstawie informacji Open Finance

Sprawdź aktualną sytuację w poszczególnych bankach

Nasze narzędzie na górze strony pozwoli Ci sprawdzić, jak kształtuje się obecnie Twoja własna zdolność kredytowa oraz ile wynosi ona w Pekao SA, BZ WBK, Eurobanku, ING Banku Śląskim oraz w kilkunastu innych bankach.