KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt hipoteczny - ranking ofert bez wkładu własnego – luty 2013

FacebookTwitter

Dom i kluczeW chwili obecnej kredyt hipoteczny bez konieczności wniesienia wpłaty własnej jest wciąż rozwiązaniem chętnie wykorzystywanym przez kredytobiorców. Nic w tym dziwnego, wszak spowolnienie gospodarcze, którego doświadczamy od wielu miesięcy, negatywnie wpływa na efektywność oszczędzania przeciętnego przyszłego kredytobiorcy. Skorzystanie z kredytu bez konieczności wniesienia wpłaty własnej jest więc w wielu wypadkach jedyną możliwością sfinansowania zakupu wymarzonego mieszkania na kredyt.

Najprawdopodobniej jednak możliwość uzyskania kredytu bez wpłaty własnej niedługo zostanie zlikwidowana, zgodnie z założeniami nowelizowanej Rekomendacji S. Szerzej o tej kwestii informowaliśmy we wcześniejszym artykule, przypomnijmy tylko, że wspomniany powyżej projekt Rekomendacji S zakłada w ciągu dwóch lat osiągnięcie docelowej maksymalnej wartości LTV (będącej relacją wartości kredytu do wartości nieruchomości) w wysokości 80%.

Tymczasem jednak większość banków dalej ma w swojej ofercie kredyty bez konieczności udziału środków własnych. Co więcej, kilka z nich oferuje nawet kredyt na kwotę przekraczającą wartość nieruchomości, choć nie są one już tak szczodre jak przed kilku laty, kiedy na rynku funkcjonował nawet kredyt na 120% wartości nieruchomości.

Poniższy ranking kredytów hipotecznych ma na celu porównanie kredytów mieszkaniowych pod względem maksymalnego, możliwego LTV w poszczególnych bankach.

Te banki dadzą więcej niż potrzebujesz

W chwili obecnej 3 banki oferują kredyt hipoteczny z LTV przekraczającym 100%. Są to 2 banki z grupy BRE (mBank oraz Multibank), w których można uzyskać pożyczkę na 110% wartości nieruchomości. Kolejnym bankiem, który może zaproponować kredyt na kwotę przewyższającą wartość kupowanego mieszkania czy domu, jest Getin Bank – w tym przypadku możemy uzyskać kredyt na 107% wartości nieruchomości.

Gdzie po kredyt na 100% LTV?

Kredyt na mieszkanie bez wkładu, czyli na kwotę równą wartości mieszkania czy innej nieruchomości otrzymamy w 9 bankach. Są to BOŚ, Deutsche Bank, Eurobank, Kredyt Bank, Millennium, Nordea Bank, Pekao SA, PKO BP oraz Bank Pocztowy. W przypadku 2 z nich kredyt pod działalność gospodarczą będzie jednak nieco bardziej restrykcyjny, chodzi o kredyt w Deutsche Banku oraz w Kredyt Banku, gdzie osoby prowadzące działalność gospodarczą uzyskają kredyt na maksymalnie 90% LTV.

Gdzie nie dostaniesz kredytu bez wpłaty własnej?

Takiego finansowania nie uzyskamy w Alior Banku, gdzie maksymalne LTV wynosi 95%. Z kolej kredyt na 90% wartości nieruchomości możliwy jest do uzyskania w Banku BGŻ, BNP Paribas, BZ WBK, Banku Citi Handlowy oraz ING Bank Śląski. Na końcu bieżącego rankingu kredytowego znalazły się trzy banki oferujące pożyczkę na 80% LTV. Są to BPH, Credit Agricole i Raiffeisen Polbank.

Pełne porównanie kredytów hipotecznych pod kątem maksymalnego LTV znajduje się poniżej.

Ranking kredytów mieszkaniowych bez wkładu własnego – luty 2013

Zestawienie KHBWW2013

Uwagi na koniec

Kredyty na 100% wkładu własnego w pewnych wypadkach mogą być jedynym wyjściem prowadzącym do zakupu nieruchomości. Pamiętajmy jednak o tym, że są one jednak z reguły droższym rozwiązaniem, aniżeli posłużenie się kredytem wspomaganym własnymi oszczędnościami. Droższym, bo w większości wypadków wyższa będzie marża kredytu. A nawet, jeżeli marża będzie na tym samym poziomie jak w przypadku kredytu z wkładem własnym, to bank będzie i tak wymagał ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, co w efekcie podwyższy sumaryczne koszty takiego finansowania. Kwota takiego ubezpieczenia z reguły zależy od tego, ile pieniędzy zabraknie nam do osiągnięcia 20% wkładu własnego.

Doniesienia na temat banków obecnie posiadających najtańsze oferty na kredyt hipoteczny można znaleźć tutaj.