KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Ranking ofert pod kątem wysokości wkładu własnego – luty 2013

FacebookTwitter

Dom i kluczeW chwili obecnej kredyt hipoteczny bez konieczności wniesienia wpłaty własnej jest wciąż rozwiązaniem chętnie wykorzystywanym przez kredytobiorców. Nic w tym dziwnego, wszak spowolnienie gospodarcze, którego doświadczamy od wielu miesięcy, negatywnie wpływa na efektywność oszczędzania przeciętnego przyszłego kredytobiorcy. Skorzystanie z kredytu bez konieczności wniesienia wpłaty własnej jest więc w wielu wypadkach jedyną możliwością sfinansowania zakupu wymarzonego mieszkania na kredyt.

Najprawdopodobniej jednak możliwość uzyskania kredytu bez wpłaty własnej niedługo zostanie zlikwidowana, zgodnie z założeniami nowelizowanej Rekomendacji S. Szerzej o tej kwestii informowaliśmy we wcześniejszym artykule, przypomnijmy tylko, że wspomniany powyżej projekt Rekomendacji S zakłada w ciągu dwóch lat osiągnięcie docelowej maksymalnej wartości LTV (będącej relacją wartości kredytu do wartości nieruchomości) w wysokości 80%.

Tymczasem jednak większość banków dalej ma w swojej ofercie kredyty bez konieczności udziału środków własnych. Co więcej, kilka z nich oferuje nawet kredyt na kwotę przekraczającą wartość nieruchomości, choć nie są one już tak szczodre jak przed kilku laty, kiedy na rynku funkcjonował nawet kredyt na 120% wartości nieruchomości.

Poniższy ranking kredytów hipotecznych ma na celu porównanie kredytów mieszkaniowych pod względem maksymalnego, możliwego LTV w poszczególnych bankach.

Te banki dadzą więcej niż potrzebujesz

W chwili obecnej 3 banki oferują kredyt hipoteczny z LTV przekraczającym 100%. Są to 2 banki z grupy BRE (mBank oraz Multibank), w których można uzyskać pożyczkę na 110% wartości nieruchomości. Kolejnym bankiem, który może zaproponować kredyt na kwotę przewyższającą wartość kupowanego mieszkania czy domu, jest Getin Bank – w tym przypadku możemy uzyskać kredyt na 107% wartości nieruchomości.

Gdzie po kredyt na 100% LTV?

Kredyt na mieszkanie bez wkładu, czyli na kwotę równą wartości mieszkania czy innej nieruchomości dostępny jest tylko w części banków działających na rynku produktów zabezpieczonych hipotecznie. De facto w chwili obecnej otrzymamy go w 9 bankach. Są to BOŚ, Deutsche Bank, Eurobank, Kredyt Bank, Millennium, Nordea Bank, Pekao SA, PKO BP oraz Bank Pocztowy. W przypadku 2 z nich kredyt pod działalność gospodarczą będzie jednak nieco bardziej restrykcyjny, chodzi o kredyt w Deutsche Banku oraz w Kredyt Banku, gdzie osoby prowadzące działalność gospodarczą uzyskają kredyt na maksymalnie 90% LTV.

Gdzie nie dostaniesz kredytu bez wpłaty własnej?

Takiego finansowania nie uzyskamy w Alior Banku, gdzie maksymalne LTV wynosi 95%. Z kolej kredyt na 90% wartości nieruchomości możliwy jest do uzyskania w Banku BGŻ, BNP Paribas, BZ WBK, Banku Citi Handlowy oraz ING Bank Śląski. Na końcu bieżącego rankingu kredytowego znalazły się trzy banki oferujące pożyczkę na 80% LTV. Są to BPH, Credit Agricole i Raiffeisen Polbank.

Pełne porównanie kredytów hipotecznych pod kątem maksymalnego LTV znajduje się poniżej.

Ranking kredytów mieszkaniowych bez wkładu własnego – luty 2013

Zestawienie KHBWW2013

Uwagi na koniec

Kredyty na 100% wkładu własnego w pewnych wypadkach mogą być jedynym wyjściem prowadzącym do zakupu nieruchomości. Pamiętajmy jednak o tym, że są one jednak z reguły droższym rozwiązaniem, aniżeli posłużenie się kredytem wspomaganym własnymi oszczędnościami. Droższym, bo w większości wypadków wyższa będzie marża kredytu. A nawet, jeżeli marża będzie na tym samym poziomie jak w przypadku kredytu z wkładem własnym, to bank będzie i tak wymagał ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, co w efekcie podwyższy sumaryczne koszty takiego finansowania. Kwota takiego ubezpieczenia z reguły zależy od tego, ile pieniędzy zabraknie nam do osiągnięcia 20% wkładu własnego.

Doniesienia na temat banków obecnie posiadających najtańsze oferty na kredyt hipoteczny można znaleźć tutaj. Na powyższej stronie publikowane są na przykład najnowsze dane odnoszące się do ofert kredytowych zabezpieczonych hipotecznie w tym kredytów mieszkaniowych, pożyczek hipotecznych czy kredytów budowlanych i przeznaczonych na remont. Co więcej, aktualne zestawienia parametrów obowiązujących w bankach pozwoli Ci na porównanie marży i oprocentowania kredytu mieszkaniowego czy budowlanego. Oferty każdej instytucji możesz także obliczyć za pomocą naszego kalkulatora zlokalizowanego na samej górze. Jeśli natomiast pragniesz poznać informacje dotyczące procedur starania o kredyt krok po kroku, zobacz nasz obszerny poradnik, znajdujący się w dziale "Kredyty" w sekcji zasadniczej.