KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt mieszkaniowy - ranking na listopad 2012

FacebookTwitter

Klucze na tle domuCałkiem niedawno opublikowane porównanie kredytów hipotecznych w euro na listopad 2012 pokazał, iż w dalszym ciągu mamy do czynienia z postępującym spadkiem dostępności kredytów w walucie Eurolandu. W efekcie, tylko co setny kredyt zaciągany jest w euro - zaś niemal 99% wszystkich pozostałych kredytów tego typu udzielanych jest w polskich złotych.

Listopadowe porównanie kredytów złotowych jest również interesujące z tego powodu, iż w obecnym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. To z kolei - poprzez wpływ na stawkę WIBOR - ma swoje przełożenie na obserwowane w naszych bankach oprocentowanie kredytu w złotych. Pokazał to między innymi niedawno opublikowany przez nas rating kredytów Rodzina na swoim.

Wspomniana obniżka jest najprawdopodobniej tylko jedną z całego cyklu redukcji planowanych w najbliższym czasie przez RPP. Zdaniem ekspertów rynku bankowego prawdopodobne jest, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć stopy o 0,75 punktu procentowego (poza listopadową obniżką stóp, miałyby być one obniżone także w grudniu i styczniu - w obydwu przypadkach o 0,25 punktu procentowego). Ostatnio jeden z członków RPP zasugerował jednak, iż konieczne są odważniejsze obniżki stóp procentowych, wspominając o wysokości stopy referencyjnej rzędu 3%.

To jednak na razie pieśń przyszłości, tymczasem więc sprawdźmy, jak wygląda ranking kredytów mieszkaniowych na listopad 2012.

W niniejszej analizie jako model porównawczy wybrany został kredyt mieszkaniowy na kwotę 200 000 złotych zaciągany na okres 30 lat pod zastaw nieruchomości mieszkalnej wartej 250 000 PLN (wkład własny – 20%).

Który bank zaproponuje Ci najlepszy kredyt hipoteczny?

Miejsce pierwsze w bieżącym rankingu ofert w złotych zajął kredyt w Deutsche Bank. Kredyt oferowany aktualnie w tym banku można uzyskać na warunkach promocyjnych, między innymi w ramach promocji „Prowizja 0%, pozwalającej na zwolnienie od konieczności zapłacenia prowizji kredytowej. Marża banku w ramach tej promocji wynosi 1.20%. Nominalne oprocentowanie niniejszej oferty w Deutsche Banku wynosi 5.84%, natomiast oprocentowanie rzeczywiste – 6,01%. Wysokość miesięcznej raty kształtuje się na poziomie 1170 złotych.

Jakie inne banki oferują korzystne rozwiązania?

Drugie miejsce zajął kredyt zaproponowany przez Bank Citi Handlowy. Jest to promocyjna oferta kredytowa wymagająca od kredytobiorcy założenia konta z zadeklarowanymi miesięcznymi wpływami wynagrodzenia oraz skorzystania z dodatkowego produktu tego banku. Podobnie jak kredyt Deutsche Banku, tak i propozycja Citi Handlowego charakteryzuje się marżą w wysokości 1,2%, w z związku z tym również oprocentowanie nominalne kredytu będzie na tym samym poziomie, co w Deutsche Banku i wyniesie 5,84%. Promocja zakłada również obniżenie prowizji kredytowej. W przypadku tego kredytu założono prowizję w wysokości 0%, należy mieć jednak świadomość, że o skali obniżki de facto decyduje doradca banku. Oprocentowanie rzeczywiste tego kredytu, wliczając w to pozostałe opłaty okołokredytowe, wynosi 6,03%. Wysokość miesięcznej raty kredytu wyniesie natomiast niespełna 1180 złotych.

Trzecie miejsce listopadowego rankingu przypadło Bankowi Credit Agricole, którego promocyjny kredyt na mieszkanie lub dom obciążony jest marżą w wysokości 1.30%. Jest to promocja o nazwie „Pakiet Życie”, w ramach której warunkiem skorzystania z oferty jest posiadanie konta w tym banku z regularnymi miesięcznymi przelewami wynagrodzenia oraz wykupienie oferowanego przez ten bank Ubezpieczenia na Życie. Oprocentowanie nominalne w Credit Agricole wynosi 5,94%. Bank w ramach promocji nie pobiera prowizji. Oprocentowanie rzeczywiste wynosi natomiast 6,12%. Miesięczna rata tego kredytu wyniesie około 1191 złotych.

Na czwartym miejscu listopadowego zestawienia kredytów złotowych znalazł się kredyt hipoteczny dostępny w banku PKO BP, charakteryzujący się rzeczywistym oprocentowaniem na poziomie 6,21%, natomiast piąte miejsce przypadło bankowi BZ WBK, w którego przypadku oprocentowanie rzeczywiste wynosi 6,25%.

Pełne porównanie na listopad 2012 prezentujemy poniżej.

Ranking kredytów hipotecznych w złotych - listopad 2012 - tabela porównawcza

Zestawienie 11/2012

Porównaj kredyt na dom lub mieszkanie pod kątem raty, marży i oprocentowania w 2016 r.

Przedstawione powyżej tabelaryczne porównanie przygotowane zostało ona bazie następujących założeń: wartość nieruchomości: 250 000 złotych, wysokość zaciąganego kredytu: 200 000 złotych, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe.

Podstawowym kryterium niniejszego ratingu kredytowego jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca sumaryczny koszt kredytu (sumę odsetek kredytowych wraz ze wszystkimi stosowanymi przez banki opłatami okołokredytowymi - prowizją kredytową, ubezpieczeniem pomostowym, ubezpieczeniem brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu kredyt posiadający niższą ratę może się znajdować na dalszym miejscu niniejszego rankingu kredytowego.