KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyty hipoteczne - ranking ofert kredytowych w euro – luty 2013

FacebookTwitter

eurpieniadz Sporo czasu opłynęło od momentu, kiedy kredyty hipoteczne oferowane w walucie eurolandu były w centrum uwagi kredytobiorców. Z jednej strony wynika to z faktu bardziej restrykcyjnie liczonej zdolności kredytowej (de facto wartość tego parametru w przypadku pożyczania środków w EUR wyniesie 80% wartości dla finansowania w PLN) sprawiającej, iż mało kto ma szansę na pozytywną decyzję kredytową. Po drugie, w większości przypadków klient banku planujący uzyskać kredyt w euro musi posiadać pokaźne dochody, niejednokrotnie przekraczające 10 000 złotych na miesiąc. Choć warto wiedzieć, że znajdziemy także banki, które znacznie łagodniej podchodzą do kwestii dochodów przy takim rodzaju finansowania (przykładem jest chociażby Raiffeisen Polbank, któremu wystarczy, aby klient zarabiał 3000 złotych netto).

Nic więc dziwnego, że powyżej przedstawione ograniczenia spowodowały, że 2012 rok był okresem bardzo wyraźnego spadku udziału kredytów zaciąganych w euro. Jak wynika z podsumowania 2012 roku na rynku, pod koniec ubiegłego roku hipoteki w euro stanowiły tylko 1,25% całości przydzielanych w bankach pożyczek na zakup nieruchomości, choć na początku 2012 roku ich udział przewyższał 10%.

Jednak w dalszym jednak ciągu dla lepiej zarabiających klientów, finansowanie w euro może być interesującym rozwiązaniem, przede wszystkim z powodu bardzo niskiego oprocentowania. Przypatrzymy się zatem, kto oferuje najlepszy kredyt hipoteczny w euro w lutym 2013.

Lutowy ranking kredytów mieszkaniowych w euro jest niewątpliwie dowodem na stabilizację w tej grupie produktów bankowych, która trwa już od kilku miesięcy. Podobnie, jak to miesiąc temu wykazaliśmy w naszym rankingu kredytów hipotecznych w euro na styczeń 2013, w chwili obecnej 7 banków posiada oferty w euro – w kolejności alfabetycznej są to: Alior Bank, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Bank, mBank, Multibank, a także Raiffeisen Polbank (przy czym świadomie pomijamy tu takie banki, które są w stanie zaoferować taki kredyt jedynie osobom zarabiającym w tej walucie – przykładem jest Bank Pekao SA). Nie zmieniła się także kolejność banków w rankingu, a często nawet warunki udzielania wsparcia finansowego w tej walucie.

Jakie były kryteria rankingowe?

Podstawowym założeniem przyświecającym niniejszemu rankingowi było porównanie kredytów pod kątem wysokości rzeczywistego oprocentowania - RRSO. Jest to bez wątpienia parametr pozwalający w najpełniejszy sposób  ocenić sumaryczne koszty kredytu mieszkaniowego - ujmuje on bowiem nie tylko oprocentowanie wynikające z poziomu marży bankowej, ale uwzględnia także dodatkowe opłaty okołokredytowe, takie jak między innymi prowizja od przyznania kredytu.

Przyjęliśmy założenie, iż o kredyt hipoteczny na kwotę 200 tysięcy złotych stara się młode małżeństwo, w którym najstarszy kredytobiorca nie przekroczył wieku 30 lat. Planują oni kupić mieszkania o wartości 250 000 złotych dysponując wkładem własnym w wysokości 50 000 PLN. Zadłużenie będzie spłacane przez okres 30 lat, natomiast jego raty regulowane będą w systemie równym. Skoro o ratach mowa - ich wysokość została obliczona wykorzystując kalkulator kredytowy Kred.pl. Symulator ten pozwala na wygenerowanie wysokości wszystkich rat kredytowych na podstawie informacji o kwocie kredytu, jego oprocentowaniu nominalnym oraz okresie spłaty.

Gdzie najlepszy kredyt hipoteczny w euro?

Najtańszy kredyt w walucie Eurolandu pod względem oprocentowania rzeczywistego, podobnie jak w styczniu, znaleźć można aktualnie w Raiffeisen Polbank. Promocyjny kredyt na mieszkanie w tym banku oferowany jest od końca stycznia 2013. W przypadku naszego modelu badań, rozłożony na 30 lat spłaty kredyt na kwotę 200 tysięcy złotych przy 20% wkładzie własnym, będzie charakteryzował się marżą w wysokości 2,99%. Atutem tej oferty jest niewątpliwie brak prowizji kredytowej, wadą zaś – konieczność założenia rachunku osobistego, na który przelewać będziemy nasze wynagrodzenie oraz wykupienie 3 dodatkowych produktów banku (karty kredytowej, ubezpieczenia nieruchomości oraz ubezpieczenia na życie). Miesięczna rata wyniesie niespełna 934 złote, natomiast oprocentowanie rzeczywiste będzie na poziomie 3,90%.

W przypadku oferty, która zajęła drugie miejsce, a więc kredytu hipotecznego BZ WBK, marża wynosi 3,30%. Marżę w takiej wysokości można uzyskać pod warunkiem założenia lub posiadania w BZ WBK dowolnego konta osobistego i przelewania na taki rachunek przynajmniej 2 000 zł miesięcznie lub 500 EUR (uwaga: nie jest to równoznaczne z minimalnym dochodem netto kredytobiorcy starającego się o kredyt w euro w BZ WBK – w tym przypadku jego dochód powinien wynosić przynajmniej 10 000 złotych miesięcznie). Będziemy musieli także zapłacić prowizję w wysokości 2% przyznanej kwoty. Oprocentowanie rzeczywiste wyniesie 4,14%, a miesięczna rata – 943 złote.

Na podium lutowego rankingu kredytowego znalazł się także udzielany w euro kredyt na mieszkanie w Deutsche Banku charakteryzujący się oprocentowaniem rzeczywistym wynoszącym 4,16%. Największą wadą tego rozwiązania jest konieczność opłacenia stosunkowo wysokiej prowizji - wynosi ona 3% kwoty uzyskanego kredytu i jest to najwyższa wartość spośród wszystkich kredytów okupujących podium niniejszego zestawienia.  Z drugiej jednak strony do niewątpliwych korzyści propozycji prezentowanej przez Deutsche Bank należy stosunkowo niska rata kredytowa - wynosi ona 934 złote na miesiąc. Jest ona więc taka sama jak w przypadku zwycięzcy niniejszego zestawienia.

Pełne zestawienie wszystkich aktualnie dostępnych ofert kredytu hipotecznego w euro zaprezentowaliśmy na poniższej tabeli zestawiającej poziomy oprocentowania rzeczywistego, wysokość prowizji oraz wielkość raty jaką w miesiącu trzeba będzie odprowadzać do każdego z banków.

Najtańsze kredyty – ranking dla euro na luty 2013

Zestawienie EUR 02/2013

Zaprezentowane w powyższej tabeli porównanie kredytów w euro przygotowane zostało na podstawie następujących założeń: wartość nieruchomości: 250 000 złotych, wysokość  finansowania w euro: równowartość 200 000 złotych, okres spłaty: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe.

Głównym kryterium niniejszego rankingu jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca pełne koszty kredytu mieszkaniowego (odsetki kredytowe wraz z wszystkimi uwzględnianymi przez banki opłatami okołokredytowymi - prowizją kredytową, polisą na życie, ubezpieczeniem od utraty stałego źródła dochodu, itd). Z tego powodu oferta z niższą ratą może się znajdować na dalszej pozycji w rankingu.

Czytelników zainteresowanych aktualnymi informacjami, w których prezentujemy kredyty hipoteczne (ranking, oprocentowanie, promocje) odsyłamy na stronę główną naszej porównywarki, na której sprawdzisz między innymi najnowsze informacje poświęcone tym właśnie instrumentom finansowania zakupu nieruchomości. Co więcej, powyższa strona pozwoli na porównanie oprocentowania czy marży kredytu hipotecznego. Poszczególne kredyty możesz również przeanalizować za sprawą naszego kalkulatora kredytu na samej górze. Jeśli z kolei pragniesz przeczytać informacje dotyczące tego, jak dostać kredyt hipoteczny krok po kroku, sprawdź nasz obszerny poradnik zawarty w dziale kredytowym.

.