KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Ranking najkorzystniejszych ofert hipotecznych w euro - LISTOPAD 2012

FacebookTwitter

Waluta euro Jak wynika z bieżących danych z rynku kredytowego, kredyty hipoteczne okres swojej największej popularności mają za sobą. Jak wynika z ostatniego raportu AMRON-SARFiN za II kwartał 2012 roku, udział kredytów w euro w rynku hipotek stanowi 5,19% całkowitej wartości wszystkich udzielonych w tymże kwartale kredytów. Dla porównania rok wcześniej – w II kwartale 2011 - udział ten wynosił 14,1%.

Ten niemal 3-krotny, w okresie 12 miesięcy, spadek procentowego udziału finansowania w euro wynika przede wszystkim z wycofywania się banków z udzielania kredytów w obcych walutach. Na rynku kredytowym pozostało w tej chwili tylko kilka banków udzielających kredytów w walucie europejskiej.

Pomimo spadku dostępności ofert w euro – w dalszym ciągu wydają się być one interesującą alternatywą w stosunku do kredytów złotowych, przynajmniej dla osób osiągających ponadprzeciętne dochody. Powodem jest ich znacząco niższe oprocentowanie, w porównaniu z oprocentowaniem kredytów hipotecznych w październiku 2012.

Czy opłaca się obecnie zaciągać kredyt na mieszkanie w walucie europejskiej? Który bank oferuje najlepszy kredyt hipoteczny w euro? Odpowiedzią na powyższe pytania jest nasz listopadowy ranking kredytowy.

Kredyty w euro są tańsze niż w złotych. Dlaczego?

Zasadniczy powód sprawiający, iż finansowanie w euro może być tańsze, aniżeli jego odpowiednik w złotówkach, to niskie stopy procentowe w Eurolandzie (w lipcu 2012 Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, skutkiem czego może być spadek stawek EURIBOR - w efekcie stopa EURIBOR 3M (będąca obok marży składnikiem oprocentowania ofert w euro w niektórych bankach) wynosi aktualnie 0,196%. Dla porównania, 6 miesięcy wcześniej wskaźnik ten wynosił 0,777%. Jeszcze korzystniej wypada wartość stawki innego indeksu, którymi posługują się nasze banki pożyczając w euro - LIBOR EUR 3M – bo aktualnie wynosi ona niespełna 0,11%.

Najtańszy kredyt hipoteczny w listopadzie oferuje Deutsche Bank

Listopadowe porównanie ofert wykazało, że najtańszym kredytem na zakup nieruchomości (biorąc pod uwagę oprocentowanie rzeczywiste) jest kredyt proponowany w Deutsche Bank, który charakteryzowaliśmy w artykule "Oferta kredytowa bez prowizji w Deutsche bank PBC". Jego aktualna promocyjna oferta w euro charakteryzuje się marżą w wysokości 3,20%. Dodając do tego stawkę LIBOR 3M uzyskujemy oprocentowanie nominalne na poziomie 3,30%, natomiast oprocentowanie rzeczywiste wyniesie 3,91%. Bank nie pobiera w tym przypadku prowizji kredytowej. Rata kredytu w euro na kwotę 200 000 PLN na 30 lat wyniesie w takim przypadku nieco ponad 935 złotych. Warto zwrócić uwagę na możliwość uzyskania korzystnych warunków kredytowania polegających na zmniejszeniu marży o 0,3 punktu procentowego - konieczne jest jednak w przypadku tej oferty zapłacenie prowizji w wysokości 3% wartości pożyczanych środków. Większość osób nie będzie jednak mogła uzyskać tak korzystnego finansowania. Bank w stosunku do osób starających się o kredyt w euro ma bowiem wysokie wymagania, jeżeli chodzi o ich dochody. Minimalne miesięczne dochody netto powinny wynosić przynajmniej 12 000 złotych.

Na drugim miejscu podium oferta BZ WBK

Drugie miejsce w rankingu kredytów w euro na listopad zajął BZ WBK. Pożyczy on środki na zakup mieszkania z marżą w wysokości 3,30%. Biorąc pod uwagę stopę LIBOR EUR 3M, obowiązującą w tym banku, oprocentowanie nominalne kredytu w euro wyniesie 3,40%. Oprocentowanie rzeczywiste wynosi natomiast 4,10% - jest to między innymi efektem pobierania przez BZ WBK prowizji w wysokości 2% wartości kredytu. Wysokość miesięcznej raty kredytu zaciągniętego na kwotę 200 000 złotych na 30 lat to niespełna 939 PLN. Niedogodnością tego kredytu, podobnie jak większości ofert bankowych w euro, są wymagania dochodowe - minimalny dochód netto przy kredycie w EUR w BZ WBK wynosi 10 000 PLN, gdy o finansowanie stara się singiel, lub 15000 PLN - gdy o środki z banku wnioskuje wspólnie więcej niż jedna osoba.

Korzystny kredyt również w Raiffeisen Banku

Na trzecim miejscu porównania ofert w EUR sklasyfikowany został Raiffeisen Bank. W jego przypadku kredyt na kwotę 200 000 PLN przy 80-procentowym wkładzie własnym obciążony jest marżą w wysokości 3,94%. W przypadku tego banku hipoteka w euro oprocentowana jest według stawki LIBOR EUR 3M. Oprocentowanie nominalne tego kredytu wyniesie więc 4,04%, natomiast oprocentowanie rzeczywiste wyniesie - 4,11%.

Pełne zestawienie na listopad

Poniżej znajduje się tabela zestawiająca wszystkie banki, które aktualnie przygotowały oferty w euro.

Ranking kredytów hipotecznych w euro – LISTOPAD 2012

Zestawienie EUR 11/2012

Gdzie najkorzystniej dostaniesz kredyt mieszkaniowy? Sprawdź oprocentowanie i raty

Przedstawione powyżej porównanie kredytów w euro przygotowane zostało na podstawie następujących założeń: cel finansowania: zakup mieszkania, wartość nieruchomości: 250 000 złotych, wysokość zaciąganego zobowiązania: 200 000 złotych, okres spłaty: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe.

Podstawowym kryterium niniejszego ratingu jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca wszystkie koszty kredytu (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez banki opłat okołokredytowych - prowizji, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu kredyt mieszkaniowy charakteryzujący się niższą ratą może się znaleźć na dalszej pozycji w rankingu.

W dziale "Ranking kredytów" znajdziesz aktualne ratingi banków przyznających finansowanie na cele mieszkaniowe, w tym także kredyty w złotych.