KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyty hipoteczne - ranking ofert kredytowych w euro - LISTOPAD 2012

FacebookTwitter

Waluta euro Jak wynika z bieżących danych z rynku kredytowego, kredyty hipoteczne udzielane w walucie eurolandu okres swojej największej popularności mają za sobą. Jak wynika z ostatniego raportu AMRON-SARFiN za II kwartał 2012 roku, udział kredytów w euro w rynku hipotek stanowi 5,19% całkowitej wartości wszystkich udzielonych w tymże kwartale kredytów. Dla porównania rok wcześniej – w II kwartale 2011 - udział ten wynosił 14,1%.

Ten niemal 3-krotny, w okresie 12 miesięcy, spadek procentowego udziału finansowania w euro wynika przede wszystkim z wycofywania się banków z udzielania kredytów w obcych walutach. Na rynku kredytowym pozostało w tej chwili tylko kilka banków udzielających kredytów w walucie europejskiej.

Pomimo spadku dostępności ofert w euro – w dalszym ciągu wydają się być one interesującą alternatywą w stosunku do kredytów złotowych, przynajmniej dla osób osiągających ponadprzeciętne dochody. Powodem jest ich znacząco niższe oprocentowanie, w porównaniu z oprocentowaniem kredytów w październiku 2012.

Czy opłaca się obecnie zaciągać kredyt na mieszkanie w walucie europejskiej? Który bank oferuje najlepszy kredyt hipoteczny w euro? Odpowiedzią na powyższe pytania jest nasz listopadowy ranking kredytowy.

Kredyty w euro są tańsze niż w złotych. Dlaczego?

Zasadniczy powód sprawiający, iż finansowanie w euro może być tańsze, aniżeli jego odpowiednik w złotówkach, to niskie stopy procentowe w Eurolandzie (w lipcu 2012 Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, skutkiem czego może być spadek stawek EURIBOR - w efekcie stopa EURIBOR 3M (będąca obok marży składnikiem oprocentowania ofert w euro w niektórych bankach) wynosi aktualnie 0,196%. Dla porównania, 6 miesięcy wcześniej wskaźnik ten wynosił 0,777%. Jeszcze korzystniej wypada wartość stawki innego indeksu, którymi posługują się nasze banki pożyczając w euro - LIBOR EUR 3M – bo aktualnie wynosi ona niespełna 0,11%.

Najtańszy kredyt hipoteczny w listopadzie oferuje Deutsche Bank

Listopadowa analiza jakiej poddaliśmy kredyt mieszkaniowy w bankach detalicznych wykazała, że najtańszym kredytem na zakup nieruchomości (biorąc pod uwagę oprocentowanie rzeczywiste) jest kredyt proponowany w Deutsche Bank, który charakteryzowaliśmy w artykule "Oferta kredytowa bez prowizji w Deutsche bank PBC". Jego aktualna promocyjna oferta w euro charakteryzuje się marżą w wysokości 3,20%. Dodając do tego stawkę LIBOR 3M uzyskujemy oprocentowanie nominalne na poziomie 3,30%, natomiast oprocentowanie rzeczywiste wyniesie 3,91%. Bank nie pobiera w tym przypadku prowizji kredytowej. Rata kredytu w euro na kwotę 200 000 PLN na 30 lat wyniesie w takim przypadku nieco ponad 935 złotych. Warto zwrócić uwagę na możliwość uzyskania korzystnych warunków kredytowania polegających na zmniejszeniu marży o 0,3 punktu procentowego - konieczne jest jednak w przypadku tej oferty zapłacenie prowizji w wysokości 3% wartości pożyczanych środków. Większość osób nie będzie jednak mogła uzyskać tak korzystnego finansowania. Bank w stosunku do osób starających się o kredyt w euro ma bowiem wysokie wymagania, jeżeli chodzi o ich dochody. Minimalne miesięczne dochody netto powinny wynosić przynajmniej 12 000 złotych.

Na drugim miejscu podium oferta BZ WBK

Drugie miejsce w rankingu kredytów w euro na listopad zajął BZ WBK. Pożyczy on środki na zakup mieszkania z marżą w wysokości 3,30%. Biorąc pod uwagę stopę LIBOR EUR 3M, obowiązującą w tym banku, oprocentowanie nominalne kredytu w euro wyniesie 3,40%. Oprocentowanie rzeczywiste wynosi natomiast 4,10% - jest to między innymi efektem pobierania przez BZ WBK prowizji w wysokości 2% wartości kredytu. Wysokość miesięcznej raty kredytu zaciągniętego na kwotę 200 000 złotych na 30 lat to niespełna 939 PLN. Niedogodnością tego kredytu, podobnie jak większości ofert bankowych w euro, są wymagania dochodowe - minimalny dochód netto przy kredycie w EUR w BZ WBK wynosi 10 000 PLN, gdy o finansowanie stara się singiel, lub 15000 PLN - gdy o środki z banku wnioskuje wspólnie więcej niż jedna osoba.

Korzystny kredyt również w Raiffeisen Banku

Na trzecim miejscu porównania ofert w EUR sklasyfikowany został Raiffeisen Bank. W jego przypadku kredyt na kwotę 200 000 PLN przy 80-procentowym wkładzie własnym obciążony jest marżą w wysokości 3,94%. W przypadku tego banku hipoteka w euro oprocentowana jest według stawki LIBOR EUR 3M. Oprocentowanie nominalne tego kredytu wyniesie więc 4,04%, natomiast oprocentowanie rzeczywiste wyniesie - 4,11%.

Pełne zestawienie na listopad

Poniżej znajduje się tabela zestawiająca wszystkie banki, które aktualnie przygotowały oferty w euro.

Kredyty hipoteczne w euro – LISTOPAD 2012 - ranking

Zestawienie EUR 11/2012

Gdzie w 2016 roku najkorzystniej dostaniesz pieniądze w banku na zakup domu lub jego budowę? Na stronie głównej znajdziesz aktualne ratingi banków przyznających kredyty hipoteczne, w tym także oferty w złotych

Przedstawione powyżej porównanie kredytów hipotecznych w euro przygotowane zostało na podstawie następujących założeń: cel finansowania: zakup mieszkania, wartość nieruchomości: 250 000 złotych, wysokość zaciąganego zobowiązania: 200 000 złotych, okres spłaty: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: równe. Rata kredytu hipotecznego dla każdego z banków została obliczona stosując kalkulator kredytu opublikowany pod tym linkiem.

Podstawowym kryterium niniejszego ratingu jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca wszystkie koszty kredytu (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez banki opłat okołokredytowych - prowizji, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu kredyt mieszkaniowy charakteryzujący się niższą ratą może się znaleźć na dalszej pozycji w rankingu.

.