KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Rating kredytów hipotecznych w euro - CZERWIEC 2012

FacebookTwitter

Waluta euro Indeksowane w euro kredyty mieszkaniowe od ponad 3 lat są jednymi z najchętniej poszukiwanych rozwiązań przeznaczonych do finansowania zakupu nieruchomości. Nic w tym dziwnego, bowiem po wycofaniu się banków z kredytów we franku szwajcarskim, to właśnie w euro upatrywano nadziei na tani kredyt hipoteczny.

Jak wykazaliśmy w naszym poprzednim zestawieniu ofert kredytowych w euro w euro, w ostatnich miesiącach znacząco zmieniły się warunki udzielania kredytów w euro wynikające z czynników natury zewnętrznej, a także ze zmian w szczegółowej ofercie kredytów zabezpieczonych hipoteką.

Do generalnych zmian wpływających na pogorszenie możliwości uzyskania pożyczki bankowej w euro z pewnością należy spadająca zdolność finansowa, która w ciągu roku obniżyła się średnio o ponad 20 %. Przede wszystkim spadek ten wynika z nałożonych przez KNF regulacji zawartych w Rekomendacji S, która przy jej obliczaniu nakazuje bankom zakładać, że kredytobiorcy zaciągający kredyt w euro na spłatę kredytu w tej walucie nie mogą wydać więcej niż 42% swojego miesięcznego wynagrodzenia netto.

Z kolei same banki od pewnego czasu niejako rakiem wycofują się z finansowania w euro – część wycofała się z nich całkowicie, te zaś które pozostały na rynku kredytów walutowych najczęściej podwyższyły wymagania co do zarobków osób zaciągających takie zobowiązanie. W porównaniu do ostatniego roku wzrosło też oprocentowanie kredytów w euro. To najważniejsze, choć oczywiście nie jedyne kwestie zawarte w naszym lutowym rankingu kredytów hipotecznych, stąd też dla pełniejszego zrozumienia zmian w hipotekach w walucie euro polecamy jego lekturę. Zobaczmy jednak, jak obecnie kształtuje się czołówka najlepszych pożyczek w euro w miesiącu czerwcu.

 

Który kredyt hipoteczny w euro jest najtańszy?

Pierwsze miejsce w czerwcowym rankingu kredytów w euro zajął Raiffeisen Bank, z ofertą promocyjną, w ramach której oprocentowanie rzeczywiste wynosi 4,43% a oprocentowanie nominalne 3,44% - w jego skład wchodzi marża w wysokości 2,85%. Bank nie pobiera prowizji kredytowej. Miesięczna wysokość raty kształtuje się na poziomie 948 PLN.

Powyższa promocyjna propozycja należy do ofert cross-sellingowych i jest skierowana do klientów z miesięcznymi dochodami netto przekraczającymi 3000 PLN miesięcznie, którzy zaciągając zobowiązanie w banku skorzystają także z karty kredytowej (miesięcznie obroty na niej muszą wynosić minimum 500 PLN), rachunku osobistego z regularnymi wpływami wynagrodzenia, produktu inwestycyjnego Fundusz i Perspektywa lub Gwarancji i Przyszłość (z miesięczną składką w wysokości 0,10% kredytu) a także z ubezpieczenia oferowanego przez TU UNIQA (ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty źródła dochodu).

Kredyt w BZ WBK - o krok za zwycięzcą

Drugą pozycję w czerwcowym zestawieniu zajął kredyt mieszkaniowy BZ WBK. W tym przypadku propozycja tego banku charakteryzuje się marżą w wysokości 3,3%, oprocentowanie nominalne wyniesie zaś 3,89%. Miesięcznie rata wynosić będzie 997 PLN. Bank pobiera od osób zaciągających kredyt w euro prowizję w wysokości 2% - w efekcie oprocentowanie rzeczywiste wyniesie 4,63%.

Warunkiem uzyskania promocyjnego finansowania w euro w BZ WBK jest posiadanie w banku przez kredytobiorcę konta osobistego, na które co miesiąc wpływa co najmniej 2 000 PLN miesięcznie lub 500 EUR (dla konta osobistego w EUR). Ponadto bank stawia wysokie wymagania co do zarobków kredytobiorcy, bowiem minimalne wynagrodzenie miesięczne netto, uprawniające do skutecznego uzyskania kredytu w euro wynosi 8 000 PLN. Dodajmy do tego, że marża kredytu może podlegać indywidualnym ustaleniom.

Trzecie miejsce - brak prowizji ale wysokie wymagania dochodowe

Czerwcowy rating kredytów w euro wykazał, że na trzecim miejscu znalazł się Deutsche Bank PBC. Promocyjny kredyt oferowany w Deutsche Banku charakteryzuje się marżą na poziomie 3,50% - dodając do tego stawkę LIBOR 3M uzyskujemy oprocentowanie nominalne kredytu w wysokości 4,09%. Biorąc pod uwagę wszystkie opłaty okołokredytowe, takie jak ubezpieczenie pomostowe czy wycena nieruchomości, oprocentowanie rzeczywiste wyniesie 4,76%.

Zaletą tej oferty jest brak prowizji od udzielenia takiej pożyczki, zdecydowaną wadą z kolei – wysoki próg dochodów (dochody netto gospodarstwa domowego muszą być równe lub większe niż 12 000 PLN).

Pozostała czwórka banków daleko za liderami porównania

Dalsze miejsca w czerwcowym rankingu zajęły kredyty hipoteczne oferowane przez Multibank, mBank, Polbank oraz Getin Bank. Rzeczywiste oprocentowanie kredytu w ich przypadku jest na dużo wyższym poziomie, aniżeli w bankach, które znalazły się na podium zestawienia i waha się w przedziale od 5,88% aż do 6,66%. Zwróćmy także uwagę na fakt, że w rankingu hipotek w euro w chwili obecnej pozostało zaledwie 7 banków, bowiem część instytucji całkowicie wycofała się z udzielania kredytów w tej walucie. W rankingu nie uwzględnialiśmy także banków, które oferują finansowanie w euro wyłącznie osobom osiągającym dochody w tej walucie. Do takich banków od lat należy Pekao SA, a ostatnio dołączył do niego Alior Bank.

Pełne porównanie ofert w euro, uwzględniające całą siódemkę przedstawiamy na poniższej tabeli.

Ranking kredytów hipotecznych w EUR - CZERWIEC 2012

Zestawienie 6/2012

Zobacz, w którym banku oferta kredytu na cel mieszkaniowy ma najniższe oprocentowanie

Przedstawione powyżej porównanie zestawiające najtańsze kredyty hipoteczne w euro przygotowane zostało na bazie następujących założeń: wartość nieruchomości: 250 000 złotych, wysokość zaciąganego zobowiązania: 200 000 złotych, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe. Wysokość poszczególnych rat obliczano posługując się kalkulatorem kredytowym zawierającym symulator Kred.pl pozwalający na przeprowadzenie pełnej symulacji kredytowej spłaty zobowiązania kredytowego wobec banku.

Podstawowym kryterium niniejszego porównania jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca całkowity koszt kredytu (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez banki opłat okołokredytowych - prowizji, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu oferta bankowa charakteryzująca się niższą ratą takiej pożyczki, może się znajdować na dalszej pozycji w rankingu.