KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt hipoteczny - ranking na styczeń 2013

FacebookTwitter

Latające domki Przygotowany przez portal Kred.pl ranking na styczeń 2013 roku przypada na okres, w którym oferty na kredyt hipoteczny oferowany w poszczególnych bankach zmieniane są przez te instytucje dosyć niemrawo. Można by powiedzieć, że w większości przypadków spotkać się można z propozycjami kredytowymi łudząco przypominającymi te z końcówki ubiegłego roku.

A jednak jest jedna kardynalna różnica, która sprawia, że obecny ranking kredytów hipotecznych znacząco odróżnia się od naszego ostatniego - listopadowego porównania pożyczek mieszkaniowych. Głównym sprawcą zmian w rankingu, głównie z punktu widzenia wysokości oprocentowania kredytów, jest Rada Polityki Pieniężnej. W ciągu trzech ostatnich miesięcy, trzy razy z rzędu podejmowała ona decyzję o obniżeniu wysokości stóp procentowych. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce zaledwie przed tygodniem, poprzednie zaś – w listopadzie i grudniu 2012.

Obniżenie wysokości stóp procentowych w sumie o 0,75 puntu procentowego doprowadziło w konsekwencji do spadku stawek pożyczek międzybankowych WIBOR, a to przełożyło się na wysokość oprocentowania kredytów w poszczególnych bankach. W efekcie, 10 banków oferuje nam pożyczki z oprocentowaniem rzeczywistym nieprzekraczającym 6%. Dla porównania, w listopadzie 2012 roku tak atrakcyjne oferty kredytowe zupełnie nie pojawiały się w ofertach banków (najtańsze rozwiązanie – oferowane wtedy przez Deutsche Bank – miało oprocentowanie rzeczywiste w wysokości 6,01%).

Spadek średniego oprocentowania kredytów hipotecznych jest bardzo dobrą informacją dla potencjalnych kredytobiorców, nie daje to jednak odpowiedzi na pytanie, który bank posiada w tej chwili najlepszy kredyt (przynajmniej pod względem wysokości oprocentowania rzeczywistego, będącego wskaźnikiem najlepiej oddającym koszty kredytu). Odpowiada na to nasz niniejszy ranking kredytów szczegółowo porównujący najkorzystniejsze kredyty mieszkaniowe w złotych.

Najtańszy kredyt hipoteczny w styczniu to...

Pierwsze miejsce styczniowego rankingu zarezerwował sobie kredyt hipoteczny oferowany przez Deutsche Bank. Każdy, kto uważnie śledzi informacje pojawiające się na stronach naszego serwisu z pewnością nie jest tym zaskoczony. Po pierwsze dlatego, że już w listopadzie 2012 roku oferta Deutsche Banku uznana została za najtańszą na rynku pod względem wysokości oprocentowania rzeczywistego. Drugi powód wynika z przedłużenia na początku stycznia promocji dotyczących oferty w Deutsche Banku, przy czym prolongowano zarówno promocję „Prowizja 0”, jak i zdecydowano o kontynuowaniu promocji związanej z niską marżą. W rezultacie powyższego, przy kredycie na 200 tysięcy złotych z 20% wkładem własnym marża bankowa w Deutsche Banku wyniesie 1,20%, miesięczna rata – niespełna 1102 złote, natomiast oprocentowanie rzeczywiste – 5,37%. Zaletą promocji kredytowej jest oczywiście wspomniana możliwość uzyskania kredytu bez prowizji. Pamiętać jednak należy, że w przypadku skorzystania z promocji o nazwie "Prowizja 0%" kredytobiorca nie uzyska najniższej w ofercie Deutsche Banku marży, bowiem podnoszona jest ona wtedy o 0,2 punktu procentowego (lub o 0,1%, jeżeli osoba starająca się o kredyt skorzysta z dodatkowego ubezpieczenia od utraty pracy). Pomimo tego, w dalszym ciągu ten kredyt mieszkaniowy można uznać za korzystny.

Wiceliderem styczniowego porównania kredytów został...

Drugie miejsce przypadło Bankowi Citi Handlowy, którego kredyt hipoteczny oprocentowany jest na poziomie 5,39% RRSO. Co prawda standardowa prowizja w tym banku wynosi 2%, ale prezentowana promocja pozwala na jej zniwelowanie do 0%, poprzez założenie konta w banku z zadeklarowanymi wpływami wynagrodzenia oraz zakup jeszcze jednego, dodatkowego produktu. W tym przypadku, podobnie jak w Deutsche Banku marża kredytowa wynosi 1.20%. Miesięczna rata kredytu również jest na podobnym poziomie, jak u lidera zestawienia i wynosi nieco mniej niż 1103 złote.

W pierwszej trójce najtańszych kredytów znalazł się również...

Na trzecim miejscu styczniowego porównania znalazł się promocyjny kredyt w Credit Agricole, charakteryzujący się oprocentowaniem rzeczywistym w wysokości 5,48% i miesięczną ratą w wysokości nieco ponad 1114 złotych. Jest to kredyt mieszkaniowy oferowany w ramach promocji "Pakiet Życie". Wiąże się ona z koniecznością posiadania konta w Credit Agricole zasilanego co miesiąc wpływami z wynagrodzenia oraz z wykupieniem polisy na życie sprzedawanej przez Credit Agricole. Wysokość marży kredytu przy tej ofercie skalkulowano na 1,30%. Podobnie, jak w przypadku pozostałych banków ulokowanych na podium, tak i w Credit Agricole nie zapłacimy prowizji od udzielenia kredytu.

Czwarte miejsce przypadło...

Prowizji nie zapłacimy także w sytuacji, gdy zdecydujemy się na kredyt na mieszkanie w PKO. Kredytobiorca, który zechce starać się o kredyt mieszkaniowy Własny Kąt  może liczyć na oprocentowanie rzeczywiste w wysokości 5,57% (w tym zawiera się między innymi marżą kredytowa w wysokości  1,30%). Miesięczna rata kredyt oferowanego w PKO BP wyniesie 1127 złotych. Klienci, którzy w styczniu 2013 uzyskają taki kredyt, nie zapłacą także prowizji od jego udzielenia. Jest jednak pewne ale – oferta z relatywnie korzystnym oprocentowaniem (5,57%) wiąże się z koniecznością wykupu 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy i od hospitalizacji. Jego wysokość przekracza 3% wartości uzyskanego kredytu.

Na piątej pozycji uplasował się...

Ostatnie miejsce w pierwszej piątce najtańszych pożyczek przypadło rozwiązaniu oferowanemu przez BOŚ. W tym banku kredyt mieszkaniowy na kwotę 200 tysięcy złotych z 20% wkładem własnym, rozłożony na 30 lat spłaty, będzie charakteryzował się oprocentowaniem rzeczywistym w wysokości 5,64%.

Poniżej pełne porównanie ofert.

Ranking kredytów hipotecznych w złotych -  styczeń 2013 - tabela porównawcza

Zestawienie 1/2013

Sprawdź, jakie są w 2016 roku stawki marż, oprocentowania i rat kredytu pod zastaw hipoteczny

Zaprezentowane powyżej tabelaryczne zestawienie, przygotowane zostało przy zastosowaniu następujących założeń: wartość nieruchomości mieszkalnej: 250 000 złotych, wysokość zaciąganego kredytu: 200 000 złotych, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe. Raty kredytów hipotecznych skalkulowano wykorzystując kalkulator kredytowy znajdujący się tutaj.

Podstawowym kryterium niniejszego porównania kredytów jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca sumaryczny koszt kredytu (sumę odsetek kredytowych wraz z wszystkimi stosowanymi przez banki opłatami okołokredytowymi - prowizją kredytową, ubezpieczeniem pomostowym, ubezpieczeniem od utraty pracy, ubezpieczeniem brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu produkt posiadający niższą ratę kredytu może się znajdować na dalszej pozycji w niniejszym rankingu.