KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt hipoteczny - ranking na styczeń 2013

FacebookTwitter

Latające domki Przygotowany przez portal Kred.pl ranking kredytów hipotecznych na styczeń 2013 roku przypada na okres, w którym banki dosyć niemrawo zmieniają swoje oferty. Można by powiedzieć, że w większości przypadków spotkać się można z propozycjami kredytowymi łudząco przypominającymi te z końcówki ubiegłego roku.

A jednak jest jedna kardynalna różnica, która sprawia, że obecny ranking kredytowy znacząco odróżnia się od naszego ostatniego - listopadowego porównania pożyczek mieszkaniowych. Głównym sprawcą zmian w rankingu, głównie z punktu widzenia wysokości oprocentowania kredytów, jest Rada Polityki Pieniężnej. W ciągu trzech ostatnich miesięcy, trzy razy z rzędu podejmowała ona decyzję o obniżeniu wysokości stóp procentowych. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce zaledwie przed tygodniem, poprzednie zaś – w listopadzie i grudniu 2012.

Obniżenie wysokości stóp procentowych w sumie o 0,75 puntu procentowego doprowadziło w konsekwencji do spadku stawek pożyczek międzybankowych WIBOR, a to przełożyło się na wysokość oprocentowania kredytów w poszczególnych bankach. W efekcie, 10 banków oferuje nam pożyczki z oprocentowaniem rzeczywistym nieprzekraczającym 6%. Dla porównania, w listopadzie 2012 roku tak atrakcyjne oferty kredytowe zupełnie nie pojawiały się w ofertach banków (najtańsze rozwiązanie – oferowane wtedy przez Deutsche Bank – miało oprocentowanie rzeczywiste w wysokości 6,01%).

Spadek średniego oprocentowania kredytów hipotecznych jest bardzo dobrą informacją dla potencjalnych kredytobiorców, nie daje to jednak odpowiedzi na pytanie, który bank posiada w tej chwili najlepszy kredyt (przynajmniej pod względem wysokości oprocentowania rzeczywistego, będącego wskaźnikiem najlepiej oddającym koszty kredytu). Odpowiada na to nasz niniejszy ranking kredytów szczegółowo porównujący najkorzystniejsze kredyty mieszkaniowe w złotych.

Najtańszy kredyt hipoteczny w styczniu to...

Pierwsze miejsce styczniowego rankingu zarezerwował sobie kredyt hipoteczny oferowany przez Deutsche Bank. Każdy, kto uważnie śledzi informacje pojawiające się na stronach naszego serwisu z pewnością nie jest tym zaskoczony. Po pierwsze dlatego, że już w listopadzie 2012 roku oferta Deutsche Banku uznana została za najtańszą na rynku pod względem wysokości oprocentowania rzeczywistego. Drugi powód wynika z przedłużenia na początku stycznia promocji dotyczących oferty w Deutsche Banku, przy czym prolongowano zarówno promocję „Prowizja 0”, jak i zdecydowano o kontynuowaniu promocji związanej z niską marżą. W rezultacie powyższego, przy kredycie na 200 tysięcy złotych z 20% wkładem własnym marża bankowa w Deutsche Banku wyniesie 1,20%, miesięczna rata – niespełna 1102 złote, natomiast oprocentowanie rzeczywiste – 5,37%. Zaletą promocji kredytowej jest oczywiście wspomniana możliwość uzyskania kredytu bez prowizji. Pamiętać jednak należy, że w przypadku skorzystania z promocji o nazwie "Prowizja 0%" kredytobiorca nie uzyska najniższej w ofercie Deutsche Banku marży, bowiem podnoszona jest ona wtedy o 0,2 punktu procentowego (lub o 0,1%, jeżeli osoba starająca się o kredyt skorzysta z dodatkowego ubezpieczenia od utraty pracy). Pomimo tego, w dalszym ciągu ten kredyt mieszkaniowy można uznać za korzystny.

Wiceliderem styczniowego porównania kredytów został...

Drugie miejsce przypadło Bankowi Citi Handlowy, którego kredyt mieszkaniowy oprocentowany jest na poziomie 5,39% RRSO. Co prawda standardowa prowizja w tym banku wynosi 2%, ale prezentowana promocja pozwala na jej zniwelowanie do 0%, poprzez założenie konta w banku z zadeklarowanymi wpływami wynagrodzenia oraz zakup jeszcze jednego, dodatkowego produktu. W tym przypadku, podobnie jak w Deutsche Banku marża kredytowa wynosi 1.20%. Miesięczna rata kredytu również jest na podobnym poziomie, jak u lidera zestawienia i wynosi nieco mniej niż 1103 złote.

W pierwszej trójce najtańszych kredytów znalazł się również...

Na trzecim miejscu styczniowego porównania znalazł się promocyjny kredyt w Credit Agricole, charakteryzujący się oprocentowaniem rzeczywistym w wysokości 5,48% i miesięczną ratą w wysokości nieco ponad 1114 złotych. Jest to kredyt mieszkaniowy oferowany w ramach promocji "Pakiet Życie". Wiąże się ona z koniecznością posiadania konta w Credit Agricole zasilanego co miesiąc wpływami z wynagrodzenia oraz z wykupieniem polisy na życie sprzedawanej przez Credit Agricole. Wysokość marży kredytu przy tej ofercie skalkulowano na 1,30%. Podobnie, jak w przypadku pozostałych banków ulokowanych na podium, tak i w Credit Agricole nie zapłacimy prowizji od udzielenia kredytu.

Czwarte miejsce przypadło...

Prowizji nie zapłacimy także w sytuacji, gdy zdecydujemy się na kredyt na mieszkanie w PKO. Kredytobiorca, który zechce starać się o kredyt mieszkaniowy Własny Kąt  może liczyć na oprocentowanie rzeczywiste w wysokości 5,57% (w tym zawiera się między innymi marżą kredytowa w wysokości  1,30%). Miesięczna rata kredyt oferowanego w PKO BP wyniesie 1127 złotych. Klienci, którzy w styczniu 2013 uzyskają taki kredyt, nie zapłacą także prowizji od jego udzielenia. Jest jednak pewne ale – oferta z relatywnie korzystnym oprocentowaniem (5,57%) wiąże się z koniecznością wykupu 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy i od hospitalizacji. Jego wysokość przekracza 3% wartości uzyskanego kredytu.

Na piątej pozycji uplasował się...

Ostatnie miejsce w pierwszej piątce najtańszych pożyczek przypadło rozwiązaniu oferowanemu przez BOŚ. W tym banku kredyt mieszkaniowy na kwotę 200 tysięcy złotych z 20% wkładem własnym, rozłożony na 30 lat spłaty, będzie charakteryzował się oprocentowaniem rzeczywistym w wysokości 5,64%.

Poniżej pełne porównanie ofert.

Ranking kredytów mieszkaniowych w złotych -  styczeń 2013 - tabela porównawcza

Zestawienie 1/2013

Sprawdź, jakie są w 2016 roku marże, oprocentowanie i raty kredytu mieszkaniowego

Zaprezentowane powyżej tabelaryczne zestawienie, przygotowane zostało przy zastosowaniu następujących założeń: wartość nieruchomości mieszkalnej: 250 000 złotych, wysokość zaciąganego kredytu: 200 000 złotych, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe. Raty kredytów skalkulowano wykorzystując kalkulator znajdujący się tutaj.

Podstawowym kryterium niniejszego porównania kredytów jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca sumaryczny koszt kredytu (sumę odsetek kredytowych wraz z wszystkimi stosowanymi przez banki opłatami okołokredytowymi - prowizją kredytową, ubezpieczeniem pomostowym, ubezpieczeniem od utraty pracy, ubezpieczeniem brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu produkt posiadający niższą ratę kredytu może się znajdować na dalszej pozycji w niniejszym rankingu.