KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Ranking najtańszych kredytów hipotecznych w PLN - MARZEC 2011

FacebookTwitter

Latające domki Od momentu, kiedy opublikowaliśmy ranking kredytów hipotecznych Kred.pl na luty 2011 r. przeznaczonych na zakup mieszkania, w bankach pojawiło się kilka interesujących promocyjnych ofert przygotowanych z myślą o osobach zadających sobie pytanie o to, gdzie najtaniej można dostać kredyt hipoteczny na mieszkanie czy dom.

15 lutego Kredyt Bank obniżył marże kredytów w złotówkach, jak również i w euro. Ponadto darował stałym klientom banku konieczność opłacenia prowizji kredytowej. Dzień później, czyli 16 lutego wszyscy zostali zelektryzowani wiadomością o promocji w banku BNP Paribas Fortis, który zaoferował dawno nie widywaną w naszych bankach wysokość marży w PLN – 0,79% (niestety, tylko przez pierwsze 3 lata spłaty zadłużenia). W tym samym dniu co BNP Paribas Fortis, także Bank Zachodni WBK przedstawił bardzo interesującą promocję, w ramach której marża w PLN obniżona została do 0,99% (przez cały okres kredytowania). 21 lutego swoją propozycje ujawnił światu Eurobank, który także postanowił zagarnąć trochę kredytowego tortu do podziału - do atrakcyjnej marży  wynoszącej 1% postanowił on dołożyć miły upominek w postaci zrefinansowania kosztów przeprowadzki (stąd nazwa promocji – „Przeprowadzka gratis”).

I w końcu 4 dni temu pojawiła się nowa akcja promocyjna Lukas Banku, w ramach której można uzyskać kredyt z marżą rzędu 0,99%, a ponadto jest szansa, iż bardzo szybko dowiemy się, czy dostaniemy taki kredyt. Lukas Bank zobowiązuje się bowiem, iż wyda wstępną decyzję kredytową najpóźniej następnego dnia roboczego po złożeniu przez klienta wniosku kredytowego.

Po tylu istotnych zmianach w hipotekach, nie powinno dziwić, że ranking najtańszych kredytów hipotecznych w PLN na marzec 2011 roku mocno odbiega od lutowego porównania.

Najlepsze kredyty hipoteczne w marcu

Który bank ma aktualnie najlepszy kredyt hipoteczny? W tym miejscu mamy pewien problem. Jeśli weźmiemy pod uwagę oprocentowanie rzeczywiste „tu i teraz”, to bezsprzecznie najtańszy kredyt oferuje w chwili obecnej bank BNP Paribas Fortis. Nikt w tej chwili nie proponuje klientom tak niskiej marży (przypominamy – 0,79%), jak on. Przy takiej marży oprocentowanie rzeczywiste wynosi niespełna 5,1%. Ale tutaj należy wyjaśnić, iż tak korzystnymi warunkami nacieszymy się tylko przez 3 lata, bo później przyjdzie nam płacić raty kredytowe, przy których marża wynosi 1,29%. Niby brzmi to w dalszym ciągu atrakcyjnie, ale przypomnijmy, że na rynku są kredyty mieszkaniowe z marżą niższą od 1% przez cały okres kredytowania. Reasumując, w niniejszym porównaniu kredytów hipotecznych, w przypadku banku BNP Paribas Fortis, uwzględniamy marżę wynoszącą 1,29%.

Najtańszy kredyt w marcu oferuje...

Biorąc powyższe pod uwagę, pierwsze miejsce w marcowym rankingu zajął kredyt hipoteczny Eurobank, za sprawą oferty charakteryzującej się marżą wynoszącą 1%. Cieszy również fakt, iż bank nie pobiera prowizji od udzielenia kredytu, co w konsekwencji sprawiło, że oprocentowanie rzeczywiste  jest aktualnie najniższe na rynku i wynosi 5,55%, przy czym oprocentowanie nominalne wynosi 5,17% (składa się na to stopa pożyczki międzybankowej – WIBOR 3M - wynosząca aktualnie 4,17% - oraz marża w wysokości 1%). Rata kredytowa, jaką co miesiąc będziemy trzeba przekazywać na rachunek w eurobanku wyniesie 1095 złotych.

Które banki znalazły się jeszcze wśród najlepszych?

Drugą lokatę zajął Lukas Bank, za sprawą wprowadzonej 7 marca promocyjnej oferty o nazwie "Skracamy drogę do własnego domu". Rata kredytu, jaką przyjdzie nam płacić w tym przypadku wynosi 1093 złotych. Jest to nawet mniej niż w przypadku zwycięzcy naszego rankingu, bowiem w przypadku Lukas banku marża jest minimalnie niższa i wynosi 0,99 procenta. Cóż z tego, skoro na innym polu Lukas sromotnie przegrywa z ofertą marcowego triumfatora! Niewątpliwą słabością propozycji Lukas Banku jest bowiem słona prowizja, jaką przyjdzie zapłacić za uzyskanie i uruchomienie kredytu - wynosi ona 3% jego wysokości. Summa summarum rzeczywiste oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w Lukas Banku wyniesie 5,57% - o dwie setne punktu procentowego więcej aniżeli u lidera marcowego rankingu.

Na trzeciej pozycji znalazła się omawiana już tutaj propozycja BNP Paribas Fortis – przy marży wynoszącej 1,29%, oprocentowanie rzeczywiste kredytu będzie wynosić 5,61%. Podobnie jak w przypadku eurobanku, nie będzie tutaj wymogu opłacenia prowizji kredytowej. Spora będzie jednak kwota miesięcznej raty - to 1131 złotych  a więc o 36 PLN więcej niż u zwycięzcy marcowego porównania kredytów.

Czwarte miejsce niniejszego rankingu przypadło Bankowi Zachodniemu WBK. Bardzo korzystna opinia o kredycie w Banku Zachodnim WBK charakteryzującym się marżą wynoszącą 0,99% , została nieco zepsuta przez dosyć gorzką pigułkę w postaci wysokiej prowizji  – wynosi ona w tym przypadku aż 3,50% wartości kredytu. Z punktu widzenia wysokości raty to jednak dobra propozycja - co miesiąc należałoby w tym przypadku odprowadzać do banku 1093 złote tytułem spłaty zadłużenia.

I w końcu nasz zeszłomiesięczny lider rankingu banków – ING – w tym miesiącu znalazł się na końcu listy TOP 5 najlepszych ofert hipotecznych. Także i w tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością opłacenia prowizji kredytowej w wysokości 2,40% kwoty kredytu.  W przypadku jego spłaty w ratach równych, ich wysokość wynosiłaby 1107 złotych. W efekcie takiej wysokości poszczególnych parametrów, rzeczywiste oprocentowanie kredytu w ING Banku śląskim  wyniesie 5,67%.

Porównanie najtańszych ofert kredytowych - najlepsza dziesiątka banków

Pełna dziesiątka banków uwzględnionych w marcowym rankingu kredytów hipotecznych znajduje się w poniższej tabeli.

Ranking kredytów hipotecznych - marzec 2011 (oferty w złotych)

LpNazwa bankuOprocentowanie rzeczywisteWysokość prowizjiMiesięczna rata
1 Eurobank 5.55% 0.00% 1095 PLN
2 Lukas Bank 5.57% 3.00% 1093 PLN
3 BNP Paribas Fortis 5.61% 0.00% 1131 PLN
4 Bank Zachodni WBK 5.62% 3.50% 1093 PLN
5 ING Bank 5.67% 2.40% 1107 PLN
6 Deutsche Bank 5.70% 3.00% 1107 PLN
7 BOŚ 5.82% 0.00% 1157 PLN
8 HSBC 5.90% 0.00% 1132 PLN
9 Raiffeisen Bank 5.93% 1.00% 1156 PLN
10 Pekao S.A. 5.94% 0.00% 1168 PLN

Promocyjne kredyty hipoteczne na 2017 rok - sprawdź, gdzie najtaniej zrealizujesz cele mieszkaniowe i uzyskasz najlepszy kredyt na zakup wymarzonego lokum. W szczególności znajdziesz tutaj najnowsze rankingi kredytowe oraz odniesienia prezentujące aktualne akcje promocyjne w bankach, polegające na obniżkach oprocentowania kredytów hipotecznych lub prowizji kredytowej.

Powyższy ranking sporządzony został w oparciu o następujące założenia: wartość nieruchomości: 250 000 PLN, wysokość kredytu: 200 000 PLN, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: równe.

Podstawowym kryterium niniejszego porównania jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa biorąca pod uwagę całkowity koszt kredytu (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez dany bank opłat okołokredytowych  - prowizji, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu oferta o niższej wysokości raty kredytowej może się znajdować na dalszej pozycji w naszym rankingu.