KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
KREDYT HIPOTECZNY Ranking kredytów hipotecznych

Ranking na luty 2014

FacebookTwitter

Słupki Od czasu opublikowania naszego ostatniego – grudniowego rankingu kredytów hipotecznych – wiele się zmieniło na rynku kredytów na cele mieszkaniowe. Zmianą zasadniczą, o której niewątpliwie wszyscy poszukujący aktualnie kredytu powinni wiedzieć, jest wejście w życie programu Mieszkanie dla młodych (MDM), który pozwala na uzyskanie dopłat do wkładu własnego ze środków skarbu państwa osobom do 35 roku życia.

Nie wszyscy jednak mają świadomość, że zmiany w kredytach hipotecznych w 2014 roku wykraczają daleko poza wprowadzenie programu MDM, a wynikają one w dużej mierze z zeszłorocznej nowelizacji Rekomendacji S. Wpłynęła ona między innymi na wycofanie się banków z udzielania finansowania na 100% nieruchomości. W rezultacie wprowadzenia tej zmiany, od 1 stycznia 2014 roku osoby starające się o jakikolwiek produkt zabezpieczony hipoteką (np. kredyt mieszkaniowy, refinansowy itd.) muszą posiadać wkład własny w wysokości co najmniej 5% wartości nabywanego mieszkania czy domu. To jednak nie koniec zmian! Czym jeszcze różnią się warunki udzielania kredytów w 2014 roku w porównaniu z wymogami obowiązującymi w roku ubiegłym? Szczegółowo opisaliśmy to w tym artykule.

Tymczasem sprawdźmy, jak w nowych uwarunkowaniach 2014 roku radzą sobie poszczególne banki na rynku kredytowym i który z nich aktualnie oferuje najlepszy kredyt hipoteczny.

Kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty

Zanim przedstawimy ranking najlepszych kredytów mieszkaniowych, słów parę na temat tego, jakie kryteria wykorzystaliśmy do oceny poszczególnych ofert w ramach niniejszego porównania. Przyjęliśmy założenie, że po pieniądze przychodzi do banku osoba w wieku poniżej 35 lat, która zamierza sfinansować nim zakup mieszkania o wartości 250 000 złotych. Ponieważ dysponuje ona oszczędnościami w wysokości 50 000 złotych, kwota , o którą wnioskuje, wynosi 200 000 PLN. W takim więc przypadku wkład własny przyszłego kredytobiorcy wynosi 20% - dokładnie tyle, aby w rankingu dało się uwzględnić niemal wszystkie banki komercyjne działające w naszym kraju. I jeszcze jedna istotna informacja: okres kredytowania ma wynosić 30 lat, a kredyt ma być spłacany w systemie rat równych.

Najważniejszym kryterium oceny poszczególnych kredytów hipotecznych było oprocentowanie rzeczywiste (określane również jako RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), a więc wypadkowa wysokości oprocentowania nominalnego (na które składa się marża banku oraz stawka pożyczek międzybankowych WIBOR) oraz opłat okołokredytowych pobieranych przez banki (należy do nich przede wszystkim prowizja kredytowa a ponadto takie opłaty, jak ubezpieczenie pomostowe i inne ubezpieczenia ewentualnie wymagane przez bank). Drugim kryterium oceny ofert bankowych w niniejszym rankingu kredytowego była wysokość poszczególnych miesięcznych rat. I tutaj należy się jedna istotna uwaga: w pewnych wypadkach kredyty charakteryzujące się niższym oprocentowaniem rzeczywistym mogą mieć wyższą wysokość miesięcznych rat, aniżeli te kredyty, których oprocentowanie RRSO jest wyższe. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w wielu wypadkach prowizja nie jest wliczana do kwoty kredytu, tylko musi być opłacona z góry - to sprawia, że pomimo wyższych wartości oprocentowania RRSO spowodowanych np. wysoką prowizją, raty są niższe. W szczególności dotyczy to banków, które pobierają prowizję w wysokości 4-5% kwoty wnioskowanych środków. Jak obliczaliśmy raty każdego kredytu? Posłużył nam do tego celu nasz skrypt, który pozwala na przeprowadzanie szczegółowej symulacji wysokości miesięcznych rat zobowiązania kredytowego.

Najlepszy kredyt mieszkaniowy w lutym 2014

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria aktualnie najtańszy kredyt znaleźć można w BOŚ (zobacz pełną charakterystykę). Ta promocyjna oferta charakteryzuje się oprocentowaniem nominalnym w wysokości 4,26% - jednym z jego składników jest marża banku na poziomie 1,55%. Poziom oprocentowania rzeczywistego (RRSO) wynosi w tym przypadku 4,51%, natomiast miesięczna rata przy spłatach w ratach równych przez okres 30 lat wynosiła by 985 PLN (w zaokrągleniu do pełnych złotych). Konieczne w tym przypadku będzie również zapłacenie prowizji w wysokości 1,5% wnioskowanej kwoty kredytu. Warto pamiętać, iż propozycja BOŚ w tym kształcie jest ofertą promocyjną, dostępną na zasadach tzw. cross-sellingu (w ramach tzw. Promocji Wiosennej) – aby uzyskać marżę w tej wysokości należy spełnić kilka wymagań, które podaliśmy w aktualnym porównaniu kredytów dostępnych w promocji.

Drugie miejsce w lutowym zestawieniu

Druga pozycja przypadła kredytowi hipotecznemu oferowanemu w eurobanku. Oprocentowanie rzeczywiste RRSO w eurobanku wynosi 4,58%, na co składa się oprocentowanie nominalne (4,10%, w tym marża kredytu w wysokości 1,39%) oraz szereg opłat okołokredytowych, w tym prowizja kredytowa na poziomie 1 procenta kwoty kredytu. Miesięczna rata wynosić będzie natomiast około 966 złotych.

Trzeci bank na podium

Na trzeciej pozycji znalazła się oferta BZ WBK – w tym przypadku miesięczna rata będzie na poziomie 985 złotych. Przy takiej wysokości kredytu i 20-procentowym wkładzie własnym możemy tutaj uzyskać kredyt mieszkaniowy z marżą na poziomie 1,59% (dodając do niej obowiązującą w banku stawkę pożyczek międzybankowych WIBOR 3M uzyskujemy wartość oprocentowania nominalnego na poziomie 4,30%). Summa summarum, oprocentowanie rzeczywiste kredytu w BZ WBK wyniesie więc 4,60%. Należy w tym miejscu dodać, iż propozycja BZ WBK charakteryzuje się najwyższym poziomem prowizji kredytowej spośród wszystkich trzech laureatów naszego rankingu – wynosi ona w tym przypadku 2,5%.

Kto jeszcze w czołówce ratingu?

Nasze lutowe porównanie kredytów mieszkaniowych wykazało, że na 4 i 5 miejscu znalazły się oferty proponowane przez, odpowiednio, Bank Citi Handlowy oraz PKO BP. Citi Handlowy oferuje kredyt z oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie 4,62%, natomiast oferta PKO BP charakteryzuje się oprocentowaniem RRSO w wysokości 4,63%. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż poza wariantem uwzględnionym w niniejszym rankingu, PKO BP oferuje jeszcze inny wariant taniego kredytu (z marżą na poziomie od 1,3%). Dla niektórych może się on okazać korzystniejszy (ze względu na niższą ratę), niemniej jednak w tym przypadku istnieje konieczność wykupienia 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy, a także ubezpieczenia na życie. Na dalszych pozycjach znalazł się Bank Pocztowy jak również Pekao SA.

Ranking ofert - luty 2014

Zestawienie 02/2014

W sekcji "Ranking kredytów" znajdziesz także nowsze zestawienia poświęcone najkorzystniejszym kredytom pod zastaw nieruchomości.