KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Najlepsze kredyty hipoteczne - ranking na luty 2012

FacebookTwitter

Parametry Przygotowany na luty 2012 ranking kredytów hipotecznych portalu Kred.pl przygotowany na luty 2012 roku chcąc nie chcąc pojawia się w czasie najistotniejszych zmian w warunkach udzielania kredytów na cele mieszkaniowe, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich kilku latach.

Kryzys na rynku finansowym, a zwłaszcza zawirowania, jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne w walutach obcych, sprawiły, że przytłaczająca większość banków oferujących kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich całkowicie wycofała się z udzielania finansowania w walucie, uznawanej za najbezpieczniejszy środek płatniczy świata.

Co więcej, ci, którzy w obliczu zaniku ofert kredytowych we frankach postanowili poszukiwać sensownego i taniego finansowania w euro, także mogą być nieco zawiedzeni. Również w tym przypadku bowiem część banków wycofała się z udzielania kredytów mieszkaniowych w EUR, a te które pozostały „na placu boju”, w wielu wypadkach podwyższyły marże kredytowe (a w konsekwencji oprocentowanie kredytów) lub wprowadziły bardziej restrykcyjne zasady obliczania zdolności kredytowej - w szczególności podniosły progi minimalnego wynagrodzenia netto dla kredytobiorców starających się o takie kredyty.

W konsekwencji powyższych zjawisk, większość klientów skoncentrować musi swoje poszukiwania na ofertach w naszej rodzimej walucie. Niniejsze porównanie ma więc na celu ułatwienie im wyboru właściwego kredytu złotowego.

Wzrastają marże kredytów

Porównanie marż bankowych, które stosowane są przez banki na początku 2012 roku z tymi, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, wskazuje na powolny wzrost ich wysokości. W przypadku promocyjnych ofert kredytowych, których uzyskanie wiąże się ze skorzystaniem z dodatkowych produktów oferowanych przez bank, średnia wysokość marży uległa zwiększeniu z 1,29 do 1,40%. Pamiętajmy jednak tym, iż analiza wysokości marż kredytu poprzez obserwację średnich wartości tego parametru nie wyklucza pojawiania się ofert, które zasługują na miano atrakcyjnych.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w PLN coraz wyższe

Podobnie jak wysokość marż kredytowych, również oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych w lutym 2012 roku jest wyższe, aniżeli średnie wartości obserwowane w zeszłym roku. Jak można się domyślać, winą za to można obarczyć wzrastające marże kredytów, jednak są one tylko jednym ze czynników odpowiedzialnych za ten wzrost . O wiele ważniejszym czynnikiem składowym oprocentowania kredytów mieszkaniowych w PLN jest WIBOR, czyli wysokość oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym. Dwie najpopularniejsze stawki stosowane w tym przypadku przez banki – WIBOR 3M oraz WIBOR 6M – w ciągu ostatniego roku wzrosły w sposób znaczący w wyniku czterokrotnej podwyżki stóp procentowych dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Dodatkowo, wzrost stawek WIBOR obserwowany w końcówce 2011 roku spowodowany był przez same banki, które uznały, iż pogarszająca się sytuacja na rynku finansowym, jak również wzrost inflacji, nakazuje rozliczanie się z pożyczek międzybankowych po wyższych stawkach.

Najlepsze kredyty hipoteczne w lutym 2012 roku

Kto w powyższych warunkach zaproponował najlepsze rozwiązania przeznaczone do finansowania zakupu mieszkań czy domów?

Deutsche Bank ma najniższe oprocentowanie rzeczywiste

Absolutnym triumfatorem rankingu kredytowego na luty 2012 okazał się być kredyt  oferowany przez Deutsche Bank PBC. Oprocentowanie rzeczywiste tego kredytu wynosi 6,27% i jest znacznie niższe aniżeli w przypadku oferty kolejnego banku w tym zestawieniu. Zasługą tego jest stosunkowo niska marża, która wynosi w tym przypadku 1,1%. Po dodaniu do tego aktualnej wysokości stawki WIBOR 3M, daje to oprocentowanie nominalne wynoszące 6.08%. Miesięczna rata wyniesie zaś w tym przypadku nieco ponad 1209 złotych. Korzystnym aspektem finansowania oferowanego w Deutsche Banku jest także brak prowizji kredytowej. Ale to nie brak prowizji stanowi o wysokiej atrakcyjności tego kredytu. Osoba starająca się o kredyt hipoteczny w Deutsche Banku może bowiem uzyskać obniżkę marży o 0,3 punktu procentowego z tytułu przystąpienia i opłacania składek na produkt ubezpieczeniowy DB Inwestuj w Przyszłość. Na deser jeszcze jedna ważna informacja - przy kredycie na kwotę przekraczającą 80 000 PLN w pierwszym roku spłaty marża wyniesie 0%! To efekt najnowszej promocji kredytu mieszkaniowego pod nazwą "Marża idealna", o której pisaliśmy w artykule "Kredyt z marżą 0% w Deutsche Bank".

Podobną marżę, co Deutsche Bank, proponuje także Citi Handlowy

Na drugim miejscu lutowego porównania kredytów znalazł się bank Citi Handlowy. Jego oferta może być poniekąd uznana za bardzo zbliżoną do propozycji Deutsche Banku – w tym przypadku także marża bankowa wyniesie 1,1%, a oprocentowanie nominalne 6,08%. Taka sama będzie także miesięczna rata tego zobowiązania finansowego – 1209 PLN. Niemniej jednak kredytobiorca będzie musiał zapłacić w tym przypadku prowizję w wysokości 1,8% wartości kredytu, co sprawia że oprocentowanie rzeczywiste wyniesie w rezultacie 6,46%.

Kredyt w PKO z marżą w wysokości 1,3%

Trzecią lokatę zajął z kolei PKO BP. W przypadku tego banku kredytobiorca starający się o kredyt  w wysokości 200 tysięcy złotych przy 20-procentowym wkładzie własnym otrzymać może marżę w wysokości 1,3%. Nie zapłaci on w tym przypadku prowizji kredytowej. Oprocentowanie rzeczywiste tego kredytu wyniesie 6,47%, a miesięczna spłata zadłużenia będzie wynosić prawie 1237 złotych.

W pierwszej piątce ratingu na luty 2012 znalazły się jeszcze kredyty hipoteczne oferowane przez Bank BGŻ oraz BZ WBK.

Pełne porównanie najtańszych ofert w bankach prezentujemy poniżej:

Najlepsze kredyty w PLN - luty 2012

Zestawienie w PLN - luty 2012

Zobacz także najnowsze kredyty pod zastaw na cele mieszkaniowe - Sprawdź

Przedstawiona powyżej klasyfikacja przygotowana została na podstawie następujących założeń: wartość nieruchomości: 250 000 złotych, wysokość finansowania: 200 000 złotych, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe.

Podstawowym kryterium niniejszego rankingu jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca całkowity koszt kredytu (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez dany bank opłat okołokredytowych - prowizji, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itd). Z tego powodu oferta kredytowa o niższej wysokości raty może się znajdować na dalszej pozycji w naszym zestawieniu.