KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Najtańsze kredyty hipoteczne na kwiecień 2011

FacebookTwitter

Dom w kuli Nasz kwietniowy ranking klasyfikujący kredyty hipoteczne przypada na sam środek corocznego ożywienia na rynku mieszkaniowym. Dodajmy: ożywienia szczególnego, ponieważ jest ono spowodowane nie tylko cyklicznym wzrostem zainteresowania zakupem mieszkań (które to zainteresowanie jest najbardziej nasilone w okresie wiosennym), ale także specyficznym wyścigiem z czasem wywołanym przez zmiany w kredytach Rodzina na swoim.

Nasze porównanie na kwiecień 2011 roku skupi się jednak na standardowych kredytach pod zastaw nieruchomości oferowanych w bankach bez wsparcia państwa. Od czasu marcowego rankingu kredytów mieszkaniowych w złotych opublikowanego na portalu Kred.pl (patrz: zestawienie serwisu Kred.pl na marzec 2011) byliśmy świadkami prawdziwego wysypu promocyjnych ofert w bankach. Swoje uatrakcyjnione propozycje zaprezentowały takie instytucje, jak ING Bank Śląski, Lukas Bank, PKO BP, BGŻ, Millennium, Deutsche Bank, Polbank, Kredyt Bank oraz DnB NORD. Sporo jak na jeden miesiąc. Jedne skupiły się na wprowadzeniu zerowej stawki prowizji kredytowej, inne postanowiły obniżyć marże, jeszcze inne wybrały drogę obniżania dodatkowych opłat okołokredytowych. Zainteresowanych szczegółami poszczególnych promocji zapraszamy do zbiorczego zestawienia promocyjnych ofert kredytowych zaprezentowanych w naszym artykule "Promocje na kwiecień 2011".

Czy zatem w obliczu tak dużej konkurencji triumfator naszej marcowej klasyfikacji – Eurobank – zdołał utrzymać pozycje lidera? Czy oprocentowanie rzeczywiste oscylujące wokół 5,5% to kres obniżek w tym sezonie, czy też można znaleźć tańsze kredyty na nieruchomości?

Jak porównywaliśmy oferty kredytowe banków?

Zanim przedstawimy zwycięzców naszego kwietniowego ratingu, słów parę na temat metodologii. Poniższe porównanie sporządzone zostało w oparciu o następujące założenia: o kredyt na mieszkanie stara się młode małżeństwo, w którym najstarszy kredytobiorca ma 30 lat. Planują oni kupić nieruchomość mieszkalną o wartości 250 000 PLN, przy czym dysponują 50 tysiącami wkładu własnego, zatem wysokość kredytu, o który wnioskują wynosi: 200 000 PLN. Spłatę zobowiązania planują rozłożyć na okres 30 lat, przy czym ze względu na korzystniej obliczaną zdolność kredytową chcieliby go spłacać w ratach równych. Prowizja zaś miałaby być wliczona w kredyt.

Podstawowym kryterium niniejszego zestawienia jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) biorąca pod uwagę całkowity koszt kredytu (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez dany bank opłat okołokredytowych - prowizji, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itd). W zestawieniu uwzględniono także wysokość prowizji. Ponadto w zestawieniu przedstawiono poziom miesięcznych rat w każdym z banków obliczony za pomocą naszego kalkulatora kredytów hipotecznych zamieszczonego na tej stronie. Należy mieć świadomość, że ze względu na decydującą rolę oprocentowania kredytu, oferta banku o niższej wysokości raty kredytowej, ale wyższym RRSO może się znajdować na dalszej pozycji w naszym rankingu.

Oto najlepsze kredyty hipoteczne na wiosnę

Pora więc przedstawić nasz ranking ofert w złotych na kwiecień tego roku. Od razu odpowiadamy na pytanie postawione w poprzednim akapicie: nie, Eurobankowi nie udało się utrzymać pozycji lidera. Nie znaczy to jednak, że w eurobanku pogorszyły się warunki otrzymania kredytu hipotecznego. Powód jest inny: pojawił się bowiem kredyt jeszcze bardziej atrakcyjny, jeśli chodzi o zasady i parametry kredytowania. Jaki bank go oferuje?

Najtańszy kredyt hipoteczny w kwietniu 2011 roku

Zwycięzcą naszego rankingu na kwiecień 2011 roku został bank DnB NORD, za sprawą mocnych obniżek marży bankowej dla kredytu w PLN. W pierwszym roku kredytowania wyniesie ona 0%, a w następnych latach 1%. Do plusów obecnej oferty należy także fakt, iż najważniejsza opłata okołokredytowa, czyli prowizja, nie jest przez DnB NORD aktualnie naliczana. Efekt końcowy to produkt o wyjątkowo niskim oprocentowaniu rzeczywistym wynoszącym 5,34%. W przypadku pożyczenia z tego banku kwoty 200 000 PLN na 30 lat przy 20% wkładu własnego, miesięczna rata wyniesie 1096 złotych. Oferta byłaby idealna, gdyby nie zasady obliczania zdolności kredytowej (zwłaszcza w odniesieniu do osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli tzw. singli), choć trzeba przyznać, że ostatnio DnB NORD poczynił duży krok w kierunku liberalizacji naliczania tego wskaźnika. Ostatnio bank ten poluzował też nieco swoje zasady dotyczące udziału własnych oszczędności w finansowaniu zakupu nieruchomości, dopuszczając możliwość nabywania mieszkania w całości za środki pożyczone od banku (dotychczas wymagał on wkładu własnego w wysokości co najmniej 10%).

Kto na drugim miejscu kwietniowego rankingu?

Drugie miejsce zajął wspomniany już Eurobank. Spadek na drugą pozycję nie oznacza wszakże, że jego oferta uległa pogorszeniu – w dalszym ciągu oferuje on ten sam atrakcyjny produkt z marżą wynoszącą przez cały okres kredytowania równe 1%, bez prowizji kredytowej oraz z ofertą zrefundowania kosztów przeprowadzki. Również i w tym przypadku kredytobiorcy nie zapłacą prowizji kredytowej. Oprocentowanie rzeczywiste wyniesie zaś 5,56%.

Który kredyt na trzeciej pozycji?

Na trzeciej pozycji uplasował się BNP Paribas Fortis ze swoją ofertą marży na poziomie 0,79% przez pierwsze trzy lata spłaty zadłużenia i 1,29% przez pozostały okres spłaty. W tym przypadku także nie pobierana jest prowizja kredytowa. Oprocentowanie rzeczywiste kredytu w BNP Paribas wynosi 5,63%, a miesięczna rata wyniesie 1132 złote. Jak widać z porównania poziom raty znacząco odbiega od propozycji dwóch pierwszych banków w zestawieniu

Pozostali z pierwszej piątki najlepszych banków

W pierwszej piątce banków posiadających najtańsze kredyty hipoteczne znalazły się także: Bank Zachodni WBK oraz ING Bank Śląski. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z oprocentowaniem RRSO na poziomie takim samym, jak w przypadku BNP Paribas. Przyjdzie nam jednak zapłacić w BZ WBK słoną prowizję w wysokości aż 3.5% kwoty kredytu. Z drugiej strony w przypadku WBK mamy do czynienia z najniższą wysokością raty w całym zestawieniu - wynosi ona 1095 złotych. W przypadku ING oprocentowanie rzeczywiste wynosi 5,69%, prowizja - 2,4 procent od kwoty pożyczki, natomiast rata kredytu zamyka się w kwocie równej 1108 złotych.

Sprawdź pełne porównanie

Pełny ranking najlepszych kredytów przeznaczonych na zakup nieruchomości znajduje się w poniższej tabeli. Zestawiono w niej 10 najlepszych banków oferujących najatrakcyjniejsze warunki finansowania na rynku.

Ranking kredytów hipotecznych (oferty w PLN) - kwiecień 2011

Zestawienie 04/2011

W przypadku, gdy interesują Cię kredyty hipoteczne pozwalające na sfinansowanie zakupu mieszkania jak również jego ewentualnego remontu,, odwiedź także stronę początkową, gdzie przeczytasz na przykład aktualne informacje poświęcone kredytowi mieszkaniowemu czy pożyczce hipotecznej. Co więcej, dowiesz się marżę czy oprocentowanie kredytów hipotecznych czy pożyczek pod hipotekę. Poszczególne kredyty będziesz mógł także porównać dzięki naszemu kalkulatorowi na górze serwisu. Jeśli natomiast chciałbyś poznać informacje odnoszące się do procedury starań o kredyt hipoteczny krok po kroku, sprawdź ten link. Powyższy poradnik pozwoli Ci rozeznać się w etapach starań o wsparcie finansowe w banku.