KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt hipoteczny - ranking na grudzień 2013

FacebookTwitter

Wydruk Ostatni ranking kredytów hipotecznych na 2013 rok pod wieloma względami jest szczególny. Od 2014 roku nastąpi bowiem wiele zmian na rynku kredytowym. Zmiany te na pewno na zawsze zmienią zarówno podejście banków do pożyczania pieniędzy pod zastaw nieruchomości jak i zachowania ich klientów pragnących takie kredyty uzyskać.

Jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie programu Mieszkanie dla młodych, który szeroko omawialiśmy we wcześniejszym artykule. Dzięki programowi MdM osoby do 35 roku życia będą mogły uzyskać dopłaty do kredytu mieszkaniowego pokrywające maksymalnie do 20% wkładu własnego. Program ten będzie jednak obejmował tylko mieszkania kupowane na rynku pierwotnym.

Zmiany dotyczyć będą także maksymalnego okresu kredytowania – od 2014 roku kredyty hipoteczne przyznawane będą maksymalnie na 35 lat. Ponadto od przyszłego roku korzystniejsze będą zasady obliczania zdolności kredytowej – zamiast wyliczania zdolności na okres maksymalnie 25 lat, ta ostatnia będzie mogła być obliczana w taki sposób, jakby kredytobiorca zamierzał spłacać pożyczone z banku środku przez 30-letni okres. W końcu zupełnie znikną z rynku oferty bez udziału środków własnych – w przyszłym roku będziemy musieli posiadać środki finansowe w wysokości minimum 5% wartości nieruchomości.

Zanim jednak te zmiany wejdą w życie, spójrzmy który bank pod koniec 2013 roku zaoferował najlepszy kredyt hipoteczny przeznaczony na zakup domu.

Metodologia naszego ratingu

Porównanie kredytów mieszkaniowych na grudzień 2013 roku opiera się na następujących kryteriach: o kredyt na dom stara się badzietne małżeństwo, w którym obydwoje kredytobiorców mają po 30 lat. Małżonkowie zarabiają średnią krajową, mają więc zdolność kredytową przekraczającą 400 000 złotych. Zamierzają on uzyskać finansowanie w wysokości 200 tysięcy złotych na dom o wartości 250 000 PLN (zatem jego wkład własny wynosi 20%). Spłata zadłużenia rozłożona będzie na 30 lat. O kolejności w rankingu decyduje oprocentowanie rzeczywiste RRSO, będące najrzetelniejszą miarą sumarycznych kosztów poszczególnych ofert. Rata każdego kredytu hipotecznego została obliczona za pomocą opublikowanego na łamach naszego serwisu kalkulatora kredytowego Kred.pl.

Stopniowe podwyżki marż

Marże bankowe w ostatnich miesiącach niestety ulegały systematycznemu podwyższaniu. Nie były to bardzo znaczące podwyżki, jednakże z pewnością nie da się nie zwrócić na nie uwagi. Ostatnio jednak dało się zauważyć zahamowanie tego postępującego wzrostu. Wystarczy porównać zmiany na przestrzeni ostatniego miesiąca – w listopadzie 2013 średnia marża kredytu na 200 000 PLN z 20% wkładem własnym wynosiła 1,78%, podczas gdy miesiąc później średnia marża we wszystkich 19 bankach ujętych w rankingu wyniosła 1,77%. Miejmy nadzieję, iż jest to dobry prognostyk na rok 2014.

Najlepsze kredyty hipoteczne grudnia

Który bank oferuje najtańszy kredyt w grudniu? Zwycięzcą naszego grudniowego rankingu, podobnie zresztą jak w dowiódł tego nasz ranking na listopad 2013, okazał się kredyt hipoteczny w PKO BP. Oferowany jest on aktualnie na warunkach promocyjnych i pozwala na uzyskanie marży w pierwszym roku kredytowania w wysokości 1,1%. W następnych latach marża jest nieco wyższa i przy kredycie w wysokości 200 000 PLN z wkładem własnym 20% wynosić będzie 1,30% (w tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że marża w PKO ustalana jest indywidualnie w zależności od sytuacji kredytobiorcy, więc finalne parametry tego kredytu uzgodnione w oddziale banku mogą nieco ulec zmianie). Plusem tej propozycji jest brak prowizji przygotowawczej, co w efekcie sprawia, że rzeczywiste oprocentowane kredytu w PKO wynosi 4,08%. Miesięczna rata , przy aktualnie obowiązującej stawce WIBOR 3M, ustalona jest na poziomie 656 złotych.

Tuż za PKO BP na podium znalazła się oferta Credit Agricole. W tym przypadku marża wynosi 1,40%. Prowizja kredytowa wynosi zaś 2% kwoty zaciągniętego zobowiązania. Oprocentowanie rzeczywiste tej oferty promocyjnej wynosi 4,39%, natomiast miesięczna rata  – 968 złotych.

Trzecie miejsce przypadło kredytowi mieszkaniowemu BZ WBK. Marża kredytu w BZ WBK wynosi w tym przypadku 1,49%, prowizja – 2,50%, natomiast oprocentowane rzeczywiste – 4,51%. Miesięczna rata kredytowa w BZ WBK wynosić będzie 978 złotych.

W pierwszej piątce najlepszych kredytów znalazły się jeszcze oferty dostępne w BOŚ oraz w BGŻ. W przypadku pierwszego z tych banków, rzeczywiste oprocentowanie kredytu mieszkaniowego będzie dokładnie takie, jak w przypadku trzeciego laureata rankingu, czyli BZ WBK (4,51%), Wyższa w tym przypadku będzie jednak marża bankowa (1,55%), za to znacznie niższa jest tu prowizja kredytowa, bo 1,50%. Rata jaką co miesiąc przyjdzie kredytobiorcom płacić to 985 złotych. W przypadku BGŻ  raty będą jeszcze niższe niż w BZ WBK (973 złote) jak również niższe będzie tutaj oprocentowanie nominalne kredytu (marża to tylko 1,45%). Jednak kolosalna wysokość prowizji (4%!) sprawia, że oprocentowanie RRSO wyniesie tu 4.61%.

Pełne porównanie kredytów na grudzień znajduje się poniżej. Przedstawia ono niemal kompletne zestawienie ofert kredytowych dostępnych obecnie na rynku bankowym w Polsce.

Ranking kredytów hipotecznych

Zestawienie - grudzień 2013

Sprawdź aktualnie najtańsze oferty

Jeśli planujesz starania o kredyt hipoteczny, zajrzyj również na główną stronę, gdzie znajdziesz na przykład najświeższe dane z rynku kredytów mieszkaniowych i pożyczek hipotecznych. Poza tym dowiesz się marżę, oprocentowanie i pozostałe parametry kredytu hipotecznego. Poszczególne kredyty możesz także przeanalizować korzystając z naszego kalkulatora kredytu u góry. Jeżeli natomiast chcesz poznać porady odnoszące się do kredytu hipotecznego krok po kroku, przejdź na główną stronę działu "Kredyty",  na której  znajdziesz szczegółowy poradnik przedstawiający kluczowe etapy starań o środki finansowe na kupno mieszkania lub domu.