KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyty mieszkaniowe - ranking na czerwiec 2011

FacebookTwitter

Dom na puzzlach W ostatnich tygodniach kredyty mieszkaniowe (zarówno w złotych jak i w walutach obcych) nie były już tak intensywnie promowane przez banki, jak w okresie od lutego do kwietnia. Trudno jednak się temu dziwić, bowiem tradycyjnie już to właśnie wczesna wiosna jest okresem najbardziej wzmożonego zainteresowania klientów banków zaciąganiem zobowiązań finansowych na cele mieszkaniowe. W późniejszym okresie zainteresowanie klientów produktami bankowymi na zakup mieszkania ulega obniżeniu, stąd mniejsze nakłady finansowe banków na promowanie swoich produktów nakierowanych na tę grupę kredytobiorców.

Druga kwestią wpływającą na spadek zainteresowania klientów ofertami hipotecznymi a tym samym – zmniejszoną aktywność marketingową banków - jest postępujący wzrost kosztów spłaty pożyczonych z banku pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza kredytów pożyczonych w złotych. Ich oprocentowanie opiera się na dwóch składnikach – marży oraz stopie WIBOR (najczęściej 3-miesięcznej – WIBOR 3M). WIBOR zaś w ostatnich miesiącach stał się znacząco wyższy, a to za sprawą podwyżek stóp procentowych, które Rada Polityki Pieniężnej zafundowała nam już czterokrotnie w bieżącym roku.

Jednak nie do końca banki zarzuciły działania marketingowe w odniesieniu do kredytów pod zastaw nieruchomości. Wiele z nich siłą rozpędu przedłużyło obowiązujące u siebie już wcześniej promocje kredytowe, a kilka wprowadziło zupełnie nowe, świeże propozycje promocyjne.

Który kredyt jest obecnie najtańszy? W ramach odpowiedzi na tak postawione pytanie, zobaczmy jak w aktualnych warunkach panujących na rynku kredytowym wygląda ranking kredytów hipotecznych w złotych na czerwiec 2011 roku.

Jak tworzyliśmy ranking kredytowy?

Zanim dowiesz się, kto oferuje najlepszy produkt, warto zapoznać się z zasadami oceny poszczególnych ofert kredytowych. Powyższy ranking sporządzony został na bazie poniższych założeń: wartość nieruchomości: 250 000 złotych, wysokość pożyczonych środków: 200 000 złotych, okres kredytowania: 30 lat, wiek najstarszego kredytobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe.

Podstawowym kryterium niniejszego zestawienia jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa biorąca pod uwagę całkowity koszt zobowiązania finansowego (sumę odsetek oraz wszystkich wymaganych przez dany bank opłat okołokredytowych - prowizji, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itd). W przypadku wytypowania ofert o tej samej wysokości oprocentowania RRSO, drugim decydującym kryterium rankingowym była wysokość miesięcznej raty kredytu. Oceniana była ona na podstawie obliczeń przeprowadzonych przez nasz kalkulator kredytowy znajdujący się na poniższej stronie. Pamiętać należy o tym, że ze względu na możliwość obciążania klienta opłatami okołokredytowymi niewliczanymi do kwoty kredytu, możliwe jest znalezienie ofert o stosunkowo niskiej wysokości raty przy jednocześnie wysokim oprocentowaniu rzeczywistym. Z tego powodu oferta o niższej wysokości raty może się znajdować na dalszej pozycji w naszym rankingu.

Gdzie obecnie udać się po najlepszy kredyt na mieszkanie?

Czerwcowy ranking kredytów złotowych przeznaczonych na zakup mieszkania czy domu zwyciężył Bank Nordea. Wygrał on rywalizację za sprawą promocyjnej oferty kredytowej, w ramach której marża wynosi tylko 0,7% przez cały okres umowy. Dodając do tego WIBOR 3M, uzyskujemy oprocentowanie nominalne o wartości 5,15%. W przypadku tej promocji zmuszeni będziemy zapłacić prowizje kredytową, która wynosi 3%. Biorąc pod uwagę koszty opłat okołokredytowych, oprocentowanie rzeczywiste tego produktu wyniesie 5,56%, natomiast miesięczna rata, którą oddamy bankowi pożyczającemu nam 200 000 PLN na 30 lat, kształtować się będzie na poziomie 1092 złotych.

Kredyt sam w sobie jest tani, ale uważaj na dodatkowe warunki

Czy ta oferta ma jakieś minusy? Tak – jeżeli pod żadnym warunkiem nie chcemy korzystać z dodatkowych produktów banku. W tym przypadku bowiem, aby uzyskać powyższe warunki kredytowania, zmuszeni będziemy mocniej związać się z Bankiem Nordea poprzez zakup czy skorzystanie z takich rozwiązań jak konto osobiste (przy czym musimy zadeklarować na nie wpływy naszego wynagrodzenia), karta debetowa (aktywnie wykorzystywana) oraz ubezpieczenie majątkowe oferowane przez ten bank. To jednak jeszcze nie wszystko – bank stawia dość wyśrubowane wymagania, jeżeli chodzi o zarobki kredytobiorców – dochód miesięczny netto przypadający na gospodarstwo domowe nie może być mniejszy niż 8 000 złotych, przy czym główny kredytobiorca musi uzyskiwać dochody w wysokości co najmniej 5 000 PLN, a średni dochód netto na członka rodziny nie może być mniejszy niż 2 000 złotych. Z pewnością tak postawione warunki będą nie do zaakceptowania dla przeciętnego kredytobiorcy uzyskującego wynagrodzenia na poziomie średniej krajowej.

U wicelidera marża kredytu hipotecznego na poziomie 0% przez pierwszy rok

Na drugim miejscu w dzisiejszym porównaniu hipotek znalazł się Bank DnB NORD z trwającą nadal promocją, w ramach której w pierwszym roku kredytowania marża wynosi 0%, po czym w następnych latach wzrasta 1%. Plusem tej oferty jest też to, że nie będziemy musieli płacić prowizji kredytowej. Oprocentowanie rzeczywiste tego kredytu mieszkaniowego wynosi 5,62%, a średnia wysokość miesięcznej raty – 1129 złotych. Oferta skierowana jest do klientów posiadających wkład własny w wysokości przynajmniej 10 procent wartości nabywanego mieszkania czy domu, którzy założą konto osobiste w DnB NORD, zakupią kartę kredytową i wykupią ubezpieczenie.

Masz dobrą historię kredytową? Koniecznie sprawdź ten bank

Trzecia lokata przypadła Bankowi Gospodarki Żywnościowej - w tym przypadku marża przez cały okres kredytowania wyniesie 1,15%, oprocentowanie rzeczywiste 5,78%, a wysokość miesięcznej raty wynosić będzie około 1148 złotych. Marża o tej wysokości zaproponowana zostanie kredytobiorcom posiadającym dobrą historię kredytową w BIK, którzy założą konto osobiste (Plan Aktywny, Plan 2 lub Plan 3) z zadeklarowanymi miesięcznymi wpływami wynagrodzenia w wysokości co najmniej 2 000 zł, a także złożą wniosek o kartę debetową. Dodatkowo, konieczne jest posiadanie w BGŻ karty kredytowej Mastercard Gold (z miesięczną wartością transakcji co najmniej 1 000 zł) lub kart kredytowych Mastercard Rowerowa / Standard / Ratalna (w ich przypadku wystarczą miesięczne transakcje na kwotę przynajmniej 500 zł). Należy także skorzystać z ubezpieczenia nieruchomości oferowanego w BGŻ pod nazwą „Pewny Dom” lub "Pewny Dom Plus".

Jakie banki znalazły się jeszcze wśród najlepszej piątki?

Ponadto w pierwszej piątce czerwcowego rankingu znalazły się jeszcze promocyjne oferty przygotowane przez Eurobank oraz BNP Paribas (dawniej BNP Paribas Fortis). W Eurobanku co miesiąc powinniśmy wpłacać na konto bankowe kwotę rzędu 1184 złote. Biorąc pod uwagę brak wymaganej prowizji, oprocentowanie rzeczywiste tej oferty wyniesie 5,4%. Z kolei w przypadku BNP Paribas analogiczne oprocentowanie RRSO wynosi 5,91% - jest ono więc wyższe niż w eurobanku o zaledwie 0,07 punktu procentowego. Przekłada się to jednak na wyraźnie wyższą ratę kredytową, która w tym przypadku wynosić będzie 1166 złotych. Niewątpliwą zaletą finansowania za pośrednictwem BNP Paribas jest brak prowizji kredytowej.

Pełna dziesiątka aktualnie najlepszych ofert kredytów pod hipotekę znajduje się poniżej.

Ranking kredytów hipotecznych – czerwiec (oferty w złotych)

Zestawienie 6/2011

Jeżeli interesują Cię kredyty mieszkaniowe, zajrzyj także na stronę główną naszego portalu, gdzie przeczytasz na przykład aktualne wiadomości dotyczące kredytów hipotecznych. Dodatkowo poznasz marżę czy oprocentowanie kredytów hipotecznych. Oferty każdej instytucji będziesz mógł też obliczyć za pomocą naszego kalkulatora na górze strony. Jeśli z kolei pragniesz przeczytać porady dotyczące zasad przyznawania kredytów hipotecznych, zapoznaj się z działem KREDYTY. Znajdziesz tam bardzo obszerne vademecum poświęcone poszczególnym etapom starań o produkty hipoteczne w bankach komercyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwych pułapek na każdym z etapów. Sprawdzisz tam także aktualne warunki otrzymania kredytu mieszkaniowego w każdym w kilkunastu banków przyznających taką formę finansowania zakupu nieruchomości.