KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt hipoteczny - oprocentowanie na grudzień 2012

FacebookTwitter

Obliczenia Dwa ostatnie miesiące to dobry okres dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Dobry przede wszystkim dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie z rzędu zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. Nie są to w żaden sposób spektakularne obniżki (za każdym razem stopy procentowe były redukowane o 25 punktów bazowych, czyli 0,25 punktu procentowego). Ale w efekcie powyższych obniżek podstawowa stopa procentowa wynosi już nie 4,75%, jak przed dwoma miesiącami, ale 4,25 procent.

Dokonana przez RPP obniżka stóp procentowych ma oczywiście swoje przełożenie na oprocentowanie kredytu hipotecznego udzielanego przez banki, a w konsekwencji także na wysokość miesięcznych rat kredytu, jakie należne są bankowi.  Okazuje się, że w przypadku, gdy kredytobiorca posiada kredyt na kwotę 300 000 złotych zaciągnięty na 30 lat, taki spadek stóp procentowych powoduje – zgodnie z wynikami obliczeń naszego przelicznika raty kredytu (link) generującego harmonogram spłaty - zmniejszenie raty o niemal 99 złotych.

Niższe stopy procentowe powinny także wlać więcej optymizmu w serca osób, które dopiero planują uzyskać środki bankowe na kupno mieszkania czy domu. Właśnie z myślą o przyszłych uczestnikach rynku kredytowego przygotowaliśmy grudniowe porównanie oprocentowania kredytu hipotecznego w złotych.

Porównaj najniższe marże kredytów hipotecznych

Poniżej zaprezentowane porównanie kredytów hipotecznych opiera się na zestawieniu najniższych możliwych marż kredytów zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości, a przeznaczonych na zakup mieszkania lub domu oraz oprocentowania kredytu wynikającego ze zsumowania marży oraz obowiązującej stawki WIBOR.

Stawka WIBOR jest rynkową stopą obrazującą oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze i w przypadku kredytów w złotych jest ona – obok marży kredytu – drugim ze składników stawki procentowej. Większość banków stosuje 3-miesięczną stawkę WIBOR (WIBOR 3M), choć kilka z ujętych w niniejszym porównaniu banków posługuje się stawką 6-miesięczną (WIBOR 6M). Bywa też tak, że do wyboru są inne stawki (jak stawka jednoroczna – WIBOR 1Y, czy stawka 1-miesięczna – WIBOR 1M).

Które banki aktualnie oferują najniższe oprocentowanie kredytu?

W chwili obecnej najniższe oprocentowanie i pod tym względem najtańsze kredyty oferują ex-equo dwa banki: Citi Handlowy oraz Credit Agricole. Obydwa mają bowiem w ofercie kredyt hipoteczny, w którym najniższa możliwa do uzyskania marża kredytu wynosi 0,90%. Natomiast biorąc pod uwagę stawkę WIBOR 3M obowiązującą w każdym z banków - najniższe nominalna stopa procentowa w obydwu instytucjach wyniesie 5,15%.

Niewiele wyższe stopy znajdziemy w Banku Nordea, który posiada kredyt z marżą rozpoczynającą się od 0,95%. Warto także zwrócić uwagę na stosunkowo niskie nominalne stopy procentowe w BGŻ, wynoszące 5,22% (WIBOR 6M - 4,22% najniższa marża – 1,00%).

W porównaniu do zestawienia opracowanego przez nas w październiku, da się wyraźnie zaobserwować trend spadkowy, jeżeli chodzi o aktualne wartości tego parametru (co jest oczywistym rezultatem obniżek stóp procentowych). W pewnym stopniu dotyczy to także marży – co widać chociażby w przypadku liderów niniejszego porównania – banków Citi Handlowy oraz Credit Agricole. Z drugiej jednak strony generalnie na razie nie widać, aby banki kwapiły się do intensywniejszego uatrakcyjnienia warunków kredytowania.

Najniższe oprocentowanie dla posiadaczy wysokiego wkładu

Niestety, musimy jednak tutaj zamieścić pewną gorzką uwagę: powyższe tak atrakcyjne oprocentowanie kredytu jest możliwe do uzyskania po spełnieniu najczęściej co najmniej kilku warunków. Z reguły najniższe marże kredytu uzyskują ci, którzy posiadają wysoki wkład własny, przynajmniej w wysokości przekraczającej 70% wartości nieruchomości. Po drugie – aby uzyskać najniższą obowiązującą w banku marżę najczęściej trzeba skorzystać z tzw. oferty pakietowej – czyli zakupić w banku kilka dodatkowych produktów, które w ogólnym rozliczeniu podniosą nieco koszty związane z zaciągnięciem kredytu. W wielu jednak wypadkach takie rozwiązanie może być bardzo opłacalne.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych - grudzień 2012

Tabela PLN - 12 2012 - tabela

Nominalne stopy procentowe kredytów obliczone zostały przy założeniu ujednoliconych stawek pożyczek międzybankowych WIBOR obowiązujących na rynku w dniu 13 grudnia 2012 roku w następującej wysokości: WIBOR 3M - 4,26%, WIBOR 6M - 4,22%