KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA, WAD I ZALET

Rodzaj kredytu
Rynek (pierwotny lub wtórny)
Rodzaj kupowanej nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta kredytu
Rodzaj rat kredytowych
Okres spłaty kredytu lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
Zaawansowane opcje
opcje_off

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w PLN – grudzień 2012

Email Drukuj

KalkulatorDwa ostatnie miesiące to dobry okres dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Dobry przede wszystkim dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie z rzędu zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. Nie są to w żaden sposób spektakularne obniżki (za każdym razem stopy procentowe były redukowane o 25 punktów bazowych, czyli 0,25 punktu procentowego). Ale w efekcie powyższych obniżek podstawowa stopa procentowa wynosi już nie 4,75%, jak przed dwoma miesiącami, ale 4,25 procent.

Dokonana przez RPP obniżka stóp procentowych ma oczywiście swoje przełożenie na oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki, a zwłaszcza na oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych. a w konsekwencji także na wysokość miesięcznych rat kredytu, jakie należne są bankowi.  Okazuje się, że w przypadku, gdy kredytobiorca posiada kredyt hipoteczny na kwotę 300 000 złotych zaciągnięty na 30 lat taki spadek stóp procentowych powoduje – zgodnie z wynikami obliczeń kalkulatora kredytowego generującego harmonogram spłaty kredytu ze strony http://www.kred.pl/20100211101/Kalkulatory/kalkulator-rat-kredytowych.html - zmniejszenie raty o niemal 99 złotych.

Niższe stopy procentowe powinny także wlać więcej optymizmu w serca osób, które dopiero planują uzyskać kredyt hipoteczny. Właśnie z myślą o przyszłych uczestnikach rynku hipotecznego przygotowaliśmy grudniowe porównanie oprocentowania kredytu hipotecznego w złotych.

Poniżej zaprezentowane porównanie kredytów opiera się na zestawieniu najniższych możliwych marż kredytów hipotecznych przeznaczonych na zakup mieszkania lub domu oraz oprocentowania kredytu wynikającego ze zsumowania marży oraz obowiązującej stawki WIBOR.

Stawka WIBOR jest rynkową stopą obrazującą oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze i w przypadku kredytów hipotecznych w złotych jest ona – obok marży kredytu – drugim ze składników oprocentowania kredytów hipotecznych w PLN. Większość banków stosuje 3-miesięczną stawkę WIBOR (WIBOR 3M) choć kilka z ujętych w niniejszym porównaniu banków posługuje się stawką 6-miesięczną (WIBOR 6M). Bywa też tak, że do wyboru są inne stawki (jak stawka jednoroczna – WIBOR 1Y, czy stawka 1-miesięczna – WIBOR 1M).

Które banki aktualnie oferują najniższe oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych?

W chwili obecnej na czele zestawienia znajdują się ex-equo dwa banki: Citi Handlowy oraz Credit Agricole. Obydwa oferują kredyt hipoteczny, w którym najniższa możliwa do uzyskania marża kredytu wynosi 0,90%. Natomiast biorąc pod uwagę stawkę WIBOR 3M obowiązującą w każdym z banków - najniższe nominalne oprocentowanie kredytu hipotecznego w obydwu instytucjach wyniesie 5,15%.

Niewiele wyższe oprocentowanie znajdziemy w Banku Nordea, który posiada kredyt hipoteczny z marżą rozpoczynającą się od 0,95%. Warto także zwrócić uwagę na stosunkowo niskie nominalne oprocentowanie kredytu hipotecznego w BGŻ, wynoszące 5,22% (WIBOR 6M - 4,22% najniższa marża – 1,00%).

W porównaniu do przedstawionego przez nas wcześniej oprocentowania kredytów hipotecznych w październiku 2012, da się wyraźnie zaobserwować trend spadkowy, jeżeli chodzi o nominalne oprocentowanie kredytów (co jest oczywistym rezultatem obniżek stóp procentowych). W pewnym stopniu dotyczy to także marży – co widać chociażby w przypadku liderów niniejszego porównania –banków Citi Handlowy oraz Credit Agricole. Z drugiej jednak strony generalnie na razie nie widać, aby banki kwapiły się do intensywniejszego uatrakcyjnienia warunków kredytowania.

Niestety, musimy jednak tutaj zamieścić pewną gorzką uwagę: powyższe tak atrakcyjne oprocentowanie kredytu na mieszkanie jest możliwe do uzyskania po spełnieniu najczęściej co najmniej kilku warunków. Z reguły najniższe marże kredytu uzyskują ci, którzy posiadają wysoki wkład własny, przynajmniej w wysokości przekraczającej 70% wartości nieruchomości. Po drugie – aby uzyskać najniższą obowiązującą w banku marżę najczęściej trzeba skorzystać z tzw. oferty pakietowej – czyli zakupić w banku kilka dodatkowych produktów, które w ogólnym rozliczeniu podniosą nieco koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. W wielu jednak wypadkach takie rozwiązanie może być bardzo opłacalne.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych - grudzień 2012

oprocentowanie kredytu hipotecznego w pln - grudzień 2012 - tabela

Nominalne oprocentowanie kredytów hipotecznych obliczone zostało przy założeniu ujednoliconych stawek pożyczek międzybankowych WIBOR obowiązujących na rynku w dniu 13 grudnia 2012 roku w następującej wysokości: WIBOR 3M - 4,26%, WIBOR 6M - 4,22%

 

Jesteś tutaj: RANKING Oprocentowanie kredytów hipotecznych Oprocentowanie kredytu hipotecznego w PLN – grudzień 2012