KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA OFERT BANKOWYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA, WAD I ZALET

Rodzaj kredytu hipotecznego
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
Zaawansowane opcje
opcje_off
RANKING KREDYTÓW Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w PLN – grudzień 2012

Email Drukuj
FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedin

Obliczenia Dwa ostatnie miesiące to dobry okres dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Dobry przede wszystkim dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie z rzędu zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. Nie są to w żaden sposób spektakularne obniżki (za każdym razem stopy procentowe były redukowane o 25 punktów bazowych, czyli 0,25 punktu procentowego). Ale w efekcie powyższych obniżek podstawowa stopa procentowa wynosi już nie 4,75%, jak przed dwoma miesiącami, ale 4,25 procent.

Dokonana przez RPP obniżka stóp procentowych ma oczywiście swoje przełożenie na oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki, a zwłaszcza na oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych, a w konsekwencji także na wysokość miesięcznych rat kredytu, jakie należne są bankowi.  Okazuje się, że w przypadku, gdy kredytobiorca posiada kredyt hipoteczny na kwotę 300 000 złotych zaciągnięty na 30 lat, taki spadek stóp procentowych powoduje – zgodnie z wynikami obliczeń naszego kalkulatora kredytowego generującego harmonogram spłaty kredytu - zmniejszenie raty o niemal 99 złotych.

Niższe stopy procentowe powinny także wlać więcej optymizmu w serca osób, które dopiero planują uzyskać kredyt pod hipotekę mieszkania czy domu. Właśnie z myślą o przyszłych uczestnikach rynku hipotecznego przygotowaliśmy grudniowe porównanie oprocentowania kredytu hipotecznego w złotych.

Poniżej zaprezentowane porównanie kredytów opiera się na zestawieniu najniższych możliwych marż kredytów zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości, a przeznaczonych na zakup mieszkania lub domu oraz oprocentowania kredytu wynikającego ze zsumowania marży oraz obowiązującej stawki WIBOR.

Stawka WIBOR jest rynkową stopą obrazującą oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze i w przypadku kredytów hipotecznych w złotych jest ona – obok marży kredytu – drugim ze składników oprocentowania. Większość banków stosuje 3-miesięczną stawkę WIBOR (WIBOR 3M), choć kilka z ujętych w niniejszym porównaniu banków posługuje się stawką 6-miesięczną (WIBOR 6M). Bywa też tak, że do wyboru są inne stawki (jak stawka jednoroczna – WIBOR 1Y, czy stawka 1-miesięczna – WIBOR 1M).

Które banki aktualnie oferują najniższe oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych?

W chwili obecnej najniższe oprocentowanie i pod tym względem najtańsze kredyty hipoteczne oferują ex-equo dwa banki: Citi Handlowy oraz Credit Agricole. Obydwa mają bowiem w ofercie kredyt hipoteczny, w którym najniższa możliwa do uzyskania marża kredytu wynosi 0,90%. Natomiast biorąc pod uwagę stawkę WIBOR 3M obowiązującą w każdym z banków - najniższe nominalne oprocentowanie kredytu hipotecznego w obydwu instytucjach wyniesie 5,15%.

Niewiele wyższe oprocentowanie znajdziemy w Banku Nordea, który posiada kredyt hipoteczny z marżą rozpoczynającą się od 0,95%. Warto także zwrócić uwagę na stosunkowo niskie nominalne oprocentowanie w BGŻ, wynoszące 5,22% (WIBOR 6M - 4,22% najniższa marża – 1,00%).

W porównaniu do przedstawionego przez nas wcześniej oprocentowania kredytów hipotecznych w październiku 2012, da się wyraźnie zaobserwować trend spadkowy, jeżeli chodzi o aktualne wartości tego parametru (co jest oczywistym rezultatem obniżek stóp procentowych). W pewnym stopniu dotyczy to także marży – co widać chociażby w przypadku liderów niniejszego porównania – banków Citi Handlowy oraz Credit Agricole. Z drugiej jednak strony generalnie na razie nie widać, aby banki kwapiły się do intensywniejszego uatrakcyjnienia warunków kredytowania.

Niestety, musimy jednak tutaj zamieścić pewną gorzką uwagę: powyższe tak atrakcyjne oprocentowanie kredytu na mieszkanie jest możliwe do uzyskania po spełnieniu najczęściej co najmniej kilku warunków. Z reguły najniższe marże kredytu uzyskują ci, którzy posiadają wysoki wkład własny, przynajmniej w wysokości przekraczającej 70% wartości nieruchomości. Po drugie – aby uzyskać najniższą obowiązującą w banku marżę najczęściej trzeba skorzystać z tzw. oferty pakietowej – czyli zakupić w banku kilka dodatkowych produktów, które w ogólnym rozliczeniu podniosą nieco koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. W wielu jednak wypadkach takie rozwiązanie może być bardzo opłacalne.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych - grudzień 2012

Tabela PLN - 12 2012 - tabela

W dziale Oprocentowanie kredytu hipotecznego znajdziesz także inne, aktualne zestawienia dotyczące powyższego zagadnienia.

Nominalne oprocentowanie kredytów hipotecznych-mieszkaniowych obliczone zostało przy założeniu ujednoliconych stawek pożyczek międzybankowych WIBOR obowiązujących na rynku w dniu 13 grudnia 2012 roku w następującej wysokości: WIBOR 3M - 4,26%, WIBOR 6M - 4,22%

Powiadom innych:

FacebookTwitterDiggDeliciousGoogle BookmarksLinkedin