KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyty hipoteczne - oprocentowanie na październik 2012

FacebookTwitter

Ołówek Bez cienia wątpliwości kredyty hipoteczne w złotych stanowią dominującą formę obecnie udzielanych pożyczek bankowych na zakup mieszkania czy budowę domu. Jak wynika z ostatnich analiz rynku produktów bankowych, niemal 95 procent wszystkich kredytów mieszkaniowych udzielonych w II kwartale 2012 roku stanowiły właśnie kredyty w naszej rodzimej walucie.

Kredyty walutowe są w zdecydowanym odwrocie, co jest wynikiem dosyć restrykcyjnych rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, ograniczających szanse na uzyskanie kredytu przeciętnie zarabiającym klientom banków. Z drugiej strony same banki uzależniają przyznanie kredytów walutowych, takich jak np. kredyty w euro, od posiadania wysokich dochodów. Większość banków oferujących kredyty hipoteczne w euro wymaga od klientów, aby wykazywali się dochodami miesięcznymi netto często znacznie przekraczającymi 10 000 złotych. W efekcie - pomimo niskiego oprocentowania kredytów w euro - trudno tego typu kredyt dostać.

Nic więc dziwnego, że uwaga większości kredytobiorców aktualnie skupiona jest na staraniach o uzyskanie kredytu mieszkaniowego w złotych. Banki podążają tym tropem, od czasu do czasu starając się nakłonić klientów do skorzystania właśnie z ich kredytu, stąd też organizowane są promocje kredytowe, objawiające się obniżeniem marży kredytowej lub rezygnacją z pobierania prowizji.

W niniejszym artykule porównujemy oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych, w którym to porównaniu klasyfikujemy banki komercyjne pod kątem minimalnej marży kredytu złotowego oraz jego nominalnego oprocentowania.

Marża kredytu hipotecznego - od 1 procenta

Aktualnie najniższą marżą charakteryzuje się kredyt hipoteczny Deutsche Banku (sprawdź aktualne parametry). Minimalna marża kredytu mieszkaniowego wyniesie tu 1 procent. Jest to jednak oferta pakietowa polegająca na konieczności zakupu innych produktów banku. Tak niską wysokość marży uzyskają zatem klienci, którzy założą w Deutsche Banku konto osobiste, zakupią kartę kredytową, czy skorzystają z produktu inwestycyjno-ubezpieczeniowego db Inwestuj w Przyszłość, albo polisy na życie czy od utraty zatrudnienia. Trzeba także liczyć się z zapłatą prowizji od udzielenia kredytu.

Na drugim miejscu pod względem minimalnej wysokości marży znajduje się kredyt mieszkaniowy w Alior Banku (zobacz jego charakterystykę). W tym przypadku marża wynosi 1,10%. Pamiętać jednak należy, iż promocyjna oferta w Alior Banku, pozwalający na uzyskaniu tej niskiej marży, należy – podobnie jak w przypadku Deutsche Banku - do ofert pakietowych wymagających skorzystania z dodatkowych produktów banku. W przypadku Alior Banku kredytobiorca musi wykupić Polisę na życie – płatną z góry za okres 5 lat. Nie jest to mała kwota, bo za każdy miesiąc ubezpieczenia należy zapłacić składkę w wysokości 0,16% kwoty przyznanego kredytu. W rezultacie składka ubezpieczenia za okres 5 lat wynosi nieco ponad 9,6% wartości kredytu.

W obecnej palecie ofert indeksowanych w złotych znajdziemy dwa banki, w których kredyt obciążony jest marżą w wysokości 1,15%. Są to: PKO BP oraz Credit Agricole.

Marża w wysokości 1,20% dostępna jest z kolei w następnych 4 bankach. Tak atrakcyjną wysokość marży ma Bank Citi Handlowy, a także ING, Nordea oraz BZ WBK. Kolejne banki oferują minimalne marże kredytu w zakresie od 1,29% do 2,75%.

Najniższe oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w Deutsche Banku

W zasadzie klasyfikacja banków jeżeli chodzi o nominalne oprocentowanie kredytu w olbrzymim stopniu pokrywa się z klasyfikacją pod kątem marży bankowej. Wynika to z faktu, iż ogromna większość banków - jako drugi po marży składnik oprocentowania nominalnego - stosuje tę samą stawkę WIBOR, a konkretnie 3-miesięczną stawkę pożyczek międzybankowych – WIBOR 3M. Tylko trzy banki (ING, BOŚ oraz BGŻ) stosują stawkę 6-miesięczną (WIBOR 6M). Wspomniany BGŻ daje ponadto swoim klientom możliwość wyboru pomiędzy stawką WIBOR 6M, a roczną stawką WIBOR 1Y. Nie zmienia to faktu, iż poszczególne stawki pożyczek różnią się poziomem w stopniu minimalnym.

Biorąc pod uwagę zarówno marżę, jak i oprocentowanie kredytu, najtańszy kredyt mieszkaniowy w złotych oferowany jest przez Deutsche Bank PBC. Drugim bankiem pod kątem wysokości oprocentowania kredytu jest Alior Bank. Na trzeciej i czwartej pozycji znajdują się zaś oferta dostępna w PKO oraz kredyt zaproponowany przez Credit Agricole (aktualna charakterystyka). Miejsca od 5 do 8 zajęły: Bank Citi Handlowy, BZ WBK, ING oraz Nordea.

Poniżej prezentujemy pełne zestawienie minimalnych marż oraz oprocentowania kredytów w PLN.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych – październik 2012

Tabela PLN - 10 2012

Celem obliczenia oprocentowania nominalnego przyjęto ujednolicone stawki pożyczek międzybankowych WIBOR z dnia 31 października 2012 roku: WIBOR 3M - 4,73%, WIBOR 6M - 4,72%, WIBOR 1Y - 4,72%.