KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Oprocentowanie kredytu w euro na październik 2012

FacebookTwitter

Willa Kredyty hipoteczne w euro z miesiąca na miesiąc tracą udział w rynku kredytowym w naszym kraju. Według najnowszego raportu AMRON-SARFIN podsumowującego rynek kredytów pod hipotekę nieruchomości w II kwartale 2012 roku, tylko co dwudziesty kredyt przeznaczony na zakup mieszkania udzielany jest w walucie Eurolandu. Tymczasem jeszcze rok wcześniej niemal co piąty kredyt na zakup mieszkania czy domu w naszym kraju przyznawany był właśnie w tej walucie.

Spadająca popularność kredytu hipotecznego w euro nie jest jednak wynikiem spadku jego atrakcyjności, co raczej obniżenia się jego dostępności. Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego spowodowały, że tylko niewielki procent klientów banków ma możliwość starania się o tego typu kredyt na zakup nieruchomości – zaważyły na tym między innymi rekomendacje dotyczące zasad obliczania zdolności kredytowej. Dodatkowo banki podkręciły wymagania dotyczące minimalnych dochodów netto, jakimi muszą wykazać się kredytobiorcy, aby móc uzyskać kredyt. Niejednokrotnie banki oferujące kredyty w euro wymagają, aby klient banku zarabiał miesięcznie kilkanaście tysięcy złotych netto!

Pomimo tego kredyt w euro należy do najatrakcyjniejszych na rynku kredytowym. Powodem tego są niskie stopy procentowe pożyczek bankowych w euro, w porównaniu z kredytami złotowymi. W niniejszym artykule prezentujemy, ile wynosi aktualnie minimalne oprocentowanie kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach.

Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych w walucie eurolandu

Na wstępie dobra wiadomość dla osób chcących starać się o kredyt w euro. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w tej walucie ostatnio wyraźnie się obniżyło. Wynika to z 2 powodów. Pierwszym jest łagodny spadek kursu euro w stosunku do złotego. Drugim jest wyraźne zmniejszenie poziomu stóp procentowych w Eurolandzie, wynikające między innymi z obniżki stóp dokonanej w lipcu przez Europejski Bank Centralny. W rezultacie spadających stóp procentowych w strefie euro stawka EURIBOR 3M – wykorzystywana przez większość naszych banków do ustalania stóp procentowych kredytów w EUR – wynosi 0.196%. Tymczasem jeszcze 6 miesięcy temu stawka EURIBOR 3M wynosiła 0,777%. Jeszcze korzystniej przedstawia się wysokość londyńskiej stawki LIBOR EUR 3M, wykorzystywanej przez 4 z 9 banków udzielających w naszym kraju kredytów w euro. Wynosi ona bowiem niespełna 0,11%. Efektem powyższych zjawisk są stosunkowo dawno nie widziane korzystne poziomy stawek procentowych kredytów w walucie europejskiej. Korzyści z finansowania w euro widać jeszcze bardziej jeżeli porównamy je z analogicznymi stawkami obecnie obowiązującymi dla ofert w złotych.

Aktualnie 8 banków oferuje w Polsce kredyt w EUR. Są to (w kolejności alfabetycznej) Alior Bank, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, mBank, Multibank, Polbank oraz Raiffeisen Bank. To nieco ponad jedna trzecia wszystkich banków detalicznych, które w naszym kraju zajmują się udzielaniem kredytów pod zastaw nieruchomości.

Który bank ma najtańszy kredyt hipoteczny w euro?

Spośród dostępnych ofert finansowania w euro, aktualnie najtańszy kredyt hipoteczny pod względem wysokości marży oraz oprocentowania dostać można w Raiffeisen Banku (zobacz aktualne wskaźniki i parametry tej oferty). Najniższa marża w EURO w banku Raiffeisen wynosi aktualnie 2,85%. Dodając do tego średnią stawkę EURIBOR (dla uproszczenia obliczeń oraz z powodu różnych algorytmów zmian stóp procentowych kredytów w różnych bankach przyjęliśmy, że średnia stawka EURIBOR 3M wynosi 0,28%) okazuje się, że nominalna stopa dla kredytu dla euro w tymże banku wynosi 3,13%. Pamiętać należy jednak o tym, że w Raiffeisen Banku marża może być powiększona o wartość z zakresu od 0,15% do 2,45% z tytułu podwyższonego ryzyka kredytowego banku - wynikać to może z braku polisy na życie czy z faktu zabezpieczenia hipoteką na nieruchomości należącej do osoby trzeciej.

Stosunkowo atrakcyjna cenowo jest również propozycja Deutsche Banku (sprawdź, jakie są aktualne parametry tej oferty). Marża kredytu w euro wynosi tu 3,20%, a nominalne oprocentowanie – z racji stosowania przez Deutsche Bank PBC stawki LIBOR EUR 3M – 3.31%, co sprawia, że oferta tego banku to jeden z najtańszych kredytów dostępnych aktualnie na rynku.

Korzystny kredyt w euro oferuje także BZ WBK (sprawdź jego obszerną charakterystykę) – w jego przypadku nominalna stopa procentowa wyniesie 3.41%, natomiast marża kredytowa to 3,30%. Warto wspomnieć, że nieliczna grupa stosunkowo dobrze sytuowanych finansowo klientów banków (tzw. grupa VIP) może uzyskać jeszcze tańszy kredyt w walucie Eurolandu, bowiem w dla tej grupy bank przygotował ofertę kredytową z minimalną marżą w wysokości 2,80%.

 

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w EUR – październik 2012

Tabela EUR 10 2012