KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt mieszkaniowy - oprocentowanie w lutym 2013 roku

FacebookTwitter

Kostki Jednym z najpowszechniejszych wskaźników wykorzystywanych do oceny atrakcyjności ofert kredytowych na zakup nieruchomości jest oprocentowanie kredytu mieszkaniowego. Okazuje się, że złotowe pożyczki na zakup nieruchomości w lutym 2013 roku, pomimo stosunkowo niewielkiej liczby promocji  (osoby zainteresowanie aktualnymi promocjami  odsyłamy do lutowego porównania), charakteryzują się coraz niższym poziomem tego wskaźnika.

W największym stopniu jest to efekt czterech następujących po sobie co miesiąc obniżek stóp procentowych przeprowadzonych przez RPP. Rezultat „gołębiego spojrzenia” Rady Polityki Pieniężnej ma swoje przełożenie na poziom stawek bazowych WIBOR. Przykładowo WIBOR 3M wynosi aktualnie 3,75%, natomiast WIBOR 6M jest o 0,05 punktu procentowego niższy, co pozwala na wysnucie przewidywań odnośnie dalszego obniżania stóp procentowych. Widać to wyraźnie, jeśli popatrzymy na parametry kredytowe z grudnia 2012, gdzie poziom WIBOR 3M sięgał 4,26%.

W jakim stopniu zatem spadek WIBOR wpłynął na oprocentowanie kredytów mieszkaniowych? Pokazuje to nasz ranking banków z najniższym kosztem hipotek.

Poniższe porównanie odnosi się do najniższego oprocentowania nominalnego oferowanego w każdym z banków. Pamiętać jednak należy, że o atrakcyjności kredytu wynikającej z wysokości tego parametru decyduje często kwota, wysokość wkładu własnego czy również skorzystanie z dodatkowych produktów banku w ramach tzw. cross-sellingu. Celem poznania rzeczywistego oprocentowania kredytów dla konkretnych jego parametrów sugerujemy użycie naszej porównywarki kredytowej.

Najtańszy kredyt mieszkaniowy - w złotych już od 4,65%

W przypadku kredytów złotowych najniższym nominalnym  oprocentowaniem charakteryzuje się kredyt mieszkaniowy Credit Agricole. Najniższa marża, jaką można w tym banku uzyskać wynosi 0,90%. W połączeniu z aktualną wartością rynkową WIBOR daje to wartość na poziomie 4,65%.

Tuż za Credit Agricole znajdują się 3 banki oferujące kredyt ze stopą procentową wynoszącą od 4,70%. Są to: Bank BGŻ, Citi Handlowy oraz Nordea Bank. Bank BGŻ ma co prawda nieco wyższą minimalną marżę wynoszącą 1%, ale za to niższy jest poziom stawki bazowej WIBOR z racji tego, iż BGŻ jako stawki referencyjnej używa wartości WIBOR 6M. Minimalna marża w Bankach Citi Handlowy oraz Nordea wynosi z kolei 0,95%.

W pierwszej piątce znalazł się także Bank Millennium, który aktualnie proponuje minimalną marżę na poziomie 0,99%. Stopa kredytu w Millennium, opartego stawkę bazową WIBOR 3M, wynosi więc 4,74%.

Jak zatem zmieniły się stopy procentowe w bankach? W porównaniu do naszego zestawienia z końca ubiegłego roku opublikowanego w zestawieniu na grudzień 2012 daje się zauważyć znaczące obniżenie stawek procentowych w bankach. W tej chwili aż 8 instytucji posiada kredyty mieszkaniowe z oprocentowaniem niższym od 5%, podczas gdy w grudniu próżno było szukać takich ofert. Aktualne porównanie banków pod kątem najniższych nominalnych stóp procentowych w poszczególnych bankach przedstawia poniższa tabela.

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w lutym 2013 – oferty w złotych

Tabela PLN 2/2013

Kredyt mieszkaniowy w euro - który najtańszy?

Aktualnie tylko siedem banków udziela kredytów w euro. Należą do nich: Alior Bank, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Bank, mBank, Multibank oraz Raiffeisen Polbank.

W którym banku jest najniższe oprocentowanie? Tutaj niewątpliwie najlepiej wypada Raiffeisen Polbank, który za sprawą swojej najnowszej promocji, oferuje kredyt z minimalną marżą marżą wynoszącą 2,99%. W efekcie, po dodaniu stawki bazowej EURIBOR 3M w wysokości 2,22%, minimalny poziom tego wskaźnika wyniesie w tym banku 3,21%.

Nominalne stopy procentowe obliczone zostały przy założeniu ujednoliconych stawek pożyczek międzybankowych WIBOR obowiązujących na rynku w dniu 22 lutego roku w następującej wysokości: WIBOR 3M - 3,75%, WIBOR 6M - 3,70%, EURIBOR 3M - 0,22%. Rzeczywista wysokość stawek bazowych WIBOR i EURIBOR w poszczególnych bankach może się nieznacznie różnić, co wynika ze uaktualniania stawek z różną częstotliwością bądź stosowania algorytmów uśredniania stawek bazowych.