KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Marże kredytów hipotecznych - LUTY 2012

FacebookTwitter

Lupa Ostatnie miesiące przyniosły nam sporo zmian w przepisach związanych z udzielaniem kredytów hipotecznych. Jeszcze w ubiegłym roku weszła w życie znowelizowana ustawa o kredytach konsumenckich, która swoim zasięgiem objęła między innymi kredyty mieszkaniowe do kwoty będącej równowartością nieco ponad 255 tysięcy złotych.

Jeszcze większe zmiany, w kontekście ich oddziaływania na produkty kredytowe, są efektem wprowadzenia w życie Rekomendacji SIII. W szczególności, wpłynęły one na zasady obliczania zdolności - zgodnie z nimi banki obliczają ten parametr na okres wynoszący maksymalnie 25 lat. Innymi słowy nawet, jeżeli będziemy chcieli uzyskać finansowanie na okres 30 czy 35 lat, to i tak musimy posiadać taką zdolność, jakbyśmy spłacali kredyt przez 25-letni okres.

Powyższe zmiany, jak również trudna sytuacja ekonomiczna, bardzo mocno wpłynęły na warunki udzielania kredytów na mieszkania czy domy w 2012 roku. Między innymi odnosi się to do oprocentowania takich kredytów. Spójrzmy zatem, jak kształtują się aktualnie ich kluczowe składowe, jakimi są marże kredytów hipotecznych, w szczególności jaką najniższą marżę można uzyskać w każdym z banków.

Marża kredytu hipotecznego w złotych

Generalnie można powiedzieć, że jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne w PLN marże są od dobrych kilku miesięcy ustabilizowane – najniższa marża bankowa wynosi średnio 1,3% i w zasadzie znajduje się na tym poziomie od połowy 2011 roku. Niemniej jednak, niektóre banki zaczęły już nieco bardziej ostrożnie podchodzić do kwestii finansowania zakupów nieruchomości – podwyżki marż kredytowych wprowadziły ostatnio między innymi DnB NORD, Credit Agricole czy Kredyt Bank. Są także i takie instytucje, które zdecydowały się na ruchy w przeciwnym kierunku – najtańszy kredyt hipoteczny pod względem marży oferuje aktualnie Deutsche Bank PBC, w którym minimalna wysokość tego składnika oprocentowania wynosi 0,8%, a co więcej, w myśl aktualnie obowiązującej promocji, przez pierwszy rok kredytowania marża wynosi 0%. Jedne z najtańszych hipotek znajdziemy też w Eurobanku, BZ WBK czy BGŻ – we wszystkich trzech minimalna marża kredytowa wynosi 0,99%.

Marża kredytu hipotecznego w euro

Znacznie gorzej jest natomiast z kredytami w euro – w tym przypadku z początkiem 2012 roku zaobserwowaliśmy znaczny, skokowy wzrost marż bankowych – średnia ich wysokość w październiku 2011 kształtowała się na poziomie 2,0% by w lutym 2012 roku wzrosnąć do niemal 3,5%. Wszystko wskazuje na to, iż z tą tendencją wzrostową w odniesieniu do kredytów w euro będziemy mieli do czynienia w kolejnych miesiącach 2012 roku. Najlepszy kredyt hipoteczny pod względem minimalnej marży znajdziemy w Deutsche Banku – tutaj marża kredytowa wynosi 2,1%. Stosunkowo tanie kredyty oferują także BZ WBK (marża minimalna to 2,15%) czy Nordea Bank (najniższa marża w tym banku to 2,40%).

Chcesz niską marżę - skorzystaj z dodatkowych usług lub produktów

Ciesząc się z wizji uzyskania taniego kredytu pamiętajmy jednak o jednym - w olbrzymiej większości przypadków korzyść w postaci obniżonej marży okupiona jest koniecznością skorzystania z innych produktów danego banku. Standardem w tym przypadku jest założenie rachunku bankowego i przelewanie na niego swojego comiesięcznego wynagrodzenia czy też wykupienie i aktywne użytkowanie karty kredytowej. Czasami do uzyskania najniższej marży konieczne jest także wykupienie jednego z produktów ubezpieczeniowych lub inwestycyjnych dostępnych w danym banku.

Najniższe marże kredytów hipotecznych – luty 2012 - porównanie

MKH 2/2012