KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Rodzaj kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
KREDYT HIPOTECZNY

Ranking kredytów hipotecznych

Latające domki W dziale "Ranking kredytów hipotecznych" zamieszczamy systematycznie aktualizowane porównanie kredytów zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości a przeznaczonych na zakup mieszkania lub domu. Naszym celem jest zaprezentowanie czytelnikom aktualnych informacji o najlepszych ofertach hipotecznych pod kątem atrakcyjności ich oprocentowania rzeczywistego RRSO (uwzględniającego zarówno oprocentowanie nominalne jak i opłaty okołokredytowe, w tym zwłaszcza koszty opłat prowizyjnych), wysokości standardowych i promocyjnych marż kredytów hipotecznych, jak również korzystnych warunków obniżenia prowizji kredytowej. W szczególności warto sprawdzić nasz ostatni ranking kredytów na sierpień - wrzesień 2016 przedstawiający najtańsze kredyty mieszkaniowe.

Ranking kredytów hipotecznych - sierpień 2016

LiczeniePrzedstawiony równo rok temu ranking kredytów hipotecznych za sierpień 2015 wykazał, że najtańsze kredyty charakteryzują się oprocentowaniem nominalnym bliskim 3%. Tak korzystne wartości oprocentowania wynikały nie tylko z utrzymujących się od dłuższego czasu wyjątkowo niskich stóp procentowych ale także, z powodu relatywnie niskich marż bankowych będących – obok stawek WIBOR – jednym z dwóch kluczowych czynników determinujących wysokość oprocentowania kredytów w naszym kraju.

Od grudnia zeszłego roku sytuacja na rynku kredytów zmieniła się jednak diametralnie, przede wszystkim z powodu wprowadzenia podatku bankowego, czego skutkiem pośrednim było między innymi wprowadzenie podwyżek marż kredytowych. Innego rodzaju zmianą, która niektórym kredytobiorcom mocno utrudniła uzyskanie kredytu na mieszkanie w banku, było podwyższenie minimalnego wymaganego przez banki wkładu własnego do 15% wartości nieruchomości.

Jak zatem po wspomnianych powyżej zmianach wygląda aktualna lista najkorzystniejszych kredytów mieszkaniowych? Oto ranking za sierpień 2016.

Ranking kredytów hipotecznych - sierpień 2015

Dom (c) Andrey Popov FotoliaOd czasu naszego poprzedniego zestawienia, które opublikowaliśmy w artykule rankingu kredytów hipotecznych na marzec 2015, rynek kredytowy odnotował kilka znaczących zmian. Jedną z najważniejszych było sfinalizowanie transakcji przejęcia Banku BGŻ przez BNP Paribas. Nowa marka, działająca pod nazwą BGŻ BNP Paribas, od dobrych kilku tygodni funkcjonuje już na rynku.

Warto także zwrócić uwagę na rosnący w ostatnim kwartale trend sprzedaży kredytów zabezpieczonych hipoteką. Z analiz opublikowanych przez AMRON-SARFiN wynika, że w II kwartale 2015 roku sprzedaż kredytów hipotecznych przełamała tendencję spadkową obserwowaną w trakcie kilku ostatnich kwartałów. Zanotowano zwiększenie liczby udzielanych kredytów o 2% w stosunku do analogicznego kwartału roku ubiegłego. O 5% wzrosła także wartość przyznanych środków pieniężnych w ramach kredytowania.

Ponadto na uwagę zasługuje stabilizacja oprocentowania kredytów, przede wszystkim za sprawą niemal nie zmieniających się stawek pożyczek międzybankowych WIBOR.

Przypatrzmy się zatem, jak w powyższej sytuacji wygląda lista najtańszych ofert. Oto ranking kredytów hipotecznych na sierpień 2015 roku.

Ranking kredytów hipotecznych – marzec 2015

Ranking © Rob FotoliaMarzec 2015 roku to dla posiadaczy kredytów w złotych miesiąc bez wątpienia korzystny. Przede wszystkim za sprawą posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, która 4 marca zdecydowała o znacznej redukcji stóp procentowych. Obniżka stóp o 50 punktów bazowych sprawiła, że stopa referencyjna wynosi obecne 1,50%, i tym samym osiągnęła historyczne minimum.

Jak obniżka stóp wpłynęła na finansowanie zakupu nieruchomości? Otóż oprocentowanie kredytów ustalane jest jako suma marży oraz stawki bazowej WIBOR. Ta ostatnia – ustalana na rynku międzybankowym - podlega wyraźnemu wpływowi decyzji RPP. Toteż stawki WIBOR już w kilka dni po decyzji Rady o obniżkach stóp obniżyły się do poziomu nigdy wcześniej nie notowanego – wskaźnik WIBOR 3M, który jest najczęściej stosowaną w bankach składową oprocentowania kredytów złotowych, wynosi aktualnie 1,65%.

Powyższe zmiany na rynku finansowym, chcąc nie chcąc, musiały zaowocować znacznie korzystniejszymi parametrami spłaty zobowiązania finansowego przez obecnych kredytobiorców, ale i lepszymi warunkami kredytowania, które oferowane są nowym klientom.

Niniejszy ranking kredytów mieszkaniowych na marzec 2015 przedstawia, jak kształtują się marże bankowe, oprocentowanie, jak również wysokość rat w poszczególnych bankach detalicznych.

Ranking kredytów hipotecznych - grudzień 2014

Młodzi w mieszkaniuGrudzień jest miesiącem, który charakteryzuje się z reguły mniejszym zainteresowaniem zakupami nieruchomości. Nie ma w tym nic dziwnego, wszakże wraz ze zbliżaniem się okresu bożonarodzeniowego coraz mocniej zaabsorbowani jesteśmy przygotowaniami do świąt, jednocześnie odsuwając w czasie podjęcie tak istotnych dla naszej przyszłości decyzji, jak kupno mieszkania bądź domu i związane z tym poszukiwanie odpowiedniego kredytu hipotecznego.

Z drugiej jednak strony pewna część klientów pod koniec grudnia nasiliła poszukiwania odpowiedniego kredytu, mając świadomość, że od 1 stycznia 2015 roku trzeba będzie posiadać znacznie wyższy wkład własny, będący warunkiem uzyskania kredytu (szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule Kredyty hipoteczne 2015 - przygotuj wyższy wkład własny).

Grudniowy ranking kredytów mieszkaniowych pokazuje, że większość banków nie zmodyfikowała swoich ofert kredytowych. W efekcie bardzo niewiele instytucji zdecydowało się na wprowadzenie istotnych zmian w warunkach pożyczania. Jednak pomimo tak małej aktywności banków w grudniu, lista instytucji oferujących najtańsze kredyty hipoteczne uległa modyfikacji.

Jak zatem wygląda sytuacja na rynku kredytowym na koniec 2014 roku? Oto nasze grudniowe porównanie najlepszych ofert.

Ranking kredytów hipotecznych - listopad 2014

PodarekJesień jest tradycyjnie okresem lekkiego, powakacyjnego ożywienia na rynku kredytowym. W bieżącym roku jest to jednak ożywienie połowiczne, przede wszystkim związane ze znacznym wzrostem zainteresowania zakupami nieruchomości wśród potencjalnych kredytobiorców. Istotnie, już dawno nie było takiego ruchu w biurach pośrednictwa czy u deweloperów, jak tej jesieni (inną kwestią jest znacznie większa świadomość kupujących, a co za tym idzie – wybredność w trakcie podejmowania decyzji o wyborze nieruchomości). Nie trzeba chyba nadmieniać, że część osób planuje sfinansować zakupy za pomocą kredytu mieszkaniowego…

Niestety, w ślad za większym zainteresowaniem kredytami wśród klientów, nie idzie w parze szczególnie intensywna chęć banków do promowania swoich kredytów hipotecznych poprzez obniżki marży, prowizji czy też innych parametrów kredytowych. Nie znaczy to jednak, że obecnie na rynku nie ma żadnych obniżek – kilka banków aktywnie promuje swoje oferty, żeby wymienić chociażby Eurobank czy Deutsche Bank Polska. Ponadto, od czasu, gdy opublikowaliśmy ostatni ranking kredytów hipotecznych opublikowany we wrześniu bieżącego roku, rynek tych produktów bankowych przeszedł pewne zmiany, na które warto zwrócić uwagę.

Zatem, zanim przedstawimy najlepsze kredyty hipoteczne w listopadzie 2014 roku, sprawdźmy, jakie nastąpiły zmiany, które zaciążyły na wynikach niniejszego rankingu kredytowego.

Ranking kredytów hipotecznych – wrzesień 2014

Dom na dłoni ©denphumi Fotolia.com Wrzesień z reguły jest okresem nieco większej aktywności banków, jeśli chodzi o hipoteki i promocyjne akcje z nimi związane. Ne oznacza to wszak wcale, że okres wakacyjny był w bankach czasem zupełnego zastoju w promowaniu swoich produktów – wypada chociażby w tym miejscu przypomnieć o Deutsche Banku, który w lipcu wprowadził atrakcyjniejsze warunki oferowanych przez siebie hipotek. Również Bank PKO BP powrócił do bardziej aktywnego propagowania informacji o swoich usługach proponując swoim klientom między innymi promocyjny kredyt z obniżoną marżą w pierwszym roku spłaty zobowiązania finansowego.

Dodać w tym miejscu należy, że w chwili obecnej osoby poszukujące źródła pieniędzy na sfinansowanie zakupu nieruchomości praktycznie skazane są na oferty w polskich złotych. Wynika to z faktu wprowadzenia pewnych zmian prawnych w systemie bankowym. Otóż, od 1 lipca 2014 roku Ci klienci banków, którzy otrzymują wynagrodzenie w złotówkach, nie mają możliwości dostania kredytu walutowego. Takie oferty mogą otrzymać tylko i wyłącznie osoby zarabiające w danej walucie obcej.

Tymczasem wróćmy do ofert przygotowanych przez banki i sprawdźmy, który z nich posiada we wrześniu najtańszy kredyt hipoteczny. Oto nasz ranking kredytów mieszkaniowych na wrzesień 2014 roku.

Kredyt hipoteczny - ranking na sierpień 2014

Klucze na tle domu Lato jest tradycyjnie okresem relatywnego zastoju, jeżeli chodzi o zmiany w warunkach prezentowanych przez banki ofert kredytowych. Wynika to przede wszystkim z ustabilizowanego popytu na te produkty w trakcie pory urlopowo-wakacyjnej, będącego konsekwencją większego zainteresowania wakacyjnymi wojażami, aniżeli poszukiwaniem odpowiedniego, korzystnego kredytu pod zastaw mieszkania czy domu.

Nie można jednak powiedzieć, że okres letni nie przyniósł żadnych wydarzeń bezpośrednio wpływających na rynek kredytowy w naszym kraju. W tym kontekście należałoby wspomnieć o bodaj najbardziej zasadniczej zmianie, przed którą stanęli kredytobiorcy planujący uzyskać kredyt w euro – od 1 lipca 2014 kredytobiorcy mogą dostać kredyt wyłącznie w takiej walucie, w jakiej osiągają dochody. Innymi słowy: jeżeli twoja pensja wypłacana jest w złotówkach, tu możesz się starać tylko o hipotekę w złotych, jednocześnie nie mając szans na kredyt w euro czy w jakiejkolwiek innej walucie obcej.

Powyższa zmiana w zasadach udzielania kredytów sprawia, że przytłaczająca większość Polaków, planująca zakup mieszkania na kredyt, zainteresowana jest obecnie jedynie finansowaniem w złotych. Ponieważ poprzedni ranking kredytów hipotecznych publikowaliśmy na przełomie czerwca i lipca 2014 roku, przyszła więc pora na wskazanie, który bank aktualnie posiada w swojej ofercie najlepszy kredyt hipoteczny udzielany w złotówkach. Oto więc nasz ranking najtańszych kredytów na sierpień 2014 roku.

Ranking kredytów hipotecznych – czerwiec 2014

Domek w dłoniach © RFsole - Fotolia.comPrzełom wiosny i lata to okres, w którym kredyty na cele mieszkaniowe cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiosenno-letnia aura nie tylko stymuluje nas do większej aktywności oraz podejmowania ważnych życiowych decyzji, ale ważna jest również z tego względu, iż jest to dobry moment na rozglądanie się za nieruchomościami. Dotyczy to zwłaszcza domów, w przypadku których zwykle właśnie na wiosnę lub latem podejmujemy kluczowe decyzje zarówno o kupnie gotowego budynku, jak i o rozpoczęciu budowy wymarzonego domu.

Od czasu opublikowania naszego kwietniowego rankingu kredytów hipotecznych minęło 2 miesiące. Wiele się w związku z tym mogło zmienić w układzie sił pomiędzy poszczególnymi instytucjami bankowymi oferującymi kredyt na mieszkanie, czy dom. Pora więc sprawdzić, jak w czerwcu 2014 roku wyglądał ranking najlepszych kredytów hipotecznych przeznaczonych na zakup mieszkania lub domu.

Strona 1 z 6