KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest najważniejszym parametrem kredytowym charakteryzującym koszty zobowiązania zaciąganego w banku zarówno na zakup nieruchomości mieszkalnej czy działki, jak i na budowę domu lub jego remont. W naszym systemie bankowym większość kredytów charakteryzuje się oprocentowaniem bazującym na stopach pożyczek międzybankowych oraz marży banku.

Niniejszy dział zawiera zestawienia przedstawiające nominalne oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz minimalną marżę dostępną w bankach oferujących tego typu instrumenty finansowe. Gorąco zachęcamy zwłaszcza do przeczytania naszego aktualnego porównania oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Zawarte w tym miejscu dane dotyczą banków detalicznych działających na terenie całego kraju.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych – luty 2015

Latające domkiOferowane w bankach detalicznych kredyty hipoteczne dla klientów indywidualnych okres najwyższej popularności mają już za sobą, Skończyły się czasy lawinowego wzrostu popytu na mieszkania – a ten ograniczony popyt dodatkowo spowodowany jest znacznie bardziej ostrożnym podejściem klientów do starań o wsparcie finansowe w banku. Wpływ na rynek tych produktów wywiera zapewne także niekorzystna sytuacja posiadaczy kredytów hipotecznych we frankach – huśtawka kursu franka odsłoniła wiele słabości tego instrumentu, jakim jest kredyt walutowy– a w konsekwencji spowodowała znaczny spadek zaufania do banków.

Banki mają nadzieję, że w 2015 roku około 170 000 klientów skorzysta z ich instrumentów kredytowych, co oznacza niższą sprzedaż nawet w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to odnotowania tylko 174 000 nowych umów kredytowych, jednocześnie daleko tym szacunkom do 2011 roku, kiedy to banki sprzedały 249 000 kredytów na cele mieszkaniowe.

Pomimo pesymistycznych nastrojów panujących aktualnie na rynku tych instrumentów w złotych, ich oprocentowanie jest korzystniejsze niż przed kilku laty, głównie z powodu niskich stóp procentowych panujących w naszym kraju. Oto porównanie banków zestawiające najniższe oprocentowanie kredytów w lutym 2015.

Kredyt hipoteczny - oprocentowanie na listopad 2013

Domki Dla większości kredytobiorców oprocentowanie kredytów hipotecznych jest najważniejszym parametrem decydującym o tym, czy dany kredyt uznawany jest za korzystny. Nic więc dziwnego, że w poszukiwaniu najlepszego kredytu na mieszkanie czy budowę domu próbują oni wyszukiwać te produkty, które charakteryzują się najniższym poziomem tego parametru.

Aby ułatwić im dokonanie wyboru od pewnego czasu publikujemy zestawienia minimalnych marż obowiązujących w każdym z banków oraz najniższego nominalnego oprocentowania kredytu będącego sumą minimalnej marży oraz obowiązujące stawki pożyczek międzybankowych WIBOR.

Zdecydowaliśmy się przedstawić tylko i wyłącznie oprocentowanie kredytów hipotecznych złotowych, jako że kredyty mieszkaniowe w euro stały się marginalnymi produktami bankowymi, udzielanymi praktycznie tylko klientom osiągającym dochody w euro. W dodatku na palcach jednej ręki można policzyć te banki, które nie wycofały się jeszcze z finansowania zakupu nieruchomości kredytem w walucie europejskiej.

Kredyt mieszkaniowy - oprocentowanie w lutym 2013 roku

Kostki Jednym z najpowszechniejszych wskaźników wykorzystywanych do oceny atrakcyjności ofert kredytowych na zakup nieruchomości jest oprocentowanie kredytu mieszkaniowego. Okazuje się, że złotowe pożyczki na zakup nieruchomości w lutym 2013 roku, pomimo stosunkowo niewielkiej liczby promocji  (osoby zainteresowanie aktualnymi promocjami  odsyłamy do lutowego porównania), charakteryzują się coraz niższym poziomem tego wskaźnika.

W największym stopniu jest to efekt czterech następujących po sobie co miesiąc obniżek stóp procentowych przeprowadzonych przez RPP. Rezultat „gołębiego spojrzenia” Rady Polityki Pieniężnej ma swoje przełożenie na poziom stawek bazowych WIBOR. Przykładowo WIBOR 3M wynosi aktualnie 3,75%, natomiast WIBOR 6M jest o 0,05 punktu procentowego niższy, co pozwala na wysnucie przewidywań odnośnie dalszego obniżania stóp procentowych. Widać to wyraźnie, jeśli popatrzymy na parametry kredytowe z grudnia 2012, gdzie poziom WIBOR 3M sięgał 4,26%.

W jakim stopniu zatem spadek WIBOR wpłynął na oprocentowanie kredytów mieszkaniowych? Pokazuje to nasz ranking banków z najniższym kosztem hipotek.

Kredyt hipoteczny - oprocentowanie na grudzień 2012

Obliczenia Dwa ostatnie miesiące to dobry okres dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Dobry przede wszystkim dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie z rzędu zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. Nie są to w żaden sposób spektakularne obniżki (za każdym razem stopy procentowe były redukowane o 25 punktów bazowych, czyli 0,25 punktu procentowego). Ale w efekcie powyższych obniżek podstawowa stopa procentowa wynosi już nie 4,75%, jak przed dwoma miesiącami, ale 4,25 procent.

Dokonana przez RPP obniżka stóp procentowych ma oczywiście swoje przełożenie na oprocentowanie kredytu hipotecznego udzielanego przez banki, a w konsekwencji także na wysokość miesięcznych rat kredytu, jakie należne są bankowi.  Okazuje się, że w przypadku, gdy kredytobiorca posiada kredyt na kwotę 300 000 złotych zaciągnięty na 30 lat, taki spadek stóp procentowych powoduje – zgodnie z wynikami obliczeń naszego przelicznika raty kredytu (link) generującego harmonogram spłaty - zmniejszenie raty o niemal 99 złotych.

Niższe stopy procentowe powinny także wlać więcej optymizmu w serca osób, które dopiero planują uzyskać środki bankowe na kupno mieszkania czy domu. Właśnie z myślą o przyszłych uczestnikach rynku kredytowego przygotowaliśmy grudniowe porównanie oprocentowania kredytu hipotecznego w złotych.

Kredyty hipoteczne - oprocentowanie na październik 2012

Ołówek Bez cienia wątpliwości kredyty hipoteczne w złotych stanowią dominującą formę obecnie udzielanych pożyczek bankowych na zakup mieszkania czy budowę domu. Jak wynika z ostatnich analiz rynku produktów bankowych, niemal 95 procent wszystkich kredytów mieszkaniowych udzielonych w II kwartale 2012 roku stanowiły właśnie kredyty w naszej rodzimej walucie.

Kredyty walutowe są w zdecydowanym odwrocie, co jest wynikiem dosyć restrykcyjnych rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, ograniczających szanse na uzyskanie kredytu przeciętnie zarabiającym klientom banków. Z drugiej strony same banki uzależniają przyznanie kredytów walutowych, takich jak np. kredyty w euro, od posiadania wysokich dochodów. Większość banków oferujących kredyty hipoteczne w euro wymaga od klientów, aby wykazywali się dochodami miesięcznymi netto często znacznie przekraczającymi 10 000 złotych. W efekcie - pomimo niskiego oprocentowania kredytów w euro - trudno tego typu kredyt dostać.

Nic więc dziwnego, że uwaga większości kredytobiorców aktualnie skupiona jest na staraniach o uzyskanie kredytu mieszkaniowego w złotych. Banki podążają tym tropem, od czasu do czasu starając się nakłonić klientów do skorzystania właśnie z ich kredytu, stąd też organizowane są promocje kredytowe, objawiające się obniżeniem marży kredytowej lub rezygnacją z pobierania prowizji.

W niniejszym artykule porównujemy oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych, w którym to porównaniu klasyfikujemy banki komercyjne pod kątem minimalnej marży kredytu złotowego oraz jego nominalnego oprocentowania.

Oprocentowanie kredytu w euro na październik 2012

Willa Kredyty hipoteczne w euro z miesiąca na miesiąc tracą udział w rynku kredytowym w naszym kraju. Według najnowszego raportu AMRON-SARFIN podsumowującego rynek kredytów pod hipotekę nieruchomości w II kwartale 2012 roku, tylko co dwudziesty kredyt przeznaczony na zakup mieszkania udzielany jest w walucie Eurolandu. Tymczasem jeszcze rok wcześniej niemal co piąty kredyt na zakup mieszkania czy domu w naszym kraju przyznawany był właśnie w tej walucie.

Spadająca popularność kredytu hipotecznego w euro nie jest jednak wynikiem spadku jego atrakcyjności, co raczej obniżenia się jego dostępności. Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego spowodowały, że tylko niewielki procent klientów banków ma możliwość starania się o tego typu kredyt na zakup nieruchomości – zaważyły na tym między innymi rekomendacje dotyczące zasad obliczania zdolności kredytowej. Dodatkowo banki podkręciły wymagania dotyczące minimalnych dochodów netto, jakimi muszą wykazać się kredytobiorcy, aby móc uzyskać kredyt. Niejednokrotnie banki oferujące kredyty w euro wymagają, aby klient banku zarabiał miesięcznie kilkanaście tysięcy złotych netto!

Pomimo tego kredyt w euro należy do najatrakcyjniejszych na rynku kredytowym. Powodem tego są niskie stopy procentowe pożyczek bankowych w euro, w porównaniu z kredytami złotowymi. W niniejszym artykule prezentujemy, ile wynosi aktualnie minimalne oprocentowanie kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach.