KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Ranking pożyczek hipotecznych – styczeń 2014

FacebookTwitter

Bilon Z początkiem 2014 roku nastąpiły znaczące zmiany w kredytach udzielanych przez funkcjonujące w naszym kraju banki. W dużej mierze są one rezultatem wprowadzenia znowelizowanej Rekomendacji S, która między innymi narzuciła bankom obowiązek udzielania kredytów maksymalnie na 35 lat. Inną ważną zmianą jest zalecenie, aby banki wycofały się z udzielania kredytów bez wpłaty własnej – od 2014 roku kredyt taki można uzyskać wyłącznie pod warunkiem posiadania wkładu własnego w wysokości co najmniej 5% wartości nieruchomości. W końcu, co powinno ucieszyć wielu kredytobiorców, liberalizacji uległy zasady obliczania zdolności kredytowej.

Jednak powyższe modyfikacje w zasadach przyznawania kredytów zabezpieczonych hipoteką w gruncie rzeczy w największym stopniu dotyczą kredytów na zakup nieruchomości. Natomiast pożyczka hipoteczna – jako instrument bankowy udzielany na znacznie krótszy niż 35 lat okres czasu oraz bardziej restrykcyjne kryteria wkładu własnego – w zasadzie powyższym zmianom się wymknęła.

Jednak z racji faktu, iż poprzedni ranking pożyczek publikowany był w pierwszym kwartale 2013 roku, postanowiliśmy przeanalizować, w którym banku oferowana jest najlepsza pożyczka hipoteczna w styczniu 2014.

Kryteria rankingowe portalu Kred.pl

W naszych rankingach banków podstawowym kryterium szeregującym najlepsze oferty jest oprocentowanie rzeczywiste RRSO – parametr ten bierze pod uwagę nie tylko marżę bankową, ale również pozostałe opłaty okołokredytowe, takie jak między innymi prowizja kredytowa. Poza oprocentowaniem rzeczywistym w naszym rankingu uwzględniam jednak także poziom marży, wysokość prowizji czy wysokość miesięcznej raty pożyczki. Przy opracowywaniu rankingu przyjęliśmy następujące założenia: pożyczka zaciągana jest na kwotę 50 000 PLN. Zabezpieczenie pożyczki to nieruchomość mieszkalna (dom lub mieszkanie) o wartości wynoszącej 300 000 złotych. Okres spłaty to 10 lat, przy czym spłacana jest ona w ratach równych. Natomiast wiek kredytobiorcy wynosi 30 lat.

Najtańsza pożyczka hipoteczna w styczniu 2014

Najlepsza pożyczka hipoteczna oferowana jest obecnie w Banku Citi Handlowym. Marża tej oferty wynosi 2,90%, co w połączeniu ze stosowaną w tym przypadku stawką pożyczek międzybankowych WIBOR 3M (2,71%) daje oprocentowanie nominalne w wysokości 5,61%. Uzyskanie pożyczki w Citi Handlowym wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji w wysokości 1% kwoty pożyczki (co w przypadku pożyczki na kwotę 50 tysięcy złotych wyniesie 500 PLN). W efekcie daje to oprocentowanie rzeczywiste RRSO w wysokości równej 5,98%. Przy rozłożeniu tej spłaty na 10 lat w równych ratach pożyczka w Citi Handlowym charakteryzować się będzie miesięczną ratą w wysokości wynoszącej 545 złotych.

Które banki jeszcze na podium?

Druga lokatę zajęła pożyczka w Raiffeisen Polbank. W tym przypadku oprocentowanie rzeczywiste wynosi 6,58% (marża wynosi 3.45%), a rata w skali miesiąca wynosić będzie 559 złotych. Plusem tej oferty jest brak prowizji, choć z drugiej strony brak prowizji zniweluje wycena nieruchomości – jej koszty to 500 złotych. Na trzeciej pozycji znalazła się pożyczka BPH. W tym przypadku oprocentowanie RRSO to 6,81% (przy marży wynoszącej 3,25%). Prowizja wyniesie 2,9% wartości pożyczki – oznacza to konieczność zapłacenia 1450 złotych za jej uruchomienie). Miesięczna rata to z kolei 554 złote.

Ranking pożyczek hipotecznych

W poniższej tabeli zaprezentowaliśmy pełne porównanie najlepszych pożyczek aktualnie oferowanych w bankach komercyjnych.

Zest 01/2014