KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Ranking ofert pożyczkowych – kwiecień 2014

FacebookTwitter

Stos banknotów Od dłuższego już czasu pożyczki hipoteczne postrzegane są jako korzystne cenowo rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujemy zdobyć środki finansowe na inny cel, aniżeli zakup mieszkania czy budowa domu. Oprocentowanie pożyczek jest bowiem zdecydowanie niższe, niż w przypadku kredytów gotówkowych, a faktyczne cele, na które można przeznaczyć środki pieniężne są analogiczne (zainteresowanych możliwym przeznaczeniem tego instrumentu kredytowego odsyłamy do naszego poradnika poświęconego pożyczce hipotecznej. Ich wadą w stosunku do kredytów gotówkowych jest wymóg zabezpieczenia za pomocą ustanowienia hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości. Ale to co jest wadą dla klienta banku, jest jednocześnie korzyścią dla banku, która to korzyść rekompensowana jest klientowi znacznie niższym poziomem oprocentowania.

Jak wspomniane oprocentowanie kształtuje się obecnie? Ponieważ nasze poprzednie zestawienie ofert tego typu opublikowane było w styczniu, postanowiliśmy sprawdzić, który bank aktualnie zaoferuje najlepsze warunki.

Metodologia rankingu

Założenia naszego rankingu ą następujące: kredytobiorca w wieku 30 lat stara się o pożyczkę hipoteczną w kwocie 50 000 złotych, zabezpieczeniem hipotecznym jest nieruchomość mieszkalna, której szacunkowa wartość wynosi 300 tysięcy złotych, spłata i ma być rozłożona na 10 lat, a miesięczne raty mają być spłacane w systemie rat równych.

Porównanie pożyczek dostępnych w bankach oparto o następujące kryterium rankingowe: o kolejności banków posiadających w ofercie pożyczkę o podanych powyżej parametrach decyduje wysokość oprocentowania rzeczywistego (RRSO). Jest to parametr najpełniej opisujący całkowite koszty zobowiązania, bo oprócz oprocentowania nominalnego (marża + wskaźnik WIBOR) uwzględnia także różne opłaty okołokredytowe, takie jak na przykład prowizja kredytowa.

Najlepsza pożyczka hipoteczna

Biorąc pod uwagę powyższe założenia najkorzystniejszą pożyczkę pod względem wysokości oprocentowania RRSO uzyskamy obecnie w Banku Citi Handlowy. Oprocentowanie w tym banku kształtuje się następująco: oprocentowanie nominalne wynosi 5,62% (składa się na nie marża banku w wysokości 2,90% a także stawka  WIBOR 3M w wysokości 2,72%); oprocentowanie rzeczywiste (uwzględniające między innymi prowizję w wysokości 1 procenta) wynosi natomiast 6,00 %.

Pozostałe tanie pożyczki

Drugie miejsce przypadło bankowi Raiffeisen Polbank. W tym przypadku zobowiązanie na kwotę równą 50 000 złotych będzie charakteryzować się oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie 6,53%. Marża wynosi 3,40%. Atutem tego rozwiązania jest brak prowizji. Miesięczna rata wyniesie natomiast 558 złotych.

Trzecia lokata przypadła ofercie w Banku BPH. Charakteryzuje się ona oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie 6,83% (na co składa się między innymi marża w wysokości 3,25% oraz prowizja wynosząca 2,90% ). Miesięczna rata kształtować się będzie na poziomie 554 złotych.

Ranking pożyczek hipotecznych

Zest 04/2014