KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Porównanie pożyczek hipotecznych na luty 2013

FacebookTwitter

Bilon Od momentu, gdy opublikowaliśmy nasz poprzedni ranking pożyczek hipotecznych rynek bankowy doświadczył dosyć istotnych zmian. W szczególności zmiany tez związane były z wyraźnym spadkiem, jakiemu uległo oprocentowanie kredytów hipotecznych na nieruchomości.

Dlaczego oprocentowanie kredytów ulega obniżeniu? Wynika to z ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która już trzykrotnie w ciągu ostatnich 3 miesięcy obniżała stopy procentowe. W rezultacie, od czasu publikacji poprzedniego porównania stopa referencyjna uległa obniżeniu aż o 0,75 punktów procentowych. Co ciekawe, to najprawdopodobniej jeszcze nie koniec cyklu obniżek stóp – eksperci są zdania, że posiedzenie RPP w lutym 2013 przyniesie dalsze obniżki tych wskaźników, a w konsekwencji także i oprocentowania produktów hipotecznych.

Nie będzie więc zaskoczeniem stwierdzenie, że podobnie jak oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, tak i oprocentowanie pożyczek pod hipotekę uległo istotnemu obniżeniu. Popatrzmy zatem na lutowy ranking pożyczek i sprawdźmy, gdzie można aktualnie znaleźć najtańsze pożyczki hipoteczne przeznaczone na dowolny cel.

Najlepsza pożyczka hipoteczna

Lutowy ranking otwiera pożyczką hipoteczna w Citi Handlowym. Nasza modelowa pożyczka na kwotę 50 tysięcy złotych zaciągnięta na 10 lat da w tym przypadku miesięczną ratę w wysokości 573 złote. Marża w Citi Handlowym kształtuje się na poziomie 2,70%, natomiast prowizja banku w tym przypadku wynosi 1% (jest to prowizja promocyjna, związana z posiadaniem rachunku w Citi Handlowym zasilanego wynagrodzeniem oraz skorzystaniem z jeszcze jednego produktu banku). Standardowa wysokość prowizji kredytowej wynosi bowiem w tym banku 2%. Oprocentowanie nominalne tego produktu (po zsumowaniu wysokości marży oraz aktualnej stawki WIBOR 3M) wynosi więc 6,70%, a oprocentowanie rzeczywiste RRSO tej oferty (uwzględniające inne opłaty okołokredytowe) wynosi 7,15%. Warto przypomnieć, że pożyczka w Citi Handlowym była także triumfatorem naszego październikowego rankingu, z tą różnicą, że ze względu na obowiązujące wtedy wyższe oprocentowanie, rata pożyczki w tym banku była o 20 złotych wyższa.

Pozostałe tanie pożyczki

Drugie miejsce w niniejszym zestawieniu najtańszych ofert zajął ING. Miesięcznie, w przypadku skorzystania z tej propozycji, trzeba będzie płacić ratę w wysokości niespełna 581 złotych. Prowizja to w tym przypadku 2,20%. Oprocentowanie rzeczywiste (RRSO) tego produktu to 7,91, na co składa się między innymi marża w wysokości 3,00%.

Na najniższym podium lutowego rankingu pożyczek pod hipotekę stanął Raiffeisen Polbank. Ta niedawno utworzona marka, będąca wynikiem fuzji pomiędzy Raiffeisen Bank Polska oraz Polbank EFG, zaproponowała promocyjną pożyczkę z marżą w wysokości 3,45%. Miesięczna rata wyniesie nieco ponad 592 złote, a jej oprocentowanie rzeczywiste to 7,95%. Atutem promocyjnej oferty w Raiffeisen Polbank jest brak konieczności uiszczenia prowizji bankowej.

Lutowe zestawienie pożyczek znaleźć można w poniższej tabeli.

Ranking pożyczek hipotecznych

Zest 02/2013

Przedstawione powyżej porównanie opracowano na podstawie następujących założeń: wartość nieruchomości obciążonej hipoteką: 300 000 złotych, pożyczana kwota: 50 000 złotych, okres spłaty: 10 lat, wiek najstarszego pożyczkobiorcy: 30 lat, rodzaj rat: raty równe.

Podstawowym kryterium niniejszego zestawienia jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO), która uwzględnia całkowity koszt pożyczki (kwota odsetek oraz wszystkich wymaganych przez banki opłat okołokredytowych - prowizji, wymaganych ubezpieczeń, warunków skorzystania z określonych ofert pakietowych, itd). Z tego powodu oferta  z niższą wysokością miesięcznej raty może być na dalszej pozycji w niniejszym rankingu.