KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego przy działalności gospodarczej?

FacebookTwitter

Podpisywanie dokumentu Działalność gospodarcza, a więc prowadzenie firmy na własny rachunek, bez względu na to, czy jest to jednoosobowa firma, czy też przedsiębiorstwo zatrudniające większą ilość pracowników, jest pewnym utrudnieniem, jeżeli chodzi o starania o kredyt hipoteczny.

Banki bowiem znacznie bardziej łaskawym okiem patrzą na osoby posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony czy nawet określony, niż na tych kredytobiorców, którzy podjęli ryzyko gospodarcze. Wynika to z przekonania tych instytucji o większej stabilności zatrudnienia i dochodów, aniżeli w przypadku osób, którym przyszło prowadzić firmę w warunkach konkurencyjnej gospodarki.

Jednakże sytuacja potencjalnych kredytobiorców prowadzących firmę nie jest aż tak beznadziejna, jakby na pierwszy rzut oka mogło się wydawać. Muszą one spełnić kilka kluczowych warunków, aby mogły ze spokojem podejść do starań o kredyt mieszkaniowy czy jakikolwiek inny kredyt pod hipotekę. W niniejszym poradniku koncentrujemy się na najważniejszych kwestiach, które mogą przybliżyć osoby prowadzące działalność do skutecznego uzyskania kredytu.

Okres prowadzenia działalności gospodarczej

To kluczowy warunek, który daje szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego dla firm. Banki wymagają, aby osoba prowadząca firmę mogła wykazać się co najmniej kilkumiesięcznym okresem prowadzenia własnej działalności. W większości banków warunkiem minimum jest to, abyśmy prowadzili nieprzerwaną działalność przez przynajmniej 12 lub 24 miesięcy, choć są od tej zasady wyjątki, zarówno in plus jak i in minus. Znajdziemy bowiem takie instytucje, które zadowolą się 6-cio miesięcznym okresem działalności gospodarczej, ale są też i takie, które wymagają aż 5-letniego prowadzenia własnej firmy. Szczegółowo omówiliśmy tę kwestię w poradniku zatytułowanym "Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy a okres prowadzenia działalności gospodarczej" (link).

W szczególnych wypadkach bank zgodzi się jednak na przyznanie kredytu nawet, jeżeli prowadzimy naszą działalność krócej. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy w poprzednim miejscu zatrudnienia charakter naszej pracy był podobny - w takim przypadku bank może uwzględnić okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy i zsumować go z okresem prowadzenia własnej działalności.

Sposób rozliczania się z dochodów w ramach prowadzonej działalności

Ta kwestia jest istotna z punktu widzenia oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. To właśnie na podstawie rzetelnej oceny dokumentów dochodowych bank może zdecydować o udzieleniu lub odmowie przyznania kredytu, oceniając, czy klient banku będzie w stanie regularnie spłacać raty kredytowe czy też nie. Dwie najczęstsze sytuacje dotyczą prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz prowadzenia działalności w oparciu o ryczałt ewidencjonowany.

Księga przychodów i rozchodów (KPiR)

W sytuacji, gdy rozliczamy się z Urzędem Skarbowym na bazie KPiR powinniśmy przedstawić w banku następujące dokumenty:

 • wypełniony i potwierdzony przez Urząd Skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania formularz PIT za poprzedni rok kalendarzowy (możliwe jest także - w przypadku braku powyższego dokumentu - przedstawienie w banku wystawionego przez US zaświadczenia o wysokości dochodów uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku kredytowego);
 • wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS);
 • wypis z rejestru działalności gospodarczej;
 • zaświadczenie o uzyskaniu numeru identyfikacyjnego REGON;
 • decyzja o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP);
 • kopia księgi przychodów i rozchodów za poprzedni rok kalendarzowy;
 • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami do ZUS;
 • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami do Urzędu Skarbowego.

Ryczałt ewidencjonowany

Jeżeli rozliczamy się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, wtedy niezbędne dokumenty do ubiegania się o kredyt pod hipotekę są następujące:

 • wypełniony i potwierdzony przez Urząd Skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania formularz PIT za poprzedni rok kalendarzowy;
 • miesięczna deklaracja podatkowa za ubiegły rok kalendarzowy (w przypadku płatników VAT);
 • zaświadczenie z US o wysokości przychodów osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym;
 • kopia ewidencji przychodów z bieżącego roku (wymagana przez niektóre banki);
 • wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS);
 • wypis z rejestru działalności gospodarczej;
 • zaświadczenie o uzyskaniu numeru identyfikacyjnego REGON;
 • decyzja o nadaniu NIP;
 • zaświadczenie o braku zaległości w ZUS;
 • zaświadczenie o braku zaległości w US.

O jakie jeszcze dokumenty może poprosić Cię bank?

To oczywiście nie jedyne dokumenty, które przyjdzie nam złożyć w banku. Będziemy, rzecz jasna, musieli również przedłożyć szereg dokumentów osobowych oraz dokumentację dotyczącą kupowanej na kredyt nieruchomości lub tez nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie finansowania. O tym jednak piszemy w naszym osobnym poradniku o dokumentach koniecznych do uzyskania kredytu hipotecznego.

Porównanie kredytów hipotecznych dla firm

Na poniższej tabeli możesz porówna aktualnie najtańsze kredyty dla firm - aby sprawdzić warunki przyznawania kredytu pod zastaw nieruchomości - wybierz zakładkę "Kredyt hipoteczny dla firm"

Kredyty dla firm 2015 - porównanie