KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Hipoteczny kredyt dla wolnych zawodów

FacebookTwitter

Budynek w rękach Przeciętny kredytobiorca, który stara się uzyskać kredyt hipoteczny, musi spełnić szereg warunków ustanowionych przez banki. Z reguły stosunkowo wyśrubowane wymagania odnoszą się do kryterium dochodów kredytobiorcy, w tym to kwestii okresu, na podstawie którego bank ustala wysokość dochodów. Ma to w konsekwencji między innymi wpływ na odpowiednie badanie zdolności kredytowej.

Nieco inaczej banki będą traktować przedstawicieli wolnych zawodów, zwłaszcza reprezentantów tzw. zawodów zaufania publicznego. Osoby wykonujące takie zawody, jak lekarz, prawnik czy architekt mają szanse uzyskać kredyt na nieco lepszych warunkach aniżeli przeciętny klient banku.

W naszym poradniku podpowiadamy, jakie zawody będą cieszyć się większym zaufaniem banków oraz na jakie korzyści mogą liczyć przedstawiciele wolnych zawodów starający się o kredyt hipoteczny.

Jakie są zawody zaufania publicznego?

Spośród wolnych zawodów, szczególną estymą wśród banków cieszą się tzw. zawody zaufania publicznego. Są zawody polegające na wykonywaniu zadań o szczególnym charakterze z punktu widzenia różnorakich zadań publicznych, w tym także z punktu widzenia troski o realizację interesu publicznego. Lista zawodów zaufania publicznego jest dość długa. Do najważniejszych należą takie profesje jak notariusz, adwokat, radca prawny, architekt, lekarzy medycyny, lekarz weterynarii, aptekarz - farmaceuta, stomatolog, rzeczoznawca majątkowy, doradca podatkowy, geodeta. Nie wszystkie jednak zawody honorowane są w różnym stopniu w poszczególnych bankach. Spójrzmy przykładowo na listę wolnych zawodów honorowanych przez Getin Bank – należą do niej lekarze, stomatolodzy, weterynarzy, adwokaci, notariusze, radcy prawy, architekci oraz doradcy podatkowi.

Jakie są warunki udzielania kredytów hipotecznych dla przedstawicieli wolnych zawodów?

Osoby wykonujące wolny zawód, zwłaszcza zawód zaufania publicznego, mogą cieszyć się bardziej liberalnym podejściem banków do kwestii formalności wymaganych przy zaciągnięciu kredytu. Dotyczy to zwłaszcza obliczania zdolności kredytowej bowiem bardzo często banki w trakcie badania zdolności takiego klienta bazują na oświadczeniu o wysokości uzyskiwanego dochodu. Czasem korzyści z bycia lekarzem, prawnikiem czy architektem polegają na preferencyjnych warunkach kredytowania takich, jak na przykład obniżenie marży kredytu lub prowizji od jego udzielenia. Nie jest jednak regułą, iż przedstawiciele uprzywilejowanych zawodów uzyskają w danym banku tani kredyt hipoteczny, co więcej w niektórych przypadkach, standardowe warunki kredytowania pod względem wysokości marży czy prowizji mogą się okazać korzystniejsze niż w przypadku kredytu dla wolnych zawodów. Banki od takich profesjonalistów wymagają za to posiadania i przedstawienia dokumentu uprawniającego do wykonywania danego zawodu a także odpowiednich zaświadczeń o rejestracji firmy oraz ewentualnie zaświadczeń z Urzędu Skarbowego oraz ZUSu o niezaleganiu z podatkami i ze składkami.

Jaki bank udzieli kredytu dla wolnych zawodów?

Niegdyś prawe każdy bank mógł się pochwalić proponowaniem preferencyjnych warunków kredytu hipotecznego dla wolnych zawodów. Obecnie lista banków które takich kredytów udzielają znacznie się skurczyła. Do banków, które wprost zapraszają do siebie przedstawicieli wolnych zawodów należy Getin Noble Bank. Atutami kredytu Getin Banku są: brak konieczności przedstawiania zaświadczeń o niezaleganiu wobec ZUS i US czy też możliwość uzyskania kredytu do 300 000 zł bez zabezpieczeń. Bank deklaruje także że decyzja kredytowa wydana będzie w ciągu 24 godzin. Innym bankiem, w którym możemy starać się o taki kredyt, jest Raiffeisen Polbank. Bank ten może zaproponować preferencyjny kredyt lekarzom, radcom prawnym, adwokatom czy architektom. Cechą tego kredytu jest między innymi możliwość kredytowania nieruchomości wraz z częścią przeznaczoną na wykonywanie zawodu (np. gabinet lekarski). Ważnym atutem tego produktu jest brak wymagań odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej przez 12-m-cy.

Jak najlepiej wybrać kredyt - vademecum krok po kroku

Pamiętaj, iż nie zawsze kredyt przeznaczony dla przedstawicieli wolnych zawodów będzie najtańszym rozwiązaniem. W wielu wypadkach możesz wybrać jeszcze lepszy kredyt, pod warunkiem, iż nie popełnisz błędów na poszczególnych etapach starań o finansowanie z banku. W bardzo obszernym poradniku pod tytułem "Kredyt hipoteczny" zwracamy właśnie uwagę na to, jak ominąć pułapki czyhające na kredytobiorcę w trakcie załatwiania kredytu oraz porównujemy kilkanaście różnych parametrów kredytowych we wszystkich bankach detalicznych oferujących kredyt pod hipotekę.