KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Kredyt na hipotekę dla przedsiębiorcy a okres prowadzenia działalnosci gospodarczej

FacebookTwitter

Budowa Przedsiębiorca starający się o kredyt hipoteczny dla osób prowadzących działalność gospodarczą nigdy nie miał i nadal zresztą nie ma łatwego życia. Niejednokrotnie brodzić musi w gąszczu rygorystycznych, a nieraz także wzajemnie przeczących sobie przepisów, poddawany jest silnej presji terminowego regulowania należności na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego.

Okazuje się, że bank, kolejna instytucja, która staje często na drodze prowadzącego DG, także nie będzie zbyt przychylnym okiem patrzeć na przedsiębiorcę, o ile nie wykaże się on skutecznym prowadzeniem firmy. I dotyczy to także kredytów hipotecznych, zarówno przeznaczonych na sfinansowanie bieżącej działalności, jak i na zakup nieruchomości. Jednym z aspektów oceny tejże skuteczności przez bank jest to, jak długo prowadzona jest firma, bez względu na to, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy większe przedsiębiorstwo.

I właśnie o wymaganiach banków odnośnie minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej uprawniającego do starań o uzyskania finansowania w banku będzie traktował niniejszy poradnik portalu Kred.pl.

Żaden bank nie jest instytucją charytatywną. Nawet, jeżeli takową działalność prowadzi, to jest ona raczej przejawem mądrego PRu, aniżeli nastawienia na pomoc potrzebującym. Bank jest instytucją, która funkcjonuje, aby zarabiać pieniądze na przyjmowaniu w depozyt i pożyczaniu powierzonych przez depozytariuszy pieniędzy. To założenie sprawia, że banki starają się inwestować powierzone przez depozytariuszy pieniądze w bezpieczne, obarczone jak najmniejszym ryzykiem, inwestycje.

Niestety, działalność gospodarcza najczęściej jest dosyć ryzykownym przedsięwzięciem, zwłaszcza w początkowym okresie jej trwania, kiedy to tak naprawdę decyduje się, czy przedsiębiorca "ma głowę na karku" i potrafi przeprowadzić swoją firmę przez biurokratyczne i finansowe przeszkody często występujące w jej "wieku niemowlęcym". Wiele firm właśnie nie jest w stanie przetrwać na tym pierwszym etapie i w efekcie w trakcie pierwszego roku swojego funkcjonowania znika z krajobrazu gospodarczego.

Toteż banki, dmuchając na zimne, bardzo ostrożnie powierzają pieniądze przedsiębiorcom. Muszą przede wszystkim upewnić się, że dany przedsiębiorca dobrze rokuje, jeżeli chodzi o zwrot pożyczonej kwoty.

I właśnie ta awersja banków do ryzyka sprawia, że przedsiębiorca starający się o kredyt musi wykazać, iż jego firma od dłuższego czasu z sukcesem funkcjonuje w rzeczywistości gospodarczej.

Kto udziela kredytów hipotecznych pod działalność gospodarczą?

W zasadzie można powiedzieć, iż taki kredyt hipoteczny dla prowadzących działalność oferują niemal wszystkie banki komercyjne udzielające kredytów hipotecznych dla osób fizycznych. Wyjątkiem jest Alior Bank, który takiego rozwiązania nie ma w swojej ofercie.

Jak długo trzeba prowadzić działalność gospodarczą, aby uzyskać kredyt?

Niestety, ten minimalny okres prowadzenia firmy jest z roku na rok co raz dłuższy. Jeszcze w zeszłym roku wiele banków oferowało kredyty pod działalność gospodarczą rzędu 6 miesięcy (chociażby PKO BP czy Pekao SA), Ba! były nawet banki, tolerujące działalność gospodarczą od 3 miesięcy (Getin Bank, Raiffeisen Bank, Kredyt Bank, BNP Paribas).

W roku 2013 banki najczęściej stosują jednak okres 12 miesięcy. Oznacza to, że aby otrzymać kredyt, trzeba prowadzić firmę od przynajmniej roku. Oczywiście są banki, które mają i dłuższe i krótsze okresy minimalne prowadzenia DG.

Ranking banków pod względem okresu prowadzenia działalności gospodarczej

Bankiem obecnie najbardziej liberalnie podchodzącym do kwestii okresu funkcjonowania firmy jest Raiffeisen Polbank. W tym banku można starać się o kredyt, mając za sobą tylko 6 miesięcy prowadzenia działalności.

Zdecydowanie najwięcej banków będzie jednak wymagać, aby firma funkcjonowała od roku. Taki model aprobowania działalności gospodarczej po 12 miesiącach występuje w przypadku 9 banków: BGŻ, BNP Paribas, BOŚ, BZ WBK, Getin Banku, ING, Nordea Banku, PKO BP czy Pekao SA.

6 Banków udzieli kredytu hipotecznego przedsiębiorcy prowadzącemu firmę co najmniej 2 lata - takie rozwiązanie funkcjonuje w Banku Pocztowym, Banku Citi Handlowy, Eurobanku, bankach z grupy BRE (mBank, Multibank) oraz w Banku Millennium.

Zdecydowanie najbardziej restrykcyjnie podchodzącym do kwestii działalności gospodarczej jest Credit Agricole, w którym to banku trzeba wykazać się minimum 5-letnim okresem działalności firmy. Z kolei Deutsche Bank wymaga, aby działalność gospodarcza prowadzona była przez co najmniej 30 miesięcy.

Na poniższym wykresie przedstawiliśmy ranking banków pod kątem stażu firmy.

Zest DG

Kredyt pod działalność 6 miesięcy i krócej?

Pomimo dominującego rocznego okresu prowadzenia firmy, który daje prawo do uzyskania kredytu, niektóre banki stosują pewne wyjątki, pozwalające na skrócenie tego okresu. W większości przypadków to skrócenie jest możliwe, gdy przedsiębiorca kontynuuje wcześniejszą działalność realizowaną w formie umowy o pracę z innym podmiotem gospodarczym. Z reguły chodzi tu o osoby, które przeszły na samozatrudnienie. Banki w większości wypadków podchodzą do takich osób bardziej liberalnie, uznając, iż sprawdziły się na podobnym stanowisku, więc dobrze rokują jako rzetelni kredytobiorcy.

Kredyt po 6 miesiącach prowadzenia własnej działalności pod powyższym warunkiem udzielany jest przez BNP Paribas, Getin Bank. Najlepiej pod tym względem wypada jednak BPH - ten bank standardowo wymagając 18 miesięcy stażu firmy, zgodzi się udzielić finansowania zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości już po miesiącu jej funkcjonowania, pod warunkiem, że jest to kontynuacja poprzedniej działalności oraz przy założeniu, że dochody z DG są porównywalne z dochodami uzyskiwanymi wcześniej na podstawie umowy o pracę.

Poniżej prezentujemy pełne porównanie banków pod względem minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej wymaganego do uzyskania kredytu zabezpieczonego na nieruchomości.

Porównanie banków - minimalny okres prowadzenia DG

Okres działania