KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Porady

Spośród wszystkich produktów kredytowych, tak zwany kredyt mieszkaniowy, udzielany na zakup lokali mieszkalnych czy domów, jest instrumentem kredytowym cieszącym się największym zainteresowaniem wśród potencjalnych kredytobiorców. W niniejszym dziale skupiamy się zatem na zaprezentowaniu różnych aspektów tego kredytu. W szczególności omawiamy tu i porównujemy między innymi różne parametry kredytu hipotecznego na mieszkanie dostępnego w ponad 20 bankach oferujących w naszym kraju ten rodzaj finansowania (w tym kwestie długości spłaty kredytu, wieku kredytobiorców, kosztów kredytowych takich, jak na przykład wycena nieruchomości czy oprocentowanie).

Do ilu banków złożyć wniosek o kredyt hipoteczny

Dokumentacja Kredyt hipoteczny to zapewne najważniejsze zobowiązanie finansowe, jakie przychodzi przeciętnemu klientowi banku spłacać w swoim życiu. Zwłaszcza, jeżeli chce nim pokryć koszty zakupu mieszkania bądź domu. W obecnych czasach szanse na przychylną decyzję banku w sprawie przyznania kredytu mieszkaniowego są jednak wyraźnie mniejsze, aniżeli jeszcze 7 czy 8 lat temu. Z tego powodu wielu potencjalnych kredytobiorców rozważa złożenie wniosku kredytowego do większej liczby banków. Wysiłek ten czyniony jest po to, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wydania pozytywnej decyzji kredytowej w którymś z nich. Istnieje jednak wiele przeciwstawnych opinii co do liczby banków, do których możemy złożyć wniosek kredytowy.

Niniejszy poradnik odpowiada na pytanie: w ilu bankach można składać wniosek o kredyt hipoteczny, aby zwiększyć szanse na jego otrzymanie? I to bez ryzyka odmowy we wszystkich bankach z powodu nadmiaru zapytań w bazie BIK?

Kredyt hipoteczny na umowę zlecenie i umowę o dzieło

PodarekUmowa zlecenie oraz umowa o dzieło to bardzo rozpowszechniony na polskim rynku pracy rodzaj umów o charakterze cywilnoprawnym. Nawiasem mówiąc, dochody na podstawie takich form to „chleb powszedni” nie tylko reprezentantów elitarnych środowisk artystycznych czy przedstawicieli wolnych zawodów (np. lekarz, architekt, adwokat), ale także wielu zwykłych robotników, rzemieślników czy pracowników umysłowych. Fakt osiągania dochodów na podstawie tych źródeł to spory problem dla najmłodszego pokolenia, od niedawna aktywnego na rynku pracy. I nie chodzi li tylko o kwestię braku lub niskich składek na ZUS. Dodatkowe zmartwienie wśród młodych ludzi (zarówno mężczyzn jak i kobiet) pracujących na umowę zlecenie powoduje też przekonanie o mniejszych szansach na kredyt, zwłaszcza taki, który może być przeznaczony na zakup własnego mieszkania.

Przyjęło się sądzić, że w odróżnieniu od umów w ramach stosunku pracy, takich jak umowa o pracę na czas nieokreślony czy określony, umowy o charakterze cywilnoprawnym, zwane dosyć pogardliwie „śmieciówkami”, przekreślają szansę na kredyt mieszkaniowy. Tymczasem analiza aktualnej oferty kredytowej w bankach wskazuje, że można uzyskać kredyt hipoteczny na umowę-zlecenie i to nawet przy dochodach wyłącznie uzyskiwanych na podstawie tych umów, aczkolwiek trzeba spełnić określone warunki.

Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie, gdzie obecnie można dostać kredyt przy umowie o dzieło lub przy dochodach osiąganych w ramach umowy zlecenia oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby bank w pełni zaakceptował dochody z takiej umowy.

Co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Klucze - © Alex - Fotolia.com Rozpoczęcie starań o kredyt hipoteczny to częsta decyzja, którą podejmuje wiele osób planujących zakup mieszkania czy budowę domu, nie mając jednocześnie wystarczających środków finansowych, aby w całości pokryć koszty związane z kupnem czy budową nieruchomości. Znacząca większość przyszłych kredytobiorców niewiele jednak wie, czym jest ten instrument finansowy, a tym bardziej nie zna jego rodzajów, mechanizmów zabezpieczających czy czynników wpływających na cenę takiego zobowiązania.

Niniejszy poradnik portalu Kred.pl ma na celu wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z tą formą kredytu bankowego.

Zawiera on między innymi definicję tego instrumentu finansowego, jego rodzaje (podział zarówno pod względem ich przeznaczenia jak również pod kątem waluty), składowe kosztów zobowiązania zaciąganego pod hipotekę nieruchomości czy stosowane przez banki w naszym kraju zabezpieczenia takich produktów.

Dlaczego kredyt na 35 lat to zły pomysł?

Dwa domki © Helder Almeida - Fotolia.com Na tendencje, jakim podlega kredyt hipoteczny, zwraca uwagę niedawno opublikowany raport AMRON-SARFiN, poświęcony między innymi sytuacji na rynku kredytowym w IV kwartale 2013 roku. W powyższej analizie pojawiła się między innymi informacja o strukturze udzielanych kredytów pod względem długości okresu kredytowania. Okazuje się, że Polacy bardzo chętnie zapożyczają się na 25 lat i więcej – w ostatnim kwartale 2013 roku aż 63,75% wszystkich nowo udzielonych instrumentów tego typu stanowiły kredyty długoterminowe, zaciągane na okres od 25 do 35 lat. Jednocześnie dał się zaobserwować trend wzrostowy – liczba kredytów długoterminowych w IV kwartale wzrosła o 3% w porównaniu z III kwartałem 2014 roku. Wynika z tego, że w dalszym ciągu Polacy chętnie decydują się na długoterminowy kredyt mieszkaniowy.

Bez wątpienia w wielu indywidualnych przypadkach rozłożenie spłaty zadłużenia na 35 lat jest jedynym sposobem na uzyskanie raty kredytowej w wysokości, która jak najmniej nadszarpnie budżet domowy. Jednak w przypadku osób, które mają dobrą sytuację finansową maksymalne wydłużanie okresu spłaty długu jest po prostu nierozsądne. Dlaczego? Bo zaciągając kredyt na 35 lat dobrowolnie oddajemy bankowi równowartość samochodu! I to nie byle jakiego - spłacając pożyczone od banku 200 000 złotych fundujemy swojemu bankowi nowiutki model Lexusa CT. W niniejszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego taki kredyt hipoteczny na 30 czy 35 lat jest mało opłacalnym rozwiązaniem i co zrobić, aby ograniczyć wysokość spłacanego zadłużenia o kilkadziesiąt tysięcy lub nawet więcej.

Jaki kredyt hipoteczny wybrać w 2016?

Latające domki Kredyt hipoteczny jest jednym z najpoważniejszych i największych zobowiązań finansowych, jakim musimy podołać w ciągu całego swojego życia. Nic więc dziwnego, że wybór pożyczki przeznaczonej na zakup lokalu mieszkalnego nie jest łatwą decyzją. Wszak niejednokrotnie decydujemy się wziąć kredyt na mieszkanie na 30 i więcej lat – jakiekolwiek błędy przy wyborze rodzaju kredytowania, niewłaściwe kryteria wyboru parametrów takiego zobowiązania finansowego mogą potem przez kilkadziesiąt lat skutkować sporymi trudnościami w jego obsłudze, a zwłaszcza w jego terminowej spłacie.

W niniejszym poradniku nie będziemy omawiać kwestii, który bank oferuje najlepszy kredyt hipoteczny – jest to zagadnienie, szeroko dyskutowane w naszym w naszym dziale zatytułowanym "Ranking kredytów hipotecznych", którego głównym celem jest porównanie banków pod względem kosztów związanych z pożyczaniem pieniędzy od banku oraz ich spłatą, a w konsekwencji wskazanie najlepszego rodzaju finansowania zakupu nieruchomości pod względem oprocentowania rzeczywistego.

Natomiast celem niniejszego poradnika jest przedstawienie czytelnikom korzyści i zagrożeń oraz niedogodności wynikających z uzyskania różnych rodzajów finansowania pod zastaw nieruchomości (standardowe oferty w złotych, kredyty mieszkaniowe w euro, inne rozwiązania walutowe, czy finansowanie w ramach programu Mieszkanie dla młodych). Co prawda tego typu poradnik pod tytułem "Jaki kredyt mieszkaniowy wybrać" przygotowaliśmy kilka lat temu, jednak ze względu na niemożność uzyskania wsparcia w ramach programu Rodzina na swoim od 1 stycznia 2013 roku, likwidację ofert bez wkładu własnego, a także ze względu na wycofanie się banków z pożyczania pieniędzy we frankach szwajcarskich, stracił on nieco na aktualności. Ponadto od 1 stycznia 2016 roku kredyt na zakup mieszkania czy na budowę domu można uzyskać pod warunkiem posiadania 15% wkładu własnego - trzeba więc posiadać o 50% oszczędności więcej, aniżeli w roku ubiegłym.

Zatem jaki kredyt hipoteczny wybrać w 2016 roku – innymi słowy - jaki rodzaj finansowania będzie najkorzystniejszy w danej sytuacji?

Strona 1 z 4