KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Banki chcą pomagać spłacającym kredyty mieszkaniowe

Chmury25 maja 2015 roku Związek Banków Polskich opublikował dokument, który może być szczególnie istotny dla osób posiadających kredyt hipoteczny we frankach. „Deklaracja, w sprawie udzielenia przez banki wsparcia dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe w tym walutowe – tak zatytułował ją ZBP – jest 2-stronicowym planem działań banków w zakresie pomocy tym, którzy popadli w tarapaty finansowe, między innymi z powodu tegorocznego wzrostu kursu franka szwajcarskiego.

Deklaracja obejmuje 4 aspekty działań, które banki planują podejmować w odniesieniu do klientów spłacających kredyty mieszkaniowe, w tym również te walutowe. Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią kwestię, bowiem wynika z tego, że możliwe wsparcie banków nie tylko w stosunku do „frankowiczów”, ale także posiadaczy kredytów w złotych, czy w innych walutach obcych.

Zasady pomocy dla kredytobiorów

Oto jakie działania w ramach pomocy kredytobiorcom zadeklarowały banki.

Pierwszy pakiet pomocowy ZBP do końca 2015 roku

Tak zwany „Pierwszy pakiet ZBP” to zestaw działań, które banki podjęły wiosną tego roku celem złagodzenia skutków wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Działania te obejmowały między innymi:

  1. uwzględnienie ujemnej stawki oprocentowania pożyczek międzybankowych LIBOR CHF;
  2. możliwość wydłużenia okresu kredytowania na wniosek klienta;
  3. rezygnację z wprowadzania nowych zabezpieczeń kredytowych względem osób terminowo spłacających kredyty mieszkaniowe;
  4. możliwość przewalutowania po aktualnym kursie Narodowego Banku Polskiego;
  5. zwiększenie elastyczności zasad restrukturyzacji kredytów;
  6. obniżenie wysokości spreadu walutowego przez okres 6 miesięcy.

Banki zadeklarowały, iż przedłużą okres obowiązywania wprowadzonych już działań na cały 2015 rok oraz że dopuszczają możliwość przedłużenia powyższych działań na następne lata.

Działania w sprawie Przewalutowania kredytów w CHF

Banki zadeklarowały także utworzenie Indywidualnego Funduszu Stabilizującego, z którego sfinansowane będą mogły być działania w zakresie przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich. Ma to być jednak działanie, które będzie wdrażane pod warunkiem wystąpienia szczególnie niekorzystnego kursu CHF. Wsparcie finansowe mające złagodzić skutki wzrostu kursu franka byłoby możliwe po przekroczeniu przez CHF kursu na poziomie 5 złotych. Co więcej, z dokumentu wynika, że nie wszyscy „frankowicze” mieliby prawo do pomocy w przewalutowaniu.

Na pomoc nie będą mogli liczyć Ci, którzy posiadają duże mieszkania lub domy oraz osoby o ponadprzeciętnych dochodach. Komu zatem mogłyby pomóc banki? Wsparcie miałoby być udzielane osobom spłacającym kredyt za mieszkanie do 75 metrów kwadratowych lub dom do 100 m. kw. , pod warunkiem, że dochody „frankowicza” w momencie składania wniosku nie przekraczają wysokości średniej krajowej.

Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów

Banki deklarują stworzenie funduszu mającego wspomagać działania w zakresie restrukturyzacji kredytów i przeznaczenie na niego kwoty 125 milionów złotych.

Ułatwienia w zakresie przenoszenia zabezpieczeń kredytu

W niniejszej deklaracji banki zobowiązują się także do wprowadzenia rozwiązania umożliwiających przenoszenie zabezpieczeń na inne nieruchomości celem ułatwienia sprzedaży mieszkanialub domu (albo zamiany). To rozwiązanie ma być ukłonem szczególnie w kierunku tych posiadaczom kredytów we frankach, w których przypadku wysokość zadłużenie znacznie przekracza wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem zobowiązania finansowego

Reakcje ekonomistów raczej wstrzemięźliwe

Wielu ekonomistów jak na razie z rezerwą podchodzi do powyższych deklaracji banków argumentując między innymi, że banki w ten sposób bardziej chcę pomóc sobie, aniżeli kredytobiorcom. Wskazują przy tym, że działania skupione są przede wszystkim na klientach tzw. segmentu sub-prime (kredyty najbardziej zagrożone niespłacaniem), który grozi bankom utratą stabilności finansowej.