KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA OFERT BANKOWYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA, WAD I ZALET

Rodzaj kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
KREDYT HIPOTECZNY KOMPLETNY PRZEWODNIK
WIADOMOŚCI Kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne w 2014 – wkład własny obowiązkowy

Email Drukuj
FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedin

Dom Raptem 30 dni pozostało do końca 2013 roku. To jednocześnie ostatnie 30 dni na ewentualnie ubieganie się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Kto nie złoży w banku wniosku kredytowego do 31 grudnia, ten będzie musiał być przygotowany na wyłożenie z własnej kieszeni części funduszy przeznaczonych na zakup mieszkania. Od 1 stycznia 2014 roku tego typu kredyty znikną bowiem z ofert banków działających w Polsce.

Czemu w 2014 roku nie będzie można się starać o kredyt na 100% wartości nieruchomości? Jest to efekt wdrożenia niektórych zapisów Rekomendacji S przygotowanej i znowelizowanej w bieżącym roku przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rekomendacja ta jest dokumentem będącym spisem zaleceń odnośnie dobrych praktyk miedzy innymi w zakresie zarządzania przez banki kredytami zabezpieczonymi hipoteką na nieruchomości.

Ile oszczędności trzeba będzie odłożyć, aby od przyszłego roku starać się o kredyt mieszkaniowy?

Kredyt hipoteczny w 2014 roku z minimalnym wkładem w wysokości 5%

Od 2014 kredyty hipoteczne będą udzielane maksymalnie na 95% wartości nieruchomości. Oznacza to, że aby starać się o kredyt na mieszkanie o wartości 300 000 złotych, będziemy musieli mieć oszczędności w kwocie co najmniej 15 000 złotych, które posłużą nam jako wkład własny. Tyle za mieszkanie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, pozostałe zaś 285 tysięcy złotych pożyczyć nam może bank. Czy będą to nasze własne oszczędności czy też pieniądze pożyczone od rodziny czy znajomych, to już kwestia drugorzędna.

Im dłużej będziesz zwlekał, tym większy wkład własny będziesz musiał przygotować

Niestety to nie koniec złych wieści. Powyższy wymóg posiadania 5-procentowego wkładu własnego jest tylko regulacją tymczasową, bowiem docelowo KNF chce, aby klient banku miał oszczędności pokrywające w co najmniej 20 procentach koszt zakupu mieszkania czy domu. Dopuszcza on jednak możliwość niższego niż 20% poziomu wkładu własnego, pod warunkiem wykupienia w banku tzw. ubezpieczenia brakującego wkładu własnego. Cały ten proces będzie rozłożony na kilka kolejnych lat. W poniższej tabeli prezentujemy zestawienie kolejnych etapów dochodzenia do finalnego wymogu posiadania 20% wkładu własnego.

Etapy dostosowania banków do wymagań zawartych rekomendacji S

RokWymagany wkład własnyWymagany wkład własny w przypadku wykupienia ubezpieczenia brakującego wkładu własnego
2013 brak narzuconych wymogów, niemal połowa banków udziela kredytów bez wkładu własnego 0% wartości nieruchomości
2014 5% wartości nieruchomości 5% wartości nieruchomości
2015 10% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości
2016 15% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości
2017 20% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości

Gdzie jeszcze znajdziesz kredyty bez wkładu własnego

Póki co, jeszcze 10 banków udzieli nam w 2013 roku kredytu hipotecznego na 100% wartości mieszkania czy domu (kilka dni temu było to nawet 11 banków, jednak jeden z nich - Multibank - został poddany rebrandingowi i wchłonięty w struktury odświeżonego mBanku). O tym, w których bankach takie kredyty jeszcze są do dostania i który bank oferuje najlepszy kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, pisaliśmy w naszym listopadowym rankingu banków pod adresem www.kred.pl/Ranking-kredytow/ranking-kredytow-hipotecznych-bez-wkladu-wlasnego-listopad-2013.html.

Powiadom innych:

FacebookTwitterDiggDeliciousGoogle BookmarksLinkedin