KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Rodzaj kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
KREDYT HIPOTECZNY Wiadomości

Kredyty hipoteczne w 2014 – wkład własny obowiązkowy

FacebookTwitter

Dom Raptem 30 dni pozostało do końca 2013 roku. To jednocześnie ostatnie 30 dni na ewentualnie ubieganie się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Kto nie złoży w banku wniosku kredytowego do 31 grudnia, ten będzie musiał być przygotowany na wyłożenie z własnej kieszeni części funduszy przeznaczonych na zakup mieszkania. Od 1 stycznia 2014 roku tego typu kredyty znikną bowiem z ofert banków działających w Polsce.

Czemu w 2014 roku nie będzie można się starać o finansowanie na 100% wartości nieruchomości? Jest to efekt wdrożenia niektórych zapisów Rekomendacji S przygotowanej i znowelizowanej w bieżącym roku przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rekomendacja ta jest dokumentem będącym spisem zaleceń odnośnie dobrych praktyk miedzy innymi w zakresie zarządzania przez banki kredytami zabezpieczonymi hipoteką na nieruchomości. Szczegółowo pod tym względem omawialiśmy ją w artykule pod tytułem Rekomendacja S - kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do końca 2013 roku.

Ile oszczędności trzeba będzie odłożyć, aby od przyszłego roku starać się o kredyt mieszkaniowy?

Minimalny udział to 5%

Od 2014 kredyty hipoteczne będą udzielane maksymalnie na 95% wartości nieruchomości. Oznacza to, że aby starać się o kredyt na mieszkanie o wartości 300 000 złotych, będziemy musieli mieć oszczędności w kwocie co najmniej 15 000 złotych, które posłużą nam jako wkład własny. Tyle za mieszkanie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, pozostałe zaś 285 tysięcy złotych pożyczyć nam może bank. Czy będą to nasze własne oszczędności czy też pieniądze pożyczone od rodziny czy znajomych, to już kwestia drugorzędna.

Im później, tym gorzej

Niestety to nie koniec złych wieści. Powyższy wymóg posiadania 5-procentowego udziału własnego jest tylko regulacją tymczasową, bowiem docelowo KNF chce, aby klient banku miał oszczędności pokrywające w co najmniej 20 procentach koszt zakupu mieszkania czy domu. Dopuszcza on jednak możliwość niższego niż 20% poziomu wpłaty własnej, pod warunkiem wykupienia w banku tzw. ubezpieczenia brakującego wkładu własnego. Cały ten proces będzie rozłożony na kilka kolejnych lat. W poniższej tabeli prezentujemy zestawienie kolejnych etapów dochodzenia do finalnego wymogu posiadania 20% wkład.

Etapy dostosowania do rekomendacji S

RokWymagany wkład własnyWymagany wkład w przypadku wykupienia ubezpieczenia
2013 brak narzuconych wymogów 0% wartości nieruchomości
2014 5% wartości nieruchomości 5% wartości nieruchomości
2015 10% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości
2016 15% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości
2017 20% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości

Gdzie jeszcze finansowanie na 100%?

Póki co, jeszcze 10 banków zaoferuje nam taki kredyt (kilka dni temu było to nawet 11 banków, jednak jeden z nich - Multibank - został poddany rebrandingowi i wchłonięty w struktury odświeżonego mBanku). O tym, w których bankach takie kredyty jeszcze są do dostania i który bank oferuje najlepszy kredyt mieszkaniowy bez środków własnych, pisaliśmy w naszym listopadowym zestawieniu banków zaprezentowanym we wpisie zatytułowanym Ranking kredytów hipotecznych bez wkładu własnego - listopad 2013.