KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Maksymalny wiek kredytobiorcy - poradnik

FacebookTwitter

Starsi kredytobiorcy W dobie coraz bardziej restrykcyjnych zasad przyznawania kredytów hipotecznych, wybór banku pozwalającego na uzyskanie jak najbardziej elastycznych warunków kredytowania jest - oprócz kosztów kredytowych - jedną z najważniejszych kwestii rozpatrywanych przy wyborze najkorzystniejszego kredytu.

Jakiś czas temu w jednym z naszych poradników poruszaliśmy kwestię maksymalnego okresu kredytowania, czyli długości okresu, na który możemy uzyskać kredyt hipoteczny w poszczególnych bankach (zainteresowanych tym zagadnieniem odsyłamy doi poradnika zatytułowanego Maksymalny okres kredytowania - gdzie najdłuższy kredyt hipoteczny).

Tym razem postanowiliśmy przybliżyć kwestię maksymalnego wieku, jaki może osiągnąć kredytobiorca w naszych bankach w momencie przypadającym na płatność ostatniej raty kredytowej.

Czym jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

Określenie to odnosi więc do maksymalnego wieku, w którym kredytobiorca powinien całkowicie spłacić swoje zadłużenie. Innymi słowy, jeżeli bank ustala, że maksymalny wiek spłacającego zadłużenie wynosi 70 lat, oznacza to, że kredytobiorca powinien zapłacić ostatnią ratę najpóźniej w dniu przypadającym na jego 70. urodziny.

Dlaczego banki ustalają maksymalny pułap wieku?

Każdy bank ustalając określony maksymalny wiek, do którego kredytobiorcy mogą spłacać swoje zadłużenie, kieruje się oceną zdolności klientów w określonym wieku do efektywnej spłaty kredytów. Teoretycznie banki mogłyby ustalać maksymalny wiek o wiele wyższy niż obecnie, ale czy miałoby to sens? Czy założenie, iż klient może spłacać kredyt nawet w wieku 100 lat byłoby logicznie uzasadnione? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim dlatego, że bardzo niewielki odsetek ludzi dożywa tak sędziwego wieku. Nie bez znaczenia jest także kwestia dochodów osiąganych przez kredytobiorców. W wieku powyżej 65 lat najczęściej kredytobiorcy przechodzą na emeryturę, co sprawia, że ich dochody ulegają znaczącemu obniżeniu. Dla większości banków, ze względu na największe prawdopodobieństwo niezaburzonej spłaty kredytu, najkorzystniej jest więc udzielać kredyt na okres, w którym kredytobiorca jest wieku produkcyjnym i uzyskuje wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.

Czy na emeryturze można spłacać kredyt?

W wielu bankach kredyt można spłacać będąc na emeryturze. Ba! Emeryt może zaciągnąć kredyt. Trzeba jednak mieć świadomość, że możliwość spłaty kredytu w okresie emerytalnym jest zawsze dla banku czymś obarczonym znacznie większym ryzykiem, niż spłacanie kredytu w okresie aktywnej pracy zawodowej. Ryzyko w tym przypadku związane jest nie tylko z potencjalnie niższymi dochodami, ale także ze wzrostem prawdopodobieństwa śmierci kredytobiorcy. W efekcie, podwyższenie ryzyka kredytowego wiąże się z koniecznością ustalania gorszych dla kredytobiorcy warunków kredytowania (np. wyższej marży kredytowej czy prowizji). Ponadto banki, które pozwalają na spłatę kredytu do znacznie bardziej sędziwego wieku, niż przeciętnie obowiązujący, wymagają od swoich klientów wykupienia stosownego ubezpieczenia na życie.

Jaki maksymalny wiek najczęściej stosują banki?

Analizując ten parametr daje się zauważyć, że najczęstszym pułapem wiekowym ustalanym przez banki jest wiek wynoszący 70 lat. Taki limit wiekowy wyznaczyło aż 10 banków w Polsce: BOŚ Bank, BZ WBK, Credit Agricole, Bank Citi Handlowy, Deutsche Bank, Eurobank, ING Bank Śląski, mBank, Multibank, Nordea Bank. W tych bankach generalnie możemy spłacać kredyt hipoteczny bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, takich jak ubezpieczenie na życie. Niemniej jednak zalecamy każdorazowe sprawdzanie warunków spłaty, zwłaszcza przy korzystaniu z promocyjnych kredytów - w takich przypadkach często niższa marża wiąże się z koniecznością wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, w tym często także ubezpieczenia na życie.

Nieco dłużej, bo do 75 roku życia, kredyt hipoteczny można spłacać w kolejnych 4 bankach: PKO BP, Banku BGŻ, Banku Millennium czy BNP Paribas. Z kolei nieco krócej, bo do 65-go roku życia, można spłacać bez dodatkowych kosztów kredyt w Pekao SA oraz w Raiffeisen Banku. Jeżeli jednak chcemy wejść z kredytem w wiek emerytalny, będziemy musieli wykupić stosowne ubezpieczenie na życie.

Banki przyjazne seniorom, czyli kredyt po 70-ce

Najwyższy wiek kredytobiorcy - bo aż 80 lat - obowiązuje w 4 bankach - Alior Banku, BPH, Banku Pocztowym czy Getin Banku. Na tym tle najbardziej wyróżnia się Bank Pocztowy, skądinąd bardzo nastawiony na obsługę ludzi w starszym wieku. Bank Pocztowy pozwala nawet na spłatę kredytu po osiemdziesiątce, ale wtedy wymagane jest ubezpieczenie na życie, a i decyzja kredytowa w banku w tym przypadku podejmowana jest indywidualnie.

Zbiorcze porównanie maksymalnego wieku kredytobiorcy w poszczególnych bankach

MWK2013

Pamiętaj, że wiek kredytobiorcy to tylko jeden z wielu parametrów, które trzeba brać pod uwagę przy decyzji o wyborze najkorzystniejszego kredytu w banku. Powinieneś także przeanalizować inne składowe w tym między innymi koszty zaciągnięcia oraz późniejszej obsługi kredytu. Aktualne porównanie kredytów pod względem nie tylko maksymalnego wieku kredytobiorcy, ale także kilkunastu innych parametrów kredytowych znajdziesz w naszym obszernym kompendium o kredycie hipotecznym. Dzięki niemu nie tylko wszechstronnie porównasz kredyty we wszystkich bankach, ale także dowiesz się jakie pułapki czyhają na osobę starającą się o kredyt i jak ich uniknąć. Ponadto poznasz szczegółowo kolejne kroki, które trzeba przedsięwziąć, na drodze do skutecznego uzyskania najlepszego kredytu hipotecznego.