KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

Gdzie uzyskasz kredyt bez wkładu własnego?

FacebookTwitter

Dom z rąk Ubieganie się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, to jeden z najczęstszych sposobów nabywania nieruchomości w sytuacji, gdy nasze konto bankowe świeci pustkami.

Poniekąd z tego założenia wychodzili twórcy znowelizowanej niedawno Rekomendacji S, która zmusza banki do zaprzestania udzielania kredytów bez udziału finansowego ze strony kredytobiorcy. Jeden z punktów rekomendacji zakłada, iż oferty  bez wkładu własnego definitywnie znikną z palety produktów bankowych od 1 stycznia 2014 roku.

Do tego czasu jednak banki z pewnością będą oferować takie finansowanie. Zostało więc niecałe 6 miesięcy na to, aby ewentualni chętni na stuprocentowe sfinansowanie kupna mieszkania z pieniędzy bankowych mogli zrealizować swoje plany kredytowe. I właśnie o tym, które banki posiadają kredyty bez wkładu własnego będzie traktował lipcowy poradnik portalu Kred.pl.

Banki oferujące kredyty bez wkładu własnego.

W lipcu 2013 wciąż większość banków skłonna jest udzielić kredytu bez udziału środków własnych. Co więcej, spośród 11 banków oferujących takie kredyty, 3 z nich może nawet przyznawać kredyty na kwotę przekraczającą 100% wartości mieszkania czy domu. mBank i Multibank, a więc banki należące do grupy BRE, w dalszym ciągu oferują finansowanie na 110% wartości nieruchomości, natomiast Getin Bank będzie w stanie udzielić kredytu na 107% LtV. Pozostałe 8 banków wyznaczyło zaś sztywną granicę 100% wartości nieruchomości - są to BOŚ, Deutsche Bank, Eurobank, Millennium, Nordea, Pekao SA, PKO BP oraz Bank Pocztowy.

Zestawienie kredytów bez wkładu własnego wraz z procentowymi wartościami LtV znaleźć można w poniższej tabeli.

Tab bezwkl 6/2013

Banki oferujące tylko kredyt z wpłatą własną

10 banków komercyjnych zdecydowało się na nieco wyższe wymogi w stosunku do kredytobiorców, którzy muszą współfinansować zakup mieszkania na kredyt. Alior Bank, niegdysiejszy rekordzista, jeżeli chodzi o hojność (oferował kilka lat temu kredyt na 120% wartości nieruchomości), teraz wymaga co najmniej 5-cio procentowego wkładu własnego. Kredyt hipoteczny na 90% wartości nieruchomości znajdziemy natomiast w BGŻ, BNP Paribas, BZ WBK (a także w przypadku marki Kredyt Bank, należącej do tego ostatniego) oraz Banku Citi Handlowy. najbardziej restrykcyjnie do kwestii wkładu własnego podchodzą ING, BPH, Credit Agricole oraz Raiffeisen Polbank.

Porównując obecny stan rzeczy z naszym niedawnym rankingiem kredytów hipotecznych bez wkładu własnego, daje się zauważyć, iż 2 banki zdecydowały się zaostrzyć warunki pożyczania pod hipotekę - ING (zwiększył wymagania odnośnie wkładu własnego o 10 punktów procentowych) oraz Kredyt Bank (ten ostatni wskutek przejęcia przez BZ WBK dostosował wymagania dotyczące wpłaty własnej do swojego nowego właściciela - wcześniej Kredyt Bank posiadał ofertę na 100% wartości nieruchomości).

Pełna tabela z wykazem banków wymagających wkładu własnego znajduje się poniżej.

Tab zwkl 6/2013

Warto wspomnieć, że finansowanie bez udziału wkładu własnego ma zarówno swoich zwolenników jak i oponentów. Ci pierwsi argumentują, że kredyt bez wkładu własnego pozwala szybko zrealizować marzenia o własnym M bez mozolnego oczekiwania na odpowiednie zgromadzenie środków finansowych na wkład własny. Drudzy - i tutaj trudno nie przyznać im racji - dowodzą, że kredyt na mieszkanie bez udziału własnych oszczędności najczęściej jest droższy, aniżeli pożyczenie z banku tylko części kwoty niezbędnej do zakupu nieruchomości. To prawda - banki najczęściej uzależniają wysokość marży od udziału finansowego pożyczkobiorcy w nabywanej nieruchomości. Po części rację także mają przeciwnicy takich rozwiązań mówiąc: skoro do tej pory nie zaoszczędziłeś na wkład własny, to jakie są gwarancje, że zaoszczędzisz na comiesięczną ratę?

Zapewne z tego założenia wyszli autorzy znowelizowanej Rekomendacji S, decydując się na likwidację tej formy kredytów mieszkaniowych. Docelowo Komisja Nadzoru Finansowego - instytucja która stworzyła Rekomendację S i jednocześnie strażnik dobrych praktyk bankowych - chce, aby kredytobiorca starający się o kredyt na mieszkanie posiadał 20% środków na jego zakup w formie oszczędności (lub w postaci innego rodzaju zabezpieczeń). Na szczęście dla niektórych, proces odchodzenia od kredytów bez wpłaty własnej będzie stopniowy - zainteresowanych harmonogramem zmian w udzielaniu kredytów bez udziału środków własnych kredytobiorcy odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu na ten temat.

Porównanie aktualnych ofert

Aktualizowane na bieżąco porównanie kredytów hipotecznych, uwzględniające między innymi wkład własny, wysokość marży bankowej, poziom prowizji kredytowej, czy oprocentowania rzeczywistego znajdziesz za pomocą wyszukiwarki na górze strony.