KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Rodzaj kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
KREDYT HIPOTECZNY Wiadomości

Marże kredytów hipotecznych – luty 2013

FacebookTwitter

Domek wycinanka 2013 rok przyniósł zastój na rynku kredytowym. Zmniejszenie akcji kredytowej zostało przede wszystkim spowodowane wygaszeniem programu Rodzina na swoim. Ale nie tylko zaprzestanie sprzedaży kredytów preferencyjnych ma w tym swój udział. W dużej mierze odpowiedzialny za to jest coraz większy rozdźwięk pomiędzy wysokością rat kredytowych, a możliwościami finansowymi potencjalnych kredytobiorców – spowolnienie w gospodarce coraz bardziej bowiem daje się we znaki na poziomie przeciętnego obywatela.

Jest jednak pewna nadzieja na poprawę koniunktury w hipotekach – jest nią systematycznie obniżające się oprocentowanie kredytów spowodowane kilkukrotnymi już obniżkami stóp procentowych. Niestety po części spadek oprocentowania kredytów wywołany obniżką stóp neutralizowany jest podwyżkami marż kredytów hipotecznych. Na szczęście skala tych podwyżek nie jest zastraszająca, przykładowo w styczniu kredyt hipoteczny w Deutsche Banku można było dostać z promocyjną marżą w wysokości 1%. W tej chwili minimalna marża jest w tym banku wyższa o 0,20 p.p. aniżeli w styczniu.

A jak jest w innych bankach? Poniżej przedstawiamy porównanie banków pod kątem minimalnych marż kredytowych dostępnych w lutym 2013.

Marże kredytów hipotecznych w złotych niższe niż w euro

Określenie „minimalna marża” w gruncie rzeczy zarezerwowane jest dla kredytów w złotych. Dostępne gdzieniegdzie na rynku kredyty w euro charakteryzują się znacznie wyższymi marżami (dla przykładu najniższą marżę w euro znajdziemy w Raiffeisen Polbanku – w aktualnej, obowiązującej do kwietnia 2013 promocji wynosi ona 2,99%).

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że aby otrzymać minimalną marżę w danym banku, w większości wypadków należy skorzystać z wariantów typu cross-sell, a więc ofert kredytowych wymagających zakupu dodatkowych produktów tej instytucji. Z reguły nie są to wymogi bardzo wyśrubowane, bo dotyczą założenia rachunku osobistego w danym banku, przelewania co miesiąc wynagrodzenia na powyższy rachunek oraz skorzystania z karty kredytowej. Gorzej, jeżeli jest to oferta wymagająca wykupienia drogiego ubezpieczenia, którego koszt może oscylować wokół 3-4% wartości kredytu. W takim wypadku powinniśmy się porządnie zastanowić, czy skorzystanie z takiej oferty jest opłacalne – przede wszystkim obliczyć całkowity koszt kredytu zarówno z marżą udzielaną w ramach promocji jak i z marżą standardową.

Obniżki marż wynikające z promocji są aktualnie na poziomie nie przekraczającym 1%. Przykładowo kredyt hipoteczny Millennium obciążony jest standardowo marżą w wysokości 1,49%, natomiast promocyjny kredyt oferowany w tym banku charakteryzuje się marżą niższą o 0,5 punktu procentowego. Marża kredytu w wysokości 0,99% dostępna w Millennium jest zresztą jedną z najniższych aktualnie na rynku. Choć można znaleźć jeszcze niższe.

Gdzie najniższa marża?

Najniższe marże kredytów hipotecznych w lutym 2013 oferują ex-equo dwa banki: Citi Handlowy oraz Nordea. W obydwu przypadkach minimalna marża wynosi 0,95%. Oferta w Citi Handlowy to jedna z kilku obowiązujących w lutym 2013 promocji w bankach, o których pisaliśmy niedawno w artykule zamieszczonym pod tym adresem. W przypadku kredytu w Citi Handlowym warunkiem uzyskania takiej marży jest posiadanie konta w tym banku, na które przelewać będziemy nasze wynagrodzenie oraz skorzystanie z 1 dodatkowego produktu oferowanego przez Citi Handlowy. Nordea wymaga zaś, oprócz założenia rachunku, także zadeklarowania comiesięcznych wpływów wynagrodzenia, korzystania z karty debetowej oraz wykupienia w tym banku ubezpieczenie majątkowego.

Poza dwoma powyższymi ofertami oraz wspomnianym kredytem w Millennium, marżę kredytu nieprzekraczającą 1% znajdziemy jeszcze w BGŻ. W sumie więc w lutym 2013 na rynku pozostały tylko 4 banki, które oferują kredyty z marżą niższą lub równą 1%. Dla porównania w naszym artykule przedstawiającym oprocentowanie kredytów hipotecznych w grudniu 2012 takich banków było 7.

Wyraźnie więc widać, iż aktualnie banki powoli windują marże kredytów. Miejmy nadzieję, że to tylko tymczasowa tendencja. Szczegółowe porównanie banków pod kątem minimalnych marż kredytowych znajduje się na poniższej tabeli.

Minimalne marże kredytów hipotecznych - porównanie na luty 2013

MKH 02/2013