KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Rodzaj kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
KREDYT HIPOTECZNY KROK PO KROKU
KREDYT HIPOTECZNY Wiadomości Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do końca 2013?

Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do końca 2013?

FacebookTwitter

Chmury Aktualna sytuacja na rynku bankowym wskazuje, że kredyty hipoteczne bez wkładu własnego, zwłaszcza te na zakup mieszkania czy domu, stanowią obecnie znaczący odsetek wszystkich udzielanych przez banki kredytów zabezpieczonych hipoteką. Tego typu kredyt pozwala uzyskać środki finansowe pokrywające 100% wartości nieruchomości. Ich spora popularność wśród kredytobiorców nie powinna dziwić - wiele osób, zwłaszcza rozpoczynających dopiero karierę posiada już dostatecznie wysokie dochody, aby uzyskać odpowiednią zdolność kredytową, nie mając jednocześnie zapasu oszczędności na pokrycie brakującego udziału.

Jednak ostatnia nowelizacja rekomendacji S, przedłożona niedawno bankom do konsultacji, zakłada likwidację takich kredytów. Nie będzie to na szczęście proces gwałtowny ale rozłożony w czasie na kilka lat.

Poniżej prezentujemy szczegółowe założenia zmian w zasadach udzielania tych produktów.

Wkład powinien wynosić co najmniej 20% wartości nieruchomości

Wpłata własna kredytobiorcy, czyli kwota pieniężna wnoszona do zakupu nieruchomości przez samego zainteresowanego, wedle zasad panujących w bankach, powinien stanowić przynajmniej 20% wartości nieruchomości.

Gdy udział środków pozabankowych jest niższy, musisz wykupić ubezpieczenie

Jeżeli udział własny jest mniejszy, bank może udzielić kredytu, pod warunkiem, iż kredytobiorca wykupi ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Kwota, jaką należy nie zapłacić z reguły wynosi kilka tysięcy złotych – wszystko zależy od wielkości kwoty, której brakuje do spełnienia wymagań.

Pomimo, iż koszt takiego ubezpieczenie jest całkiem spory, dla wielu osób jest to rozwiązanie dające w miarę szybko możliwość zamieszkania we własnym M, bez mozolnego ciułania oszczędności. Wedle najnowszego raportu MRON-SARFIN za II kwartał 2012 odsetek kredytów z udziałem własnym na poziomie mniejszym niż 20% (a więc wymagających stosownego ubezpieczenia) wynosił niemal 50% (a dokładnie 47,24%).

Finansowanie bez wpłaty własnej ma zniknąć z rynku

Komisja Nadzoru Finansowego w nowelizowanej Rekomendacji S w zaproponowanym przez siebie kształcie zakłada stopniowe odchodzenie od takich kredytów. Jak ma wyglądać harmonogram wdrożenia zapisów tej rekomendacji do nich się odnoszących ?

Otóż zgodnie z jej założeniami funkcjonowania znowelizowanej Rekomendacji S banki będą miały prawo udzielać finansowania bez udziału własnego (na 100% wartości nieruchomości). W drugim roku funkcjonowania tego aktu prawnego banki będą już jednak zmuszone do bardziej restrykcyjnych wymagań wobec kredytobiorców – będą oni bowiem musieli posiadać środki własne w wysokości przynajmniej 10% wartości domu czy kupowanego na kredyt mieszkania. Natomiast w kolejnym roku poprzeczka dotycząca wymaganego wkładu własnego zostanie podniesiona do wartości docelowej – 20%. Tyle bowiem procentowo środków na zakup nieruchomości będą musieli wysupłać kredytobiorcy chcący uzyskać kredyt mieszkaniowy.

Z powyższych założeń do wspomnianej nowelizacji wynika więc, że najprawdopodobniej rok 2013 będzie ostatnim, w którym będzie można uzyskać kredyty hipoteczne bez środków pozabankowych. W dalszej perspektywie więc należy spodziewać się spadku dostępności takich ofert. Jeżeli bowiem do tej pory niemal połowa kredytów nie spełniała wymagań dotyczących posiadanego udziału , to likwidacja takiego rozwiązania po 2014 roku doprowadzić może do kilkudziesięcioprocentowego spadku liczby udzielonych kredytów pod zastaw nieruchomości. Bo mimo wiary w zaradność Polaków, jakoś trudno przekonać się do wizji, iż w 2014 roku nagle wszyscy będą w stanie uzbierać kwotę wynoszącą średnio 40-50 tysięcy złotych.