KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA OFERT BANKOWYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA, WAD I ZALET

Rodzaj kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
WIADOMOŚCI > Kredyty hipoteczne > Oprocentowanie kredytów hipotecznych - maj 2011

Oprocentowanie kredytów hipotecznych - maj 2011

Email Drukuj
FacebookTwitter

Wykres nad domkami

Niedawno opublikowany został majowy raport firm Expander, Metrohouse i Szybko.pl, odnoszący się między innymi do sytuacji na rynku finansowania nieruchomości. Raport poświęca wiele uwagi oprocentowaniu kredytów zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości oraz zmianom na rynku kredytowym, jeżeli chodzi o marże stosowane przez banki.

Z informacji zawartych w majowym raporcie wynika, że oferty hipoteczne obciążone są coraz niższą marżą bankową W kwietniu 2011 ten składnik oprocentowania wynosił średnio 1,4%.

W raporcie zwrócono także uwagę na oprocentowanie kredytów hipotecznych, które odnotowuje ostatnio tendencję wzrostową – w kwietniu średnie oprocentowanie tych produktów wynosiło 5,65% i było o 0,08 punktu procentowego wyższe niż miesiąc wcześniej. Dlaczego oprocentowanie rośnie?

Dlaczego wzrasta oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Na powyższy wzrost oprocentowania kredytów na zakup mieszkania czy domu najważniejszy wpływ ma podwyżka stóp procentowych w naszym kraju. Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej już trzykrotnie w bieżącym roku podejmowała decyzję o podwyższeniu stóp – było to w styczniu, kwietniu i maju.

Należy przypuszczać, że w związku z powyższym, dalsze podwyżki oprocentowania są nieuniknione, tym bardziej, iż majowa decyzja RPP nie była jeszcze uwzględniona w trakcie przygotowywania raportu.

Banki redukują marże kredytowe

Raport zwraca także uwagę na obniżki marż kredytowych zarówno, jeżeli chodzi o pożyczanie pieniędzy w naszej rodzimej walucie jak i w euro. W przypadku ofert w PLN w kwietniu obniżek dokonały takie banki, jak Nordea, Kredyt Bank, czy Polbank (banki te zmniejszyły swoje marże w zakresie od 0,2 do 0,3 punktu procentowego). Natomiast koszty finansowania w euro zmniejszyły się w Polbanku i Kredyt Banku.

Tańsze kredyty w euro

Spadek marż w przypadku finansowania w euro, to nie jedyny pozytywny trend na rynku walutowych kredytów zaakcentowany w raporcie. Zwrócono bowiem w nim uwagę także na spadek średniego oprocentowania – wynosi ono teraz 3,24%. W niedalekiej przyszłości należy się jednak spodziewać widocznego wzrostu oprocentowania produktów hipotecznych w euro, w związku z niedawną decyzją Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu stóp procentowych.

Źródło: Expander

W sekcji Oprocentowanie kredytów hipotecznych serwisu Kred.pl dowiesz się, który bank posiada obecnie najtańszą ofertę hipoteczną.