KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA OFERT: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA, WAD I ZALET

Rodzaj kredytu
Rynek (pierwotny lub wtórny)
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
Zaawansowane opcje
opcje_off

Oprocentowanie kredytów hipotecznych - maj 2011

Email Drukuj

Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Niedawno opublikowany został majowy raport firm Expander, Metrohouse i Szybko.pl, odnoszący się między innymi do sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Raport poświęca wiele uwagi oprocentowaniu kredytów hipotecznych oraz zmianom na rynku kredytowym, jeżeli chodzi o marże stosowane przez banki.

Z informacji zawartych w majowym raporcie wynika, że kredyty hipoteczne obciążone są coraz niższymi marżami. W kwietniu 2011 marża kredytu hipotecznego wynosiła średnio 1,4%.

W raporcie zwrócono także uwagę na oprocentowanie kredytów hipotecznych, które odnotowuje ostatnio tendencję wzrostową – w kwietniu 2011 średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosiło 5,65% i było o 0,08 punktu procentowego wyższe niż miesiąc wcześniej.

Na powyższy wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych najważniejszy wpływ ma podwyżka stóp procentowych w naszym kraju. Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej już trzykrotnie w bieżącym roku podejmowała decyzję o podwyższeniu stóp procentowych – było to w styczniu, kwietniu i maju.

Należy przypuszczać, że w związku z powyższym dalsze podwyżki oprocentowania kredytów hipotecznych są nieuniknione, tym bardziej, iż majowa decyzja RPP nie była jeszcze uwzględniona w trakcie przygotowywania raportu.

Raport zwraca także uwagę na obniżki marż kredytowych zarówno jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne w naszej rodzimej walucie jak i kredyty w euro. W przypadku kredytów hipotecznych w PLN w kwietniu obniżek dokonały takie banki, jak Nordea, Kredyt Bank, czy Polbank (banki te dokonały obniżki marży w zakresie od 0,2 do 0,3 punktu procentowego). Natomiast kredyty hipoteczne w euro staniały w Polbanku i Kredyt Banku.

Spadek marż kredytów hipotecznych w euro, to nie jedyny pozytywny trend na rynku walutowych kredytów hipotecznych zaakcentowany w raporcie. Zwrócono bowiem w nim uwagę także na spadek średniego oprocentowania – wynosi ono teraz 3,24%. W niedalekiej przyszłości należy się jednak spodziewać widocznego wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych w euro, w związku z niedawną decyzją Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu stóp procentowych.

Źródło: Expander

Sprawdź aktualne oprocentowanie kredytów hipotecznych

Jesteś tutaj: WIADOMOŚCI Najnowsze Oprocentowanie kredytów hipotecznych - maj 2011