KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Rodzaj kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
KREDYT HIPOTECZNY Wiadomości

Oprocentowanie kredytów hipotecznych - maj 2011

FacebookTwitter

Wykres nad domkami

Oprocentowanie kredytu hipotecznego przez wielu uznawane jest za podstawowy wskaźnik ilustrujący koszty oraz atrakcyjność poszczególnych ofert kredytowych przeznaczonych na sfinansowanie zakupu mieszkań czy domów. Niedawno opublikowany majowy raport firm Expander, Metrohouse i Szybko.pl, odnoszący się między innymi do sytuacji na rynku finansowania nieruchomości, poświęca wiele uwagi właśnie oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych oraz zmianom na rynku kredytowym, jeżeli chodzi o marże stosowane przez banki.

Z informacji zawartych w majowym raporcie wynika, że kredyty hipoteczne obciążone są coraz niższą marżą bankową W kwietniu 2011 ten składnik oprocentowania wynosił średnio 1,4%.

W raporcie zwrócono także uwagę na oprocentowanie kredytów hipotecznych, które odnotowuje ostatnio tendencję wzrostową – w kwietniu średni poziom tego wskaźnika wynosił 5,65% i był o 0,08 punktu procentowego wyższy niż miesiąc wcześniej. Dlaczego oprocentowanie kredytu rośnie?

Najważniejsza przyczyna wzrostu

Na powyższy wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych najważniejszy wpływ ma podwyżka stóp procentowych w naszym kraju. Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej już trzykrotnie w bieżącym roku podejmowała decyzję o podwyższeniu stóp – było to w styczniu, kwietniu i maju.

Należy przypuszczać, że w związku z powyższym, dalsze podwyżki oprocentowania są nieuniknione, tym bardziej, iż majowa decyzja RPP nie była jeszcze uwzględniona w trakcie przygotowywania raportu.

Banki redukują marże kredytowe

Na szczęście nie wszystkie aspekty związane z kosztami obsługi kredytów uznać można za niepokojące. Raport zwraca bowiem także uwagę na marże kredytów hipotecznych wskazując na obserwowane obniżki marż kredytowych zarówno, jeżeli chodzi o finansowanie nieruchomości w naszej rodzimej walucie jak i w euro. W przypadku ofert w PLN w kwietniu obniżek dokonały takie banki, jak Nordea, Kredyt Bank, czy Polbank (banki te zmniejszyły swoje marże w zakresie od 0,2 do 0,3 punktu procentowego). Natomiast koszty finansowania w euro zmniejszyły się w Polbanku i Kredyt Banku.

Tańsze finansowanie w euro

Spadek marż w przypadku finansowania w euro, to nie jedyny pozytywny trend na rynku walutowych kredytów zaakcentowany w niniejszym raporcie. Zwrócono bowiem w nim uwagę także na spadek średniego oprocentowania – wynosi ono teraz 3,24%. W niedalekiej przyszłości należy się jednak spodziewać trendu wzrostowego w oprocentowaniu kredytów hipotecznych w euro, w związku z niedawną decyzją Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu stóp procentowych.

Źródło: Expander