KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:

WIBOR WIBORowi nierówny – poradnik (część 2)

FacebookTwitter

WIBOR 3MW pierwszej części poradnika o WIBOR portalu Kred.pl przedstawiliśmy podstawowe pojęcia dotyczące stawek pożyczek na rynku bankowym - wyjaśniliśmy co to jest WIBOR, w jaki sposób aktualizowane są notowania tego wskaźnika oraz jakie rodzaje stawek WIBOR wykorzystywane są na rynku finansowym w naszym kraju.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że poszczególne banki w różny sposób podchodzą do kwestii związanych z tym wskaźnikiem. Po pierwsze często banki stosują odmienne okresy pożyczek na rynku międzybankowym, przy czym zdecydowanie przeważają banki stosujące stawkę WIBOR 3M, ale znajdziemy też takie, które przy ustalaniu oprocentowania kredytów pod hipotekę wykorzystują stawkę WIBOR 6M, a nawet - w wyjątkowo rzadkich przypadkach - WIBOR 1M bądź WIBOR 1Y.

Po tej dawce podstawowych informacji pora na wyjaśnienie różnic w stosowaniu i aktualizowaniu stawek WIBOR przez nasze banki.

Jak WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych?

WIBOR jest jednym z dwóch – oprócz marży banku - składników oprocentowania kredytów w złotych. Dodajmy, że istotnym składnikiem, bo z reguły wyższym od poziomu marży kredytowej. W dużym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że im wyższy poziom wskaźnika WIBOR tym wyższe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Wpływ na wysokość oprocentowania ma zresztą nie tylko poziom rynkowej stawki WIBOR, ale również rodzaj stawki wykorzystywanej przez dany bank.

Wykaz banków stosujących stawkę WIBOR 3M:

Do banków opierających oprocentowanie kredytów na stawce WIBOR 3M należą: Alior Bank, Allianz Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy, BNP Paribas Fortis, Bank Zachodni WBK, Bank Citi Handlowy, Deutsche Bank, DnB NORD, Eurobank, Getin Noble Bank, HSBC, Invest Bank, Kredyt Bank, Lukas Bank, mBank, Millennium, Multibank, Nordea, Pekao, PKO BP, Polbank EFG, Raiffeisen Bank.

Zdecydowanie mniej banków w Polsce posługuje się stopą referencyjną WIBOR 6M:

Wykaz banków stosujących stawkę WIBOR 6M:

Banki które ustalają oprocentowanie kredytów hipotecznych na bazie wskaźnika WIBOR 6M to: Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ), Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), ING Bank Śląski.

Jak banki aktualizują wysokość WIBOR?

Ale nawet w obrębie grupy banków stosujących tę samą stawkę WIBOR (np. WIBOR 3M), każdy z nich w różny sposób podchodzi do regulacji wysokości tego wskaźnika. Wynika to poniekąd z codziennej aktualizacji stawek WIBOR w dni robocze, o czym już wcześniej pisaliśmy.

Część banków stosuje aktualnie obowiązujące stawki oprocentowania dla nowych kredytów, zmieniając je każdego dnia roboczego zgodnie z publikowanymi w godzinach południowych od poniedziałku do piątku notowaniami odpowiedniej stopy WIBOR na rynku międzybankowym. Często jednak w tego typu bankach, kredyty już udzielone mają aktualizowane stawki WIBOR tylko okresowo, na przykład raz na miesiąc bądź raz na 3 miesiące.

Niektóre banki aktualizują stopy WIBOR okresowo, zarówno w przypadku nowo zawieranych umów kredytowych jak i kredytów spłacanych od dłuższego czasu.

Są też takie, które stosują bardzie skomplikowane przeliczenia. Na przykład Bank Pekao SA oblicza stawkę WIBOR 3 M jako średnią arytmetyczną notowań WIBOR 3M pomiędzy pierwszym a 25-tym dniem poprzedniego miesiąca. Ale to nie wszystko – w tym banku stawka WIBOR 3M ulegnie zmianie tylko wtedy, gdy powyższa średnia arytmetyczna będzie różnić się o co najmniej 0,25 punktu procentowego od aktualnie obowiązującej stawki w tym banku.

Tego typu okresowe zmiany czy specjalne algorytmy mają, co ciekawe, swoje dobre i złe strony. Wspomniany Bank Pekao w chwili obecnej stosuje stawkę WIBOR 3M w wysokości 3,94%, mimo, że stawka WIBOR 3M aktualnie wynosi 4,18. Jest to bez wątpienia różnica poprawiająca humor niejednemu kredytobiorcy. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku niewielkiego spadku stawek WIBOR w Pekao będzie przez jakiś czas obowiązywać stara – wyższa stawka, podczas gdy klienci niektórych innych banków będą spłacać raty odsetkowe na bazie nowej – niższej stawki, wynikającej z obniżonego notowania WIBOR.