KREDYT HIPOTECZNY - KALKULATOR

KALKULATOR KREDYTOWY I PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH: RAT, MARŻ, PROWIZJI, OPROCENTOWANIA

Przeznaczenie kredytu
Rodzaj nieruchomości
Wartość nieruchomości
Kwota kredytu
Waluta
Rodzaj rat
Okres spłaty lat
Wiek najstarszego kredytobiorcy lat
PRZYDATNE STRONY:
KREDYT HIPOTECZNY Poradniki

WIBOR WIBORowi nierówny – poradnik (część1)

FacebookTwitter

WIBORW ostatnich miesiącach wiele osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych przeżywa okres zwiększonego zainteresowania poczynaniami Rady Polityki Pieniężnej (RPP). I trudno się temu dziwić, bowiem RPP coraz wyraźniej zwraca uwagę na niebezpieczeństwa związane z utrzymywaniem stóp procentowych na obecnym – relatywnie niskim – poziomie. Rośnie tym samym prawdopodobieństwo stopniowych podwyżek stóp procentowych, czego próbkę mieliśmy w styczniu 2011, kiedy to RPP dokonało podwyżek tych wskaźników, w tym również stopy referencyjnej, o 0,25 pp.

Decyzja o zmianie wysokości stóp procentowych wpływa z kolei na wysokość rat kredytowych przeciętnego Kowalskiego czy Nowaka, który zdecydował się na kredyt mieszkaniowy w PLN. W jaki sposób? Poprzez WIBOR.

Zacznijmy od tego czym jest WIBOR. Najkrócej rzecz ujmując WIBOR jest to oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym. Innymi słowy jest to średnie oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze, albo – jak kto woli – cena, za jaką banki gotowe są odkupić pieniądze od innego banku, po to, aby na przykład sfinansować za nie komuś budowę domu lub zakup mieszkania.

Jakie są rodzaje tego wskaźnika?

Oczywiście ze stawkami oprocentowania WIBOR jest trochę tak, jak z innymi pożyczkami – im dłużej trzymasz pożyczone pieniądze, tym wyższe oprocentowanie będzie obowiązywać. Dlatego też stawki WIBOR na różne okresy mają odmienną wysokość oprocentowania zgodnie z zasadą, iż im dłuższy okres pożyczki tym wyższe jej oprocentowanie. Dlatego też w przypadku międzybankowych transakcji finansowych obowiązują różne stawki WIBOR w zależności od czasu trwania pożyczki. Oznaczane są one skrótami dotyczącymi właśnie okresu, na jaki banki pożyczają sobie pieniądze. Tak więc na przykład WIBOR 3M to wysokość oprocentowania, z jakim bank pożycza drugiemu pieniądze na trzy miesiące, natomiast WIBOR 6M odnosi się do pożyczki udzielonej na sześć miesięcy.

Więcej przykładów stawek WIBOR ilustruje poniższy wykaz:

Skróty wybranych nazw stóp WIBOR i ich wyjaśnienie:

WIBOR 1W – WIBOR jednotygodniowy;

WIBOR 1M – WIBOR jednomiesięczny;

WIBOR 3M – WIBOR trzymiesięczny;

WIBOR 6M – WIBOR sześciomiesięczny;

WIBOR 12M (WIBOR 1Y) – WIBOR dwunastomiesięczny (WIBOR roczny).

Wysokość wskaźnika WIBOR

Wysokość poszczególnych stawek jest zmienna i zależy od – wspomnianych już wcześniej – stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz od innych czynników, między innymi takich, jak podaż i popyt na pieniądz na rynku międzybankowym. Wpływ na wysokość tego wskaźnika mają również czynniki niemierzalne, takie jak poziom zaufania na rynkach finansowych. Zmiany wysokości stóp procentowych WIBOR odbywają się każdego dnia roboczego na podstawie ofert pożyczek złożonych przez 16 banków, po odrzuceniu dwóch najwyższych i dwóch najniższych ofert pod względem wysokości oprocentowania.

Stawki WIBOR na dzień 16 marca 2011:

WIBOR 1W – 3,82%

WIBOR 1M – 3,91%

WIBOR 3M – 4,18%

WIBOR 6M – 4,40%

WIBOR 12M – 4,57%

Zachęcamy do lektury drugiej części poradnika Kred.pl o WIBOR, a w niej między innymi o tym, jakie stawki WIBOR stosują poszczególne banki oferujące kredyty hipoteczne oraz jakie stosują zasady przy ich obliczaniu.